Yeni Bir Bukalemun, Dünyanın En Küçük Sürüngeni

Madagaskar ormanlarında, düzgün bir şekilde incelemek için büyüteç kullanmanız gereken bir bukalemun var. Yazımızı okuyun ve onunla tanışın!
Yeni Bir Bukalemun, Dünyanın En Küçük Sürüngeni

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2022

Madagaskar’da yakın zamanda dünyanın en küçük sürüngenini keşfettiler. Parmağınızın ucuna kolayca sığan küçük bir bukalemun! Dişiler erkeklerden daha büyük olmasına rağmen, cinsiyetlerin hiçbiri 3 santimetre (1,2 inç) uzunluğa ulaşamaz.

Bu bulgular bilim insanlarının varsayımlarına meydan okuyor ve cevaplardan daha fazla soru ortaya çıkarıyor. Bu küçük sürüngen hangi evrimsel rolü oynuyor? Bu türün adaptasyonunda çevresinin rolü var mıdır? Bu alanda size bu küçük sürüngenler hakkında bildiğimiz her şeyi anlatacağız, bu yüzden kaçırmayın.

Madagaskar, minik sürüngenlerin evi

Madagaskar, Hint Okyanusu’ndaki en büyük adadır ve Afrika’nın güneydoğu kıyılarında yer almaktadır. Flora ve faunası benzersizdir, çünkü çok sayıda endemik türe ev sahipliği yapar. Okyanustaki 80 milyon yıllık izolasyonu sayesinde, türleri Afrikalı emsallerinden çok farklı bir evrimsel yol izlemiştir.

Madagaskar’da yaşayan türlerin %80’i endemiktir, yani dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmazlar.

Bu ada, dünyanın en küçük sürüngenine ev sahipliği yapmanın yanı sıra en büyük bukalemun türüne de ev sahipliği yapıyor. Bilimsel adı Furcifer pardalis’tir ve panter bukalemunu olarak bilinir. Dişilerden daha büyük olan erkekler, yarım metreden (1,6 fit) uzundur ve Madagaskar adasının yanı sıra Mauritius ve Reunion adasındaki çeşitli yerleşim bölgelerinde yaşar.

Peki, dünyanın en küçük ve en büyük bukalemunu nasıl aynı adada bir arada var olabilir? Biyologlar hala araştırıyorlar ve cevap henüz net olmasa da bulgular yakınsak evrime ve çevresel baskıya işaret ediyor.

Dünyanın en küçük sürüngeni nedir?

Bu sürüngenin en küçük türüne sahip olan bukalemun cinsi Brookesia, Madagaskar’da yıllardır bilinmektedir. 2021’de, bu cinsin Brookesia nana adlı yeni bir türünün keşfini detaylandıran bir çalışma yayınlandı.

Bu küçük sürüngenler bugüne kadar bilinen en küçük sürüngenlerdir. Kuyruk dahil uzunlukları 3 cm’den (1,2 inç) fazla değildir. Bu, onları parmak ucunuza yerleştirirseniz, rahatlıkla sığacakları anlamına gelir.

Cinsel dimorfizm ve biyolojik anlamı

Bu minik bukalemunlar, büyüklük açısından açık bir cinsel dimorfizm gösterir. Erkekler dişilerden daha küçüktür, yaklaşık 21 milimetredir, dişiler ise neredeyse 29’a ulaşır.

Çiftleşme sırasındaki bu boyut farkını telafi etmek için erkeğin hemipenlerinin, vücuduna göre oldukça büyük olduğu bulunmuştur (bedeninin %18.5’ini kaplar).

Genel olarak, erkek bukalemunlar, doğaları gereği bölgesel olduklarından ve vücut boyutları, araziyi savunmada önemli bir rol oynadığından, dişilerden daha büyük olma eğilimindedir. Ancak, Brookesia nana ile, tam tersi, bu türün bölgesellik söz konusu olduğunda daha yumuşak bir mizacı olduğunu düşündürüyor. Bu nedenle dişiler yumurta üretebilmek için daha büyük olmalıdır.

Brookesia nana’nın büyüklüğü üzerine teoriler

Uzmanlara dünyanın en küçük sürüngen rekorunu elinde tutmanın adaptif avantajları sorulduğunda, en yaygın kabul gören teoriler evrimsel yakınsama etrafında dönüyor. Madagaskar çok uzun süredir izole olduğundan, türler sonunda içinde yaşadıkları belirli ekosisteme uyum sağlar.

Madagaskar kadar büyük bir adada minyatürleştirme pek olası görünmese de, gerçek şu ki bu sürüngenler çok küçük ekolojik nişleri işgal ediyor. Aslında, Brookesia nana’nın bilinen aralığı sadece birkaç hektarlık ormanlık alanı kaplar, bu nedenle bu geçerli bir hipotez olabilir.

Yeni keşfedilen ve zaten tehlikede olan bir canlı

Dünyanın en küçük sürüngeni.

Bu ilginç keşif bazı talihsiz haberleri de beraberinde getirdi: kapladığı küçük alan ormansızlaşma tehdidi altında. Küçük alanlarda yaşayan diğer birçok endemik tür gibi (örneğin semender gibi), Brookesia nana, çevreye uyum sağlama konusunda yüksek bir özgüllük gösterir.

Dağıtım alanını kaybetmek ölüm riski oluşturacağından, bu küçük bukalemun için tehlikelidir. Şu anda, bu sürüngeni korumak için nesli tükenmekte olan türler listesine dahil edilmesi düşünülüyor.

Şu an için yaşadığı alan koruma altında ilan edildi. Bu, dünyanın en küçük sürüngeninin hayatta kalmasını garanti altına almak için küçük bir adım ama gardımızı düşürmemeliyiz. Bu dünyanın hem büyük hem de küçük harikalarını kurtarmak söz konusu olduğunda, herhangi bir küçük eylem önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.