Timsahları Etkileyen Virüsler

Bazı virüslerin sadece timsahları etkilediğini biliyor muydunuz? Bazı virüslerden de diğer hayvanlarla birlikte etkilenirler. Bu yazımızda onlar için en yaygın olan 6 virüsü konuşacağız.
 

Bazı virüsler bazı hayvanlar için spesifiktir, bazıları ise türler arasında yayılabilir ve hatta insanlara bile bulaşabilir. Bu yazımızda, timsahları etkileyen virüsler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca bazılarının da diğer hayvanları ve insanları da etkilediğini göreceksiniz.

Timsahları Etkileyen Virüsler

Timsahları Etkileyen Virüsler: Çiçek Virüsü

Bu virüs bir şekilde insandaki çiçek virüsüne benzer ve parapox virüsü olarak da bilinir. Özellikle yumurtadan yeni çıkmış yavruları ve genç timsahları etkiler.

Araştırmacılar bu hastalığın Amerika’nın, Güney Amerika’nın ve Güney Afrika’nın bazı yerlerinde olduğunu keşfetti. Kaymanlar da bundan etkilenir. Bu virüs genellikle su aracılığı ile yayılır.

Ağızda, kafa derisinde, sırt bölgesinde ve ayaklarda yaralara sebep olur. Bu yaralar önce küçük daireler olarak görülür, 1 mm’den küçüktürler. Timsahın pulları arasında olurlar ve neredeyse görünmezdirler. Hastalık ilerledikçe yaralar da büyümeye başlar. Düzensiz bir şekil alırlar ve bazı pulları örten bir kabuk haline gelirler.

İyileşme, semptomlar tamamen yok olduktan uzun bir süre sonra başlar ve çevresel faktörlere bağlıdır. Tamamen iyileşmeleri 6 haftayı bulabilir.

yavru kayman görseli

Araştırmacılar yalnız kaymanların çiçek çıkarmadan bu virüsü taşıyabildiğini söylüyor.

Bu virüs için spesifik bir tedavi yoktur. Fakat rahat bir çevre ve bolca gıda hızlı bir iyileşmeyi destekleyebilir. Timsah çiftliklerinde alınan önlemler; hayvanlar için stres sebeplerini azaltmak, hijyeni yüksek tutmak ve yaşadıkları yerlerdeki suların temiz olduğundan emin olmaktır.

 

Timsahları Etkileyen Virüsler: Adenovirüs Enfeksiyonu

Bu virüs genelde yumurtadan yeni çıkmış yavruları etkiler ve yaygın olarak Güney Afrika’da görülür. Su ile bulaşır ama yine de annenin direkt olarak yumurtaya bulaştırdığı durumlar da vardır. Virüsün kuluçka süresi 2-8 hafta arasıdır. Bu virüs timsahın karaciğerinde, bağırsaklarında ve pankreasında görülebilir. Nadiren ciğerlerinde de görülebilir.

timsahları etkileyen virüsler

Uyuşukluk hali, anoreksi ve biraz renksizleşme gibi birçok farklı semptom görülebilir. Esas sorun, virüs en sonunda hayvanı ölüme götüren kronik hepatite neden olduğunda ortaya çıkar.

Bu virüs için bilinen bir tedavi yoktur. Söylenene göre, antibiyotikler olası ikincil enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir, bu da timsahın genel durumunu iyileştirebilir.

Peki timsah çiftliklerinde, hayvanat bahçelerinde ve doğal hayatı koruma alanlarında nasıl bu virüsten korunabiliriz? Aslında diğer virüslerden nasıl korunuyorsak o şekilde. Hijyeni yüksek tutarak, temiz su sağlayarak ve stres seviyelerini düşürerek.

Newcastle Hastalığı (Yalancı Veba)

Bu hastalığın nedeni paramiksovirüs ailesinden bir virüstür, aynı zamanda kuşlarda da bu hastalığa sebep olur. Timsahlarda semptomlar ortaya çıkmaz fakat direkt ölüm görülebilir.

Araştırmacılar, timsahlardaki Newcastle hastalığını otopsiler yoluyla tanımlamışlardır. Timsahların bu virüsü kontamine evcil kümes hayvanlarını yedikleri timsah çiftliklerinden kaptıkları anlaşılmaktadır.

Paramiksovirüs, kontamine dışkı yolu ile yayılır ve diğer hayvanları da enfekte edebilir. Bu diğer timsahlar veya onlar ile iletişim halinde olan kuşlar olabilir.

 

Doğu At Ensefaliti Virüsü

Bu hastalık, isminden de anlaşılacağı üzere, en çok atlarda görülür. Fakat, kayman kanında da antikorlar bulunmuştur, bu da onları bu virüsten etkilenen hayvanlar listesine sokmaktadır.

Grip

Bütün hayvanlarda gribe hangi virüs sebep olur? Bunun çeşidi, Tip-C influenza virüsüdür. Timsahlardaki bu hastalık genel olarak, kalabalıktan, bakım şeklinden ve yaşadıkları yerdeki sıcaklıktaki oynamalardan kaynaklanan yüksek stres seviyeleri ile bağlantılıdır. 

karada duran timsah

Timsahlar arasında yaygın gripten ölüm oranı oldukça yüksektir.

Corona Virüsü

Bu virüs 2-3 yaşlarındaki timsahlarda görülür ve genelde hayvanların stres seviyesini yükselten durumlar ile ilişkilendirilir. Genelde solunum yolu problemlerine sebep olur ve aynı zamanda insanları ve çeşitli hayvanları da etkileyebilir.

Timsahlar için, yanlış bakım ve kötü yaşam koşulları gibi durumlar viral enfeksiyonlardan muzdarip olma risklerini daha da yükseltir.

  • Huchzermeyer F. Crocodiles: biology, husbandry and diseases. Pages: 157-163