Kümes Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Eğer bahçenizde bir kümes yapmayı düşünüyorsanız, başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.
Kümes Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2019

Eğer bahçenizde kümes kurmak gibi bir planınız varsa, bu işe başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Tavuk satın almak ve sahibi olmak kolay bir iş değildir ve onlarla birlikte gelen masraflara ve sorumluluklara karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Bu makalede, bilmeniz gereken her şeyi size söyleyeceğiz.

1. Kanunları kontrol edin

Her ülke tavuk beslenmesi için farklı kanunlara ve mevzuatlara sahiptir. Örneğin İspanya’da, bir Kraliyet Kararnamesi yumurta tavukları için bir takım kurallar dizisine sahiptir. Bu kararname türleri, bulunması gereken ortamı ve koşulları belirtmektedir.

tavuk ve yumurtaları

Bölgenizdeki değişik kanunları okumanız ve dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Evcil kuşları yasal gereklilikler olmadan beslemek sizin için bir para cezası ile sonuçlanabilir. Ek olarak, bu yasalar düzenli olarak değişebilir, bu yüzden güncel kalmanız gerekmektedir.

2. Kümes için yeterli yeriniz olduğuna emin olun

Bahçenize kümes kurmadan önce, uygun olanı ölçmeniz gerekmektedir. Kümesler kare, dikdörtgen, yuvarlak gibi farklı şekiller ve boyutlarda olabilmektedir.

kırmızı kümes

Bahçenizin izin verdiği kadar büyük bir kümes kurun. Hazır yapılmış olanlardan alabilir veya kendiniz bir tane yapabilirsiniz. Ayrıca kümesin nerede olacağını ölçmelisiniz ki tavuklarınız rahatça dışarı çıkıp etrafta gezebilsin ve temiz hava alabilsin. Bu hem akli hem de fiziksel sağlıkları için önemlidir.

3. Bölgenizdeki iklimi düşünün

Eğer yapacağınız kümes açıktaysa, bütün hava koşullarına karşı dayanabileceğine emin olmanız gerekir. Yağmur, rüzgar, ısı, nem ve soğuk zaman içinde kümese zarar verebilir.

kümeste tavuklar

Özellikle soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, kümesin en soğuk aylarda bile iyi ve sıcak kalabildiğine emin olmalısınız. Benzer şekilde, eğer sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, tavuklarınızın serin kalabileceği bir yerde olabileceklerinden emin olun.

4. Kümes için bütçe ayarlama

Hazır yapılmış kümeslerden birini alıyorsanız, basit şekilde bahçenize kurmanız yeterli olacaktır. Ancak, eğer sıfırdan kendiniz yapmayı planlıyorsanız, gerekli olacak farklı malzemeler için bütçe ayarlamanız gerekecektir. Tabii ki masrafın, kullanmak istediğiniz malzemeye ve kümesin boyutlarına göre değişeceğini söylememize gerek yok. Hem inşa etmek hem de hazır almak iyi seçeneklerdir, bu sayede basitçe hangisi size daha çok uyuyorsa onu seçebilirsiniz.

bahçede tavuklar

İşte kümes yapımında sıklıkla kullanılan bazı malzemeler:

  • Kümesin temelini oluşturacak güçlü ve dayanıklı malzeme: Galvanizli çelik, PVC veya işlenmiş ağaç. Aynı zamanda tavanın su geçirmez olduğuna emin olmak önemlidir.
  • Kümes teli: Duvarın yanlarını oluşturmak için.
  • Tünekler: Tavukların kolaylıkla yetişebileceği yüksekliklere konulmalıdır.
  • Yuva malzemeleri: Konforlu ve kullanıldıktan sonra atılabilen, yumurtaları sıcak tutan malzemeler seçin. Saman veya çam iğneleri çok iyi seçeneklerdir.
  • Yuva kutuları.
  • Zemin kaplama: Talaş gibi kullanıldıktan sonra atılabilen malzemeleri seçmek en iyisidir.
  • Yemek ve su olukları.

5. Kümes iç tasarımı

İstediğiniz kümesi seçtikten sonra, biraz da iç tasarımını yapmanız gerekecektir. Burası tavuklarınızın uyuyup yumurtlayacağı ve hareket edebilecekleri yeterli alanla birlikte güvende, sıcak ve rahat hissedecekleri bir yer olmalıdır. Yuva bölgesi her dört tavuk için en az 30 santimetre kare olacak kadar büyük olmalıdır. Zemin yerden yüksekte olmalıdır, bu sayede rutubetlenmesi engellenebilir.

kümeste tavuklar

6. Farklı tavuk türleri hakkında araştırma yapın

Kümes yapımına başlamadan önce, hangi tür tavuk beslemek istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Tavukların birçok türü vardır, bunların boyutları, tüyleri ve hatta huyları bile farklılık göstermektedir. Yerli veya egzotik türler, yumurtlayan tavuklar ve açık alanda yemleyen tavuklar, bunlarla birlikte çeşitli melez türlerden birini satın alabilirsiniz. Tavuk almak pahalı olabilir, bu yüzden onları bütçenizi oluştururken hesaba katmanız gerekir.

horoz ve tavuklar

7. Aylık masrafı hesaplayın

Bütçenizi hesaplarken göz önünde bulundurmanız gerekenler sadece kümes ve tavuklar değildir. Tabii ki, tavuklarınızın günlük yemek ve su ihtiyacı olacak, kümesin iyi bir durumda kalabilmesi için düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekecektir. Ek olarak, aynı zamanda tavuklarınızın iyi bir sağlığa sahip olduğuna emin olmak için veterinere muayene olması gerekecektir.

civciv yetiştirme

Ancak sadece mali masrafları hesaba katmamak gerekir. Tavuklarınız ile ilgilenmek büyük zaman ve fedakarlık gerektirir. Diğer hayvanlar gibi, tavuklar günlük bakım ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Onlara her gün bakmalı ve sağlıklarının iyi olup olmadığına, iyi yediklerine ve yumurtladıklarına dikkat etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.