Madagaskar: Vahşi Yaşamdan Etkileyici Örnekler

Madagaskar: Vahşi Yaşamdan Etkileyici Örnekler

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2019

Bu Afrika adası, dünyadaki en çok biyoçeşitliliğe sahip bölgelerden birisi olarak görülmektedir. Madagaskar adasındaki vahşi yaşamın büyük çoğunluğu endemiktir; dünyanın başka bir yerinde eşi benzeri görülmemektedir. Bu türler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Madagaskar Vahşi Yaşamından Örnekler

İnsanlar 2,000 yıl önce adaya yerleşmeden önce, adada hipopotam, ay-ay maymunu ve 3 metreye yakın boyuyla fil kuşu gibi canlılar yaşamaktaydı.

Ormanlık alanların azalması, avcılık, kentsel gelişim ve turizm yüzünden birçok türün nesli tükenmiştir.

İyi haber ise, şuanda Madagaskar’ın bilindik vahşi yaşamının birçok örneğini gözlemleyebileceğiniz 50’den fazla milli park ve doğal koruma alanları bulunmaktadır. Bunlar arasında:

1.Yaprak Kuyruklu Geko

Vücudundaki eşsiz desenlerden, özellikle de yaprağı anımsatan kuyruğundan dolayı, bu hayvanlar Madagaskar’daki en çok ilgi gören hayvanlar arasındadır. Bu kuyruğu onu bir kamuflaj ustası haline getirmektedir.

Makalenin başında fotoğrafı bulunan gecko, Madagaskar’ın tropik ormanlarında yaşayan küçük boyutlarda, kahverengi ve yeşilimsi renkte bir hayvandır. Ancak; sarı, turuncu ya da mor renkte olan geckolar da görülmektedir.

Geckoların göz kapakları yoktur, bu yüzden görüşlerini engelleyen pislikleri temizleme konusunda uzun dillerini kullanmaktadırlar.

2.Lemur

Bu primatlar uzun siyah beyaz kuyrukları ve çıkık gözleriyle meşhurdur. 9 kiloya kadar çıkan gececil lemurların ana öğünleri yapraktan ve meyveden oluşmaktadır. Çok nadir, küçük böcekleri de yiyebilirler.

ağaçtaki lemurlar

Bu hayvan gruplarında düzen, dişilerin baskın olduğu anaerkil düzene göre işlemektedir. Her grup yaklaşık 15 bireyden oluşmaktadır.

Biyolojik saatleri ayın evrelerine ve yılın zamanlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, dolunayda daha aktiftirler.

Buna ek olarak, vücut ısılarını düşürmek ve metabolizmalarını yavaşlatmak için kısa kış uykusuna yatabilirler. Bu davranışı gösteren tek primat lemurlardır.

3.Madagaskar Kaplumbağası

Yıldızlarla bezenmiş gibi görünen kabuğuyla ünlü olan bu türün, nesli tükenme tehlikesi altındadır. Madagaskar’da yaşamalarının yanı sıra Mauritius Adaları’nda da birkaç örneğine rastlayabilirsiniz.

Bu hayvanlar ormanlık alanları olan çorak ve kuru bölgeleri tercih etmektedirler.

madagaskar kaplumbağası

Madagaskar kaplumbağası kabuğuyla ünlüdür. Kabuğu genel olarak yıldız şeklindeki koyu kahverengi ve sarı çizgi ve dairelerden oluşmaktadır. Büyük bir hayvandır; erkeklerin kilosu 20’ye ulaşabilir. Aynı zamanda, yaklaşık 100 sene gibi çok uzun süreler yaşayabilirler.

4.Dev Bukelamun

Bu pullu sauropsid, 70 cm uzunluğuyla hayvanlar alemindeki en geniş bukelamundur. Bu hayvanlar, Madagaskardaki vahşi yaşamın birer temsilcisi haline gelmişlerdir.

Vücutları yeşil ve kahverengi rengindedir. Erkeklerde daha büyük olmakla beraber, kafalarında kavisli bir çıkıntı bulunmaktadır.

bukelamun

Tıpkı diğer bukelamunlar gibi, bu hayvanda gözlerini ayrı ayrı oynatabilir, el ve ayak parmaklarını ayırabilir ve uzun dillerini hızlı bir şekilde fırlatabilirler. Pençeleri ve kuyruklarıyla ağaç dallarına tutunurlar.

Bu dev Madagaskar bukelamunu ormanda yaşar. Kuşlarla, böceklerle ve küçük memeli hayvanlarla beslenirler. Yaşam ömürleri 10 yıldan kısadır.

Bir yıl içinde cinsel olgunluğa ulaşabilirler. Hamilelikleri de 40 gün sürer.

5.Fossa

Adadaki en büyük memeli hayvan fossadır. Ana beslenme düzenleri, lemurları avlamaktan geçer. Görünüşlerini farklı etçillerden almıştır: jaguar gibi bedeni, ayı gibi gözleri, kedi gibi bacakları ve köpek gibi burunları vardır.

Bu hayvanların boyları 80 cm’i bulabilir. Kuyrukları gövdelerine göre daha uzundur.

fossa

Fossaların kısa tüyleri koyu kahve ve kırmızımsı renktedir. Gizlenebilen tırnakları, kısa kaslı bacakları ve uzun vücutları vardır. Ağaçtan ağaca zıplayabilirler. Zeminde yürürken ise, sadece ayaklarının tabanlarıyla kendilerini desteklerler.

Fossalar gececi ve yalnız hayvanlardır. Güçlü salgılama yoluyla bölgelerini işaretlerler.

Çok fazla efsaneye konu olduğu için Madagaskar’da şeytani bir hayvan olarak anılmaktadırlar. Geçtiğimiz yıllarda kırsal alanlarda ördekleri, tavukları ve domuzları öldürerek nüfuslarının azalmalarına sebep olmuştur. Buna rağmen, esaret altında fazlasıyla uysal ve şefkat doludur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.