Sürüngenlerde İmpaksiyon: Belirtiler ve Tedaviler

Sürüngenlerde impaksiyon, ilk kez bir sürüngen sahiplenen kişilerin baktığı hayvanlarda çok yaygın görülen bir sorundur. Uygun olmayan bir substrat (alt tabaka), dehidrasyon veya düşük ortam sıcaklığı gibi faktörler bu duruma neden olabilir.
Sürüngenlerde İmpaksiyon: Belirtiler ve Tedaviler
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sürüngenlerde impaksiyon, substrat tüketimi, fazla gıda veya dışkı atılımını önleyen herhangi bir katı malzemenin yenmesi nedeniyle oluşan bağırsak tıkanıklığıdır. Kertenkelelerde ve amfibilerde, genellikle teraryumda bulunan kum veya toprağın yanlışlıkla yutulması nedeniyle olur.

Çoğu sürüngen, kurbağa ve kara kurbağası avlarına birden sardırır. Bu süreçte, sindirilemeyen unsurları yemeye başlayabilirler. Bu egzotik evcil hayvanlarda impaksiyonu nasıl önleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Sürüngenlerde impaksiyonun nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, impaksiyon atık maddelerin bir hayvanın midesinde veya bağırsaklarında birikmesidir. Bu tanıma göre, katı veya yarı katı hemen hemen her şey egzotik bir evcil hayvanda impaksiyona neden olabilir.

İşte impaksiyonun en yaygın nedenleri. Birçok deneyimsiz evcil hayvan sahibi bu hataları, genellikle gözden kaçırır. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

 1. İlk olarak, ayrıştırılmış substratlar. Hayvan yemek yerken yanlışlıkla gevşek toprağı, ince kumları, küçük taşları ve teraryumdaki diğer elementleri yutabilir.
 2. Aşırı büyük bir av. Orta büyüklükteki bir kertenkele için büyük bir avı sindirmek gerçekten zor olabilir. Boa ve diğer yılanlar dışında bir sürüngeni asla başından büyük boyuttaki bir omurgasız veya omurgalı ile beslememelisiniz.
 3. Sert kabuklu avlar. Bu nedenle sürüngenleri böceklerle beslemek iyi bir fikir değildir. Bir sürüngenin sindirim sisteminin sert kabukları parçalaması gerçekten zor olabilir.
 4. Çok düşük sıcaklıklar. Sürüngenler ektotermiktir. Dolayısıyla metabolizmaları tamamen dış sıcaklığa bağlıdır. Soğuk havalar sindirimi zorlaştırır. Bu da sorunlara sebep olur.
 5. Son olarak dehidrasyon. Sürüngenin vücudundaki su eksikliği dışkıyı sertleştirebilir. Bu durumlarda hayvanın dışkılaması imkansız hale gelebilir.

Birinci ve ikinci nedenler son derece yaygın görülür. Kum zemine sahip bir teraryumda kaç kez bir kertenkele gördünüz? Merkezi sakallı ejderine veya taş veya kum teraryumuna sahip sıradan bir leopar kertenkelesine sahipseniz, impaksiyon kaçınılmazdır.

sürüngenler

Semptomlar

Bu durumun ilk klinik belirtileri arasında iştahsızlık, sert dışkı veya substrat parçaları içeren dışkı bulunur. Zamanında fark edemezseniz, sürüngeninizin yaşayabileceği orta / şiddetli semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Bacaklarda titreme.
 • Kusma. Bu, birçok amfibinin kustuğu durumda görülür. Çünkü tekrar yutmadan önce midelerini boşaltmak için kendilerini kusturabilirler.
 • Felç, uyuşukluk ve kronik iştahsızlık.
 • Karında mavimsi bir nokta. Bu, birçok sürüngenin abdominal epidermal şeffaflığından görülebilen etkilenmiş bir alt tabakadır.

İlk aşamalarda, klinik belirtiler basit bir kabızlık olarak ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, durum kötüleşirse veya tedavi edilmezse hayvan ölebilir. Birçok işletme sahibi, bu durum nedeniyle egzotik evcil hayvanlarını ölüm nedenini bilmeden kaybeder.

Sürüngenlerde impaksiyon tedavisi

En iyi tedavi önlemedir. Bu amaçla, herhangi bir egzotik sürüngen teraryum için istisnasız her zaman organik bir alt tabaka kullanmanız önemlidir. Selüloz kalıntılarından ve hayvanın sindirim sisteminin parçalayabileceği diğer maddelerden oluşan bitki bazlı “kumlar” kullanabilirsiniz.

Veterinerlik yazılarında da belirttiği gibi, kum sürüngenler için olası en kötü substratlardan biridir. Sürüngen ameliyat olmadıkça, oradan çıkarılması neredeyse imkansız olan bir impaksiyon oluşana kadar, hayvan bu inorganik materyalin tanelerini yavaş yavaş yutacaktır.

Hafif impaksiyon durumunda, evcil hayvanınızı her gün ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu genellikle hayvanın sindirim sistemini harekete geçirerek banyo sırasında dışkının salınmasına yardımcı olur. Bir başka işe yarar seçenek de bağırsakları çalışana kadar katı yiyeceklerle beslemekten kaçınmaktır.

Piyasada sürüngenler için organik kum substratları bulabilirsiniz. Evcil hayvanınız onu yutarsa, sindirim sistemi onu parçalayabilir.

Çok yaygın görülen bir hata

Yukarıda bahsettiğimiz gibi evcil hayvanlar için substrat seçmek, ilk kez bir sürüngen sahiplenenlerin yaptığı çok yaygın görülen bir hatadır. Herhangi bir egzotik sürüngen sahiplenmeden önce araştırma yapın. Bir canlının sağlığının tehlikede olduğunu unutmayın.

Hayvan için çevresel parametreleri, beslenmesini ve ayrıca banyo rutinini değiştirerek sürüngenlerdeki hafif görülen impaksiyon durumunu tedavi edebilirsiniz. Ne yazık ki, durum kötüleşirse tek seçenek evcil hayvanınızı ameliyat için veterinere götürmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Impactation, zoomed. Recogido a 27 de diciembre en https://zoomed.com/wp-content/uploads/Impaction.pdf
 • Jurado González, N. (2019). Reporte de caso: impactación fecal en lagarto ovejero (Salvator merianae) en africam Safari.
 • Albuquerque, I. M. B., Iturrizaga, D. M., Almeida, E. M., & Neto, J. D. M. L. S. (2013). IMPACTACIÓN FECAL EN UNA BOA (BOA CONSTRICTOR)-REPORTE DE CASO. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, RIVEP, 24(4), 555-560.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.