Jacare Kaymanı Ve Ana Özellikleri

Jacare kaymanı, Crocodilia ailesine mensup bir canlıdır ve ganj timsahı ile akrabadır. Bu dev Güney Amerika canlısı hakkında daha fazlasını öğrenmek için bu yazıyı okuyun.
Jacare Kaymanı Ve Ana Özellikleri

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2019

Jacare kaymanı, bir kayman (Güney Amerika timsahı) türüdür ve kökeni Güney Amerika’dır. Aslında Alligatoridae ve Crocodilia ailesine dahil edilir ve ganj timsahı ile de akrabadır.

Jacare kaymanı ve ana özellikleri

Jacare kaymanının bilimsel adı Caiman Yacare‘dir. Ancak bu canlı türü başka isimlerle de anılmaktadır. Paraguay kaymanı, Paranha kaymanı, kırmızı kayman ve gözlüklü güney kaymanı sahip olduğu diğer yerel isimlere örnek olarak gösterilebilir. Bu cins, uzun ve dar bir kafaya sahiptir ve uç kısmına doğru daralan bir burnu vardır. Bu hayvanın derisinden neredeyse hiçbir şey geçemez.

Bu cinsin bir diğer göze çarpan özelliği ise kaslı kuyruğudur. Genç ve yetişkin kaymanların renkleri birbirinden farklıdır. Genç kaymanların derisinde siyah benekler bulunur ve derisi genelde zeytin rengi tonlarındadır. Yetişkin kaymanların ise sırtları daha çok siyahtır. Erkek kaymanlar 2.2 metreye kadar uzayabilir, ancak 3 metre uzunluğunda kaymanlar da tespit edilmiştir.

Çiftleşme zamanında, erkek kaymanlar tek ayak üstünde döndükleri bir hareket yaparak adeta dans ederler. Yaz ayları boyunca devam eden belirli bir ritüelleri vardır. Eğer erkekler dişileri danslarıyla etkileyebilirlerse ancak o zaman onlara yaklaşabilirler.

Genelde Aralık ve Nisan ayları arasında yumurtlarlar. Yavrularını genelde organik maddelerle inşa ettikleri yuvalarda saklarlar. Bu yuvaların çapı ortalama 1.2 metredir.

dere kenarında yürüyen timsahlar

Yaşam alanı ve dağılımı

Günümüzde bu tür Arjantin, Bolivya, Brezilya ve Paraguay dahil olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde görülür. Kaymanlar, tıpkı timsahlar gibi suyla ilişkilendirilir. Bu yüzden yaşamak için nehir ve göl gibi temiz su kaynaklarını tercih ederler.

Aynı zamanda, nehir ve göl kıyılarında güneşin altında yatmaktan da hoşlanırlar. Hatta Jacare kaymanı, Brezilya’da kapibaralarla (dünyadaki en iri kemirici/kemirgen) barış içinde yaşar.

Jacare kaymanının korunması

Söz konusu korunma olduğunda, neyse ki Jacare kaymanı tehlike altındaki hayvanlar kategorisinde gösterilmiyor. Aslında günümüzde uzmanlar dünyada toplam kaç Jacare kaymanı olduğunu bilmiyor.

Derisi için bu türü avlayan kaçak avcılar en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır ve bu tehlike günümüzde de devam etmektedir. 1970’lerde Jacare kaymanının sayısı çok daha fazlaydı ancak kaçak avlanma ve yasal olmayan hayvan ticareti sonucu bu sayı giderek azaldı.

19. ve 20. yüzyılda, genç Jacare kaymanları derileri yüzünden en değerli av hayvanlarından biriydi. Ancak hayvan hakları koruyucularının çabaları sonucu koruma altına alındı.

Koruma stratejileri

Hükümetler bu türün kendini toparlayabilmesi için farklı stratejiler üretiyor. Yetkililer Jacare kaymanının doğal ekosistemini göz önünde bulundurarak, doğal alanı içinde korunmasını sağlamaya çalışıyor. Bu yüzden bu türü korumak ve nüfusunu arttırmak için çeşitli iş planları oluşturuluyor.

Yumurta çiftliği

Arjantin gibi ülkeler ”Jacare Projesi” adında bir koruma stratejisi geliştirdi. Bu projenin ana amacı yumurta yetiştiriciliği; bu projeyle ülkenin sulak alanlarından sürdürülebilir yöntemlerle yararlanılması amaçlanıyor. Aynı zamanda bu yeni yöntemler, hayvan çiftliklerini destekleyerek yerel anlamda bilinçlendirmeyi de hedefliyor.

Yumurta çiftliği, bu hayvanların doğaya bıraktıkları yumurtaların toplanmasıyla oluşturuluyor. Buradaki ana fikir, kullanılan sisteme bağlı olarak bu yumurtaları en doğru şekilde toplamak. Daha sonra bu çiftliklerde yumurtalar yapay kuluçkaya yatırılıyor ve böylece genç sürüngenler kontrollü bir ortamda yetiştirilmiş olur.

Bu yöntemin amacı, üreme sürecindeki kritik faktörlerden birinin önlenmesine yardımcı olmak. Çünkü Jacare kaymanının embriyo halindeyken ölüm oranı oldukça yüksek. Ayrıca yumurtadan çıkan yavru kaymanlar, doğal ortamdaki yaşamlarının ilk yılında büyük sıkıntılar yaşayabiliyor.

Aynı zamanda bu genç yavrular stres kaynaklı hastalıklara da sahip olabiliyor. Kayman yavruları, soğuk hava koşullarına veya yuvalarında meydana gelen tahribatlara karşı streslenerek tepki verir.

Yavrular büyüdüğü zaman, yumurtaları toplayan bu kişiler büyüyen kaymanları doğaya geri bırakır. Bu şekilde kayman nüfusunun daha seyrek olduğu yerlerde bir anda birçok sağlıklı genç kayman yaşamaya başlar.

yavru kayman suda yüzüyor

Olumsuz faktörler

Tüm bunlara ek olarak, bu hayvan cinsinin yuva yaptığı yerleri korumak da son derece önemlidir. Uzmanlara göre birçok dişi kayman insan etkisi nedeniyle yuvalarını terk ediyor.

İnsanların direkt olarak doğaya etkisi veya müdahalesinden kaynaklı çevresel sorunlar bu tür göçlere neden oluyor. Örneğin ırmaklara açılan su kanalları doğal yaşam alanlarının yok olmasına sebep oluyor ve bu yüzden birçok sulak alan kuruyor.

Evet, Jacare kaymanı bir zamanlar tehlike altındaydı. Ancak artık böyle bir tehlike söz konusu değil. Koruma yöntemleri sayesinde, bu tür nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.