Bukalemunlar Ne Kadar Yaşar?

Bukalemunlar kamuflajları ile popülerdir ve farklı yaşam beklentilerine sahip olma eğilimindedir. Bir bukalemunun ne kadar süre yaşadığını bu yazıdan öğrenin.
Bukalemunlar Ne Kadar Yaşar?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bukalemunlar, renklerini değiştirme konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olduklarından, var olan en inanılmaz sürüngenlerden bazılarıdır. Tuhaf görünümleri ve çeşitli tonları tüm dünyada ünlü olduğu için bu yetenek onları evcil hayvan olarak popüler hale getirdi. Ancak diğer uzun ömürlü sürüngenlerin aksine bukalemunlar çok daha kısa yaşarlar.

Bazılarının ömrü çok kısa olduğu için bir bukalemunun ortalama ömrü türe bağlıdır. Ayrıca, bakımı kolay bir sürüngen gibi görünse de, birçok faktör hayatta kalmasını daha fazla etkileyebilir. Okumaya devam edin ve bukalemunların ne kadar yaşadığını öğrenin.

Bukalemunlar ne kadar yaşar?

Genel olarak, bir bukalemun 1 ila 20 yıl arasında değişen bir yaşam beklentisine sahiptir ve bu çok büyük bir varyasyondur. Tahmin edebileceğiniz gibi, her numunenin ömründeki dalgalanma farklı faktörlerden kaynaklanmaktadır. Tutsak hayvanlar söz konusu olduğunda, aşağıdakiler çok önemli belirleyicilerdir:

  • Stres: Bu faktör çok belirgin değildir, çünkü bukalemunlar genellikle streslerini ifade etmezler, sadece sonuçlarından etkilenirler.
  • Üreme: Dişiler söz konusu olduğunda, her üreme olayı onların ömrünü önemli ölçüde azaltır, bu nedenle evcil hayvanınızın üremesini istiyorsanız dikkatlice düşünmelisiniz. Ayrıca birçoğu üremeseler bile kısır yumurta bırakırlar.
  • Yiyecek ve sıvı alımı: Beslenmelerinin ve sıvı alımlarının kalitesi de bu hayvanların yaşam beklentisi üzerinde bir etkiye sahiptir, bu nedenle bu iki faktörden herhangi birinin ihmal edilmesi ters etki yapabilir.

Stresin bir bukalemunun sağlığını büyük ölçüde bozduğu vurgulanmalıdır, çünkü savunmasını azaltarak onu başka hastalıklara maruz bırakır. Bu faktör sessiz bir düşmandır, bu nedenle onunla savaşmanın en iyi yolu evcil hayvanınıza doğru koşulları sağlamaktır. Bu organizmaların genellikle diğer evcil hayvanlar kadar sosyal olmadığını unutmayın, bu yüzden onlara kendi alanlarını vermeye çalışın.

yeşil renkli turuncu benekli bukalemun

Yaşam beklentisi de türe bağlıdır

Ancak buraya kadar anlattıklarımız hiçbir bukalemunun 20 yaşına ulaşabileceği anlamına gelmiyor. Ancak bazıları gerekli özenle daha uzun yaşayabilir. Bunun nedeni, ortalama ömrün bahsettiğimiz türe de bağlı olmasıdır. İşte kendi uzun ömürleri ile en popüler örneklerden bazıları.

Üç boynuzlu bukalemun veya Jackson’ın bukalemunu ( Trioceros jacksonii )

Üç boynuzlu bukalemun veya Jackson’ın bukalemunu, güzel boynuzları sergilemenin yanı sıra 15 ila 25 santimetre uzunluğunda (6 ila 10 inç) olan popüler bir evcil hayvandır. Bu sürüngenler, bölgenin nemli ormanlarını işgal ettikleri Afrika kıtasına aittir. Genel olarak, erkek örnekler yaklaşık 10 yıl yaşarken, dişiler sadece 5 veya 6 yaşına ulaşır.

dalda duran boynuzlu bukalemun

Dört boynuzlu bukalemun (Trioceros quadricornis)

Bu tür, genellikle 25 ila 35 santimetre (10 ila 14 inç) uzunluğunda olan nadir bir evcil hayvandır. Şehir merkezlerinden uzakta çok sessiz ormanlarda yaşadığı Nijerya ve Kamerun’a özgüdür. Beklenen yaşam süresine gelince, dişiler 5 yıldan fazla yaşamazken, erkekler maksimum 7 yaşına ulaşıyor.

Pigme bukalemun (Rippeleon cinsi)

Bunlar, maksimum 8 santimetre (3 inçten biraz fazla) uzunluğa ulaşan, var olan en küçük bukalemunlardan bazılarıdır. Bu hayvanlar evcil hayvan olarak pek yaygın değildir, çünkü bazı ülkelerde bir tane tutmak istiyorsanız özel belgeler gerekir. Uzun ömürlerine gelince, erkekler 3 yaşına ulaşırken, dişiler ancak bir yıla ulaşır.

Bir bukalemun.

Labord’un bukalemunu (Furcifer Labordi)

Bu örnek Madagaskar’a özgüdür ve yalnızca doğal ortamlarında bulunabilir. Çok küçük bir hayvandır, ancak 10 santimetre (4 inç) uzunluğundadır ve oldukça kısa bir ömre sahiptir. Aslında, sadece 4 ila 5 ay yaşadığı ve üremeden kısa bir süre sonra öldüğü için, yaşam beklentisi en kısa olan omurgalı olarak kabul edilir.

Parson’ın bukalemunu (Calumma parsonii)

Bu türün uzunluğu 80 santimetredir (32 inç), bu da onu var olan en büyük bukalemunlardan biri yapar. Boyutu sayesinde, genellikle herpetoloji meraklıları için mükemmel bir evcil hayvan olarak kabul edilir. Bu örneklerin yaşam beklentisi erkekler için yaklaşık 15 yıl, dişiler ise sadece 8 yıla ulaşıyor.

Bu bukalemunlar diğerlerine göre çok uzun ömürlüdür.

bir ağacın dalında duran renk değiştiren bukalemun

Yemen Bukalemun (Chamaeleo calyptratus)

Bu bukalemun, 10 cm (4 inç) yüksekliğe ulaşan arması ve 45 cm uzunluğunda (18 inç) gövdesiyle tanınır. Bu örnek, özellikle erkekler olmak üzere en popüler evcil hayvanlardan biri olma eğilimindedir. Erkekler 6-8 yıl, dişiler ise sadece 4-5 yıl yaşar.

Yemek yiyen bir bukalemun.

Neden bazı bukalemunlar diğerlerinden daha uzun yaşar?

Doğal süreçler sayesinde her tür, vücudunu her ortama adapte etmiştir. Bu sayede her bukalemun türünün hayatta kalabilmesi için kendisine avantaj sağlayan farklı bir yaşam stratejisi vardır. Bu süreç tüm canlıların fizyolojik değişikliklerini belirler.

Bukalemunlardan bahsederken, bazılarının diğerlerinden daha uzun yaşamasının nedeni, özel üreme stratejilerinden kaynaklanmaktadır. Erken yaşta üreyenler daha kısa yaşarken, geç yaşta üreyenler daha uzun yaşar. Bu mekanizmaların arkasındaki nedenler aşağıda listelenmiştir:

  • Erken üreme: Bu stratejide amaç, üremek için mümkün olan en kısa sürede olgunlaşmaktır, çünkü çevrelerinde kaçması zor olacak tehditler olması muhtemeldir. Vahşi doğada yaşamak için fazla zamanları olmadığını hisseden bu bukalemunlar, türlerinin hayatta kalmasını sağlamak için her şeyi yaparlar.
  • Geç üreme: Bu grupta, popülasyonlarını riske atacak kadar tehdit yoktur, bu nedenle bu bukalemunlar vücutlarını geliştirmeye, iyi beslenmeye ve iyi özellikler üretmeye odaklanır. Bu nedenle üreme dönemlerine başlamaları daha uzun sürer ve bu da yaşam beklentilerini uzatır.

Erkekler neden kadınlardan daha uzun yaşar?

Yukarıda bahsedildiği gibi, yavrularını besleyecek tüm besinleri sağlamak zorunda oldukları için üreme maliyeti dişiler için çok yüksektir. Anneler her üreme olayıyla birlikte vücutlarını yıpratmakta, bu da onları zayıf ve farklı hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirmektedir. Bu nedenle erkeklere göre çok daha kısa yaşarlar.

Erkeklerin dezavantajları var mı?

Eşleri pek katkı sağlamadığı için tüm işi dişilerin yaptığını düşünebilirsiniz. Durum böyle değildir, çünkü erkekler günlük hayatlarını da etkileyen bazı zorluklar yaşarlar. Erkek, vücudunun gelişimine enerji ve besin yatırır ve çiftleşme hakkı (cinsel seçim) için başkalarıyla savaşmak zorundadır.

İlk bakışta çok önemli görünmese de bu tür savaşların bu hayvanlar için yüksek bir enerji maliyeti vardır. Ayrıca, bu çatışmalar sırasında, bazı durumlarda hayatlarına mal olacak şekilde yaralanabilirler. Günün sonunda üreme aynı zamanda erkeği de belirli bir şekilde etkiler, çünkü üremek için “rekabet etmek” zorundadır.

Bir ağaçta rengarenk bir bukalemun.

Bukalemunların yaşam beklentisi, doğal tarihleriyle yakından ilişkilidir. Bunun nedeni, doğal seleksiyon sürecinin bir sonucu oldukları için tüm özelliklerinin habitatlarında bir işlevi olmasıdır. Bazı türlerin diğerlerinden daha uzun yaşadığı gerçeği, hayvanları değiştiren doğal süreçlerin bir başka işaretidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Eckhardt, F., Kappeler, P. M., & Kraus, C. (2017). Highly variable lifespan in an annual reptile, Labord’s chameleon (Furcifer labordi). Scientific reports, 7(1), 1-5.
  • Karsten, K. B., Andriamandimbiarisoa, L. N., Fox, S. F., & Raxworthy, C. J. (2008). A unique life history among tetrapods: an annual chameleon living mostly as an egg. Proceedings of the National Academy of Sciences, 105(26), 8980-8984.
  • Eckhardt, F., Kraus, C., & Kappeler, P. M. (2019). Life histories, demographies and population dynamics of three sympatric chameleon species (Furcifer spp.) from western Madagascar. Amphibia-Reptilia, 40(1), 41-54.
  • Kieselbach, D., Müller, R., & Walbröl, U. (2007). Camaleones. Editorial HISPANO EUROPEA.
  • Karsten, K. B., Andriamandimbiarisoa, L. N., Fox, S. F., & Raxworthy, C. J. (2009). Sexual selection on body size and secondary sexual characters in 2 closely related, sympatric chameleons in Madagascar. Behavioral Ecology, 20(5), 1079-1088.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.