Bir İnsan ve Bir Timsah Arasındaki Arkadaşlık

İçimizi ısıtan bu hikaye, ağır yaralı bir timsahı kurtaran iyi kalpli bir balıkçının hikayesidir. Timsah tamamen iyileştiğinde, balıkçı timsahı doğaya geri salmayı planlar.Ancak minettar olan hayvanla aralarında bir dostluk gelişir. Birlikte numaralar bile sergiliyorlar!
Bir İnsan ve Bir Timsah Arasındaki Arkadaşlık

Son Güncelleme: 24 Mayıs, 2019

Özellikle insanların ve vahşi hayvanların bir arada olmaması gerektiği söylenir. Ancak, tam tersini kanıtlayan hikayeler bulunmaktadır. Bugünkü makalemizde bir insan ve bir timsah arasındaki arkadaşlık hakkında konuşacağız.

Bu duygusal ve etkileyici hikayenin baş kahramanları, koca yürekli bir balıkçı ve büyük ama yaralı bir timsah. Balıkçının planı, timsahı iyileştirir iyileştirmez doğaya salmaktı ancak timsah, kurtaranına o kadar minnettar kaldı ki ikisi arasında kopmayacak bir bağ oluştu.

Bir insan ve bir timsah arasındaki ilginç arkadaşlık

Kosta Rikalı bir balıkçı olan Gilberto’nun hayatı, adını Pocho koyduğu yaralı bir timsah bulduktan sonra değişti. Ne yazık ki bir avcı, Pocho’yu gözünden vurmuştu.

Gilberto, hayvanı yaralı bir şekilde ölüme terk etme fikrine katlanamadı. Bu yüzden, Pocho’yu eve almaya ve iyileşene kadar bakmaya karar verdi. Pocho iyileşir iyileşmez onu vahşi doğaya salmayı planlıyordu. Ancak, sonuç hiç de beklediği gibi gelişmedi.

Gilberto eve bir timsah ile beraber geldiği zaman karısının yüzünde oluşan o ifadeyi az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Bir timsaha bakıcılık yapma fikrine kesinlikle karşı çıkıyordu. Buna rağmen, Gilberto bildiğini yaptı. Pocho iyileşirken Gilberto da onu çiğ tavuklarla besleyip her gece yanında uyudu.

ağzı açık bir timsah ve adam

Gilberto “Pocho’nun sevildiğini anlamasını istiyordum. Ona tüm insanların kötü olmadığını ve insanlarla hayvanların uyum ve barış içerisinde yaşayabileceğini göstermek istedim.” diyor.

Ayrıca bakınız: Neden Bazı İnsanlar Hayvanları Sevmez?

Bir timsah beslemek

Gilberto, Pocho’yu beslerken timsahın tatlı bakışlarını ve minnettar tavırlarını fark ettiğini söylüyor. Başlarda hayvan çok zayıf ve açtı. Ancak yavaş yavaş Gilberto’nun sevgisi ve ilgisi ile kilo almaya ve kendine gelmeye başladı.

Eşi, Pocho’nun varlığını ya da kocasının her gece nereye gittiğini bilmediğini söylüyor. Bir ara Gilberto’nun onu aldatıyor olabileceğini bile düşünmüş! Her ne kadar timsahın yanına yaklaşamıyor olsa da, timsahın artık aileden birisi olduğunU söylüyor.

Veda etme vakti

Pocho iyileştiği zaman doğaya salınma vakti gelmişti; Gilberto da aynen bunu yaptı. Ancak, Pocho’yu göle bıraktığı zaman, Pocho sudan çıkıp Gilberto’yu eve kadar takip ediyordu!

Bu durum, Pocho’nun Gilberto ile birlikte olmak istediğini ve doğanın yalnızlığına geri dönmek istemediğini anlayana kadar devam etmiş. İşte, tam bu anda Gilberto, Pocho için yapay bir gölet oluşturmaya karar vermiş.

sudaki timsah ve adam

Karısı bu durumdan çok da mutlu olmadı. Zaman geçtikçe Pocho’nun minnetarlığı sayesinde aralarında bir dostluk geliştirdiklerini anladı. Daha sonra Gilberto’nun aklına başka bir fikir geldi: yeni evcil hayvanını eğitme fikri.

Ona çağrıldığında gelmesi gibi basit şeyler öğretmeye başladı. Sonra Pocho’ya nasıl döneceğini, takla atacağını ve başka akrobatik hareketler yapabileceğini öğretti.

Gilberto’ya göre, bir gün Pocho ona, onunla birlikte suya girmesini ister gibi bir bakış atmış, Gilberto da suya girmiş.  Gilberto arkadaşı ve ailesi olarak gördüğü timsahtan asla korkmadığını söyledi.

Ayrıca bakınız: En Ölümcül Hayvanlar

Meşhur arkadaşlık

Hikayeleri kısa süre sonra basına yansıdı. Herkes, bir insanla bir timsahın inanılmaz hikayesini duyuyordu; hem birlikte yüzüyorlar hem de çeşitli numaralar sergiliyorlardı. İnsanlar Gilberto ve Pocho’yu görmek için geliyorlardı. Bu, Gilberto ve karısında bu işi ticarete dökebilecekleri fikrini uyandırdı.

Gösterilerini izlemek için binlerce yerli ve turist geliyordu ancak Pocho ile sadece Gilberto yüzüyordu. Seyircileri her zaman sıradan bir kişinin böyle bir şeyi denemesinin tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyordu.

Kimisine göre, Pocho’yu yaralayan silah yarası, Pocho’nun saldırgan tarafını “etkisizleştiren” bir görev görmüş olabilirmiş. Ne olursa olsun, bir timsah ile bir insan arasındaki bu dostluk gerçek. Gilberto, bir timsahı eğitebilen ilk kişi oldu. Hatta başka timsahları da eğitmeye çalıştı.

Maalesef Pocho 2007 yılında hayatını kaybetti, ancak dostlukları ve dostluklarının hikayesi yaşamaya devam edecek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.