Köpekler Gerçekten Vejetaryen Olabilir mi?

Vejetaryen köpekler gerçekten var mıdır? Bu mümkündür. Ancak bu genelde, sahiplerinin de vejetaryen olduğu durumlarda görülür.
Köpekler Gerçekten Vejetaryen Olabilir mi?

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2020

Vejetaryen köpekler gerçekten var mıdır? Bu mümkündür. Ancak bu genelde, sahiplerinin de vejetaryen olduğu durumlarda görülür.

Köpekler omnivordur ( hem etçil hem otçul)  kediler ise etoburdur, bu nedenle uzmanlar beslenmelerinden etin tamamen kesilmesini önermiyorlar.

Vejetaryen köpeklerin en yaygın olduğu ve vejetaryen yemek talebinin yüksek olduğu ülkelerde, genellikle piyasada birçok farklı türde vejetaryen köpek mamaları bulabilirsiniz.

Vejetaryen köpeklerin sayısı genellikle vejetaryen sahiplerinin sayısı ile doğru orantılıdır. Bir vejeteryan veya vegan biri, evcil hayvanlarının da aynı ilkelere göre yaşamasını istediği için genellikle köpeklerini vejetaryen beslenme tarzına geçirmeye karar verir.

Köpekler Vejetaryen Olmalı Mı?

vejetaryen köpekler

Bazı veteriner hekimler, köpeklerin her zaman et yediği için vejetaryen bir beslenme tarzına geçirilmemesi gerektiği görüşüne sahiptir. Klinik veteriner José Luis Torres: “Köpeklerinizi vejetaryen beslenme tarzıyla beslemenin mümkün olduğunu söylüyor. Çoğu insan bunu yapar ve genellikle kötü bir sonuç alınmaz. Ancak bu, evcil hayvanınız için en iyi seçenek olduğu anlamına da gelmez.”

Vejeteryan köpeğinizi hangi yiyeceklerle besleyeceğinize karar verirken, ona sağlıklı ve eksiksiz bir beslenme düzeni için ihtiyaç duyduğu vitamin ve besinleri sunacak besinler seçmelisiniz.

Ulusal Evcil Hayvan Gıda Üreticileri Derneği (ANFAAC) şunları belirtmektedir: “Teknik olarak bir köpek, %100 vejetaryen beslenmenin onlara vermeyeceği besinler takviyelerle tamamlandığı sürece vejetaryen beslenme fikrimizle uyumlu bir beslenme düzeniyle yaşayabilir. ”

Veteriner Kontrolleri

Köpeklerinizi vejetaryen beslenme tarzına alıştırmak istiyorsanız, veterinerinizin bu süreci izlemesi önemlidir. Genellikle, veterinerlerin bir hayvanın beslenme düzeninde değişiklik yapılmasını tavsiye etmediklerini unutmayın. Bu nedenle bunu kademeli olarak yapmanız ve veterinerinizin onu izlemesi önemlidir.

Vejetaryen Köpek Sahibi Olmak İçin Tavsiyeler

  • Köpeğinizi vejetaryen bir beslenme tarzına alıştırmaya karar verirseniz yapmanız gereken ilk şey bir veterinere danışmaktır. Her hayvan farklıdır ve altta yatan bir sağlık sorunu varsa, beslenme düzeninde bir değişiklik iyi bir fikir olmayabilir.
  • Köpekler doğal olarak etçildir ama insanlar tarafından evcilleştirildiklerinde omnivor (hem etçil hem otçul) olurlar. Evrim, tüm hayvanların yaşam tarzlarına göre belirli bir fizyoloji geliştirdiği anlamına gelir.
  • İnsanların gıdaları öğütmek, çiğnemek ve kesmek için tasarlanmış dişleri olduğu gibi, bir köpeğin dişleri de yiyecekleri kesmek, yırtmak ve parçalamak için tasarlanmıştır. Sadece sebze yemek için olan azıdişleri yoktur.
  • İnsanların sindirim sistemleri çeşitli farklı gıdaları yemek için tasarlanırken, köpeklerin sindirim sistemleri et yemek için tasarlanmıştır.

Sebzelerin sindirilmesi daha uzun sürdüğü için, insanların çok uzun bağırsakları vardır. Diğer yandan köpeklerin bağırsakları daha kısadır. Midelerindeki gastrik asit bizimkinden çok daha asidiktir.

Vejetaryen Köpekler: Evcil Hayvanınız İçin Siz Karar Vermeyin

köpeklerde vejetaryen beslenme

Vejetaryen olmak, yalnızca bireyi etkilemesi gereken kişisel bir karardır. Köpeğinizi sadece sebzeyle beslemek, sağlığı üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Bir köpeğin diyetinin sağlıklı kalması için en az% 80 protein olması gerekir.

Vahşi doğada köpekler avlanır ve avlarını yerler. Eğer bir gün sebze yerlerse, bu muhtemelen yedikleri hayvanların midelerinden veya bağırsaklarından gelir. Yani, sebze bahçenizden havuç aşırhan vahşi bir köpek asla görmeyeceksiniz!

Köpekler etoburdur ve beslenme tarzları da bunu yansıtmalıdır. Beslenmelerinde herhangi bir değişiklik yapmadan, özellikle de bu kadar sert bir değişiklik yapmadan önce, evcil hayvanınızı izlemek için düzenli kontroller yapacak olan bir veteriner hekime danışmanız çok önemlidir.

Vejetaryen Köpek Yemekleri

Tüm bunları söylemişken, vejetaryen köpek besinlerinin lif yönünden yüksek ve kalori yönünden düşük olduğu doğrudur. Çevre dostu malzemeler kullanılarak üretilirler. Bu da fazla kilolu köpekler veya alerjisi olan köpekler için ideal olduklarını gösterir.

Vejetaryen köpek maması et veya hayvan ürünleri içermez. Bu tür çevre dostu vegan köpek besinleri genellikle köpeğinizin sağlıklı bir beslenme için ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir, ancak bazı takviyeler de gerekli olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Vegan Köpekler: Köpekler Vegan Olur mu?

Vegan köpekler, belki hiç karşılaşmadığınız bir durumdur. Ancak, bazı insanlar bu diyeti köpeklerine uygulamaktadır. Detaylar makalede!