Köpeklerde Ehrlichia Hastalığı

Köpeklerde Ehrlichia, Riketsiyal familyasının bir örneği olan E. Canis bakterisinin sebep olduğu yaygın bir bulaşıcı hastalıktır.
Köpeklerde Ehrlichia Hastalığı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde tropik pansitopeni, kene hastalığı ya da hemorajik ateş olarak da bilinen köpeklerde ehrlichia hastalığı yaygın ve ciddi bulaşıcı bir hastalıktır. Avrupa’da, Amerika’da, Asya’da ve Afrika’da sayılarda artış görülmüştür.

Son yıllarda, köpeklerde ehrlichia durumu Rhipicephalus sanguineus adı verilen kahverengi bir kenenin ısırığından kaynaklanmaktadır. Bu kene, hastalığın ana sebebi olan Ehrlichia Canis (E. Canis) bakterisini taşımaktadır.

Bu bakteri köpeklerin vücudunda kolay bir şekilde büyüse de, kediler ve insanlarda da görülür ve sağlığı ciddi olarak etkiler.

Köpeklerde ehrlichia nedir ve nasıl bulaşır?

Köpeklerde Ehrlichia, Riketsiyal familyasının bir örneği olan E. Canis bakterisinin sebep olduğu yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Bu familyanın mikroorganizmaları Ehrlichia’ya kıyasla daha kötü huylu hastalıklara da sebep olabilir.

üzgün duran köpek

Ehrlichia bakterisinin ilk bilimsel kaydı, 1930’larda Cezayir’de alınmıştır. Ancak, Ehrlichia, Vietnam savaşı sırasında oldukça ön plana çıktı. Burada bu hastalıktan dolayı birçok savaş köpeği hayatını kaybetmiştir.

Modern zamanlarda hastalık

80’lerin başı gibi riketsiyaller tıp çalışmaları için önemli hale geldi. Köpeklerde Ehrlichia, Rhipicefalus sanguineus kenesinin salyasında bulunan hücre içi bakteridir. Bu küçük bakterinin hayatta kalma şansı yüksektir. Risk altında olan hayvanlar sadece şehirdeki evcil hayvanlar değil, ayrıca köylerdeki büyük hayvanlarla sıcak iklimlerdeki vahşi hayvanlar da tehdit altındadır.

Köpeklerde Ehrlichiosis, kenelerin bu bakteriyi hayvanı ısırarak bulaştırması yoluyla bulaşır. Bu sebeple, bakterinin bulaşmış olduğu köpeği karantina altına almak önemlidir. Bu sayede pandemik bir hastalığın önüne geçilmiş olur.

Köpeklerde ehrlichia hastalığının belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Enfeksiyon sonrasında, köpeklerde kuluçka süresi 2 ila 6 hafta arasında değişmektedir. Bu hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkması 2 ayı bulabilir:

 • İştahsızlık ve kilo kaybı.
 • Sık ateş.
 • Gözlerde ve burunda akıntı ya da kanama.
 • Nefes almada zorluk ya da ağır nefes alma.
 • Vücutta ödem.
 • Ciltte morluk ya da yara.
 • Gangliyonda şişme.

Köpeklerde Ehrlichia hastalığının kötüleşmesi

İlk belirtiler görüldükten sonra köpek düzgün şekilde tedavi edilmezse, hastalık evrim geçirebilir. Bu durumda, belirtiler ağırlaşır ve insanlardaki menenjite benzer hale gelir:

 • Duyularda ve algılarda bozukluk.
 • Eklemlerde karıncalanma hissi.
 • Hareketlerde koordinasyon bozukluğu.
 • Tökezleme.
 • Ruh hali değişimleri.
 • Bilinç kaybı ve bunaklık.

Belirtilerin yoğunluk dereceleri hayvanlara bağlı olarak değişebilir. Düşük bağışıklığı olan ya da yaşlı olan köpeklerde belirtiler genç ve sağlıklı olanlara göre daha hızlı ve/veya yoğun yaşanabilir.

Hastalığı zamanında tedavi etmek

Ehrlichia hastalığını tamamen tedavi edebilmek için erken teşhis çok önemlidir. Başlarda, tedavi 3 ila 4 hafta boyunca antibiyotik kullanımı şeklindedir. Eğer köpekte kansızlık varsa, kan nakli gerekmektedir.

köpeklerde ehrlichia hastalığı

Eğer hastalık menenjite dönmezse, hayvanın neredeyse tamamen iyileşmesi ve hayat kalitesini arttırması mümkündür. Ancak, menenjitten kaynaklı hasarlar genelde geri döndürülemez ve ölümcüldür.

Ehrlichia hastalığının belirtilerini fark etmek genelde zordur. Küçük ya da yumuşak hastalık belirtileri ile karıştırılabilir. Bu sebeple, Ehrlichia hastalığından kurtulmanın en iyi yolu, köpeğinizi düzenli olarak kontrollere veterinere götürmektir.

Ayrıca, köpeğinize parazit bulaşmamışsa bile parazit karşıtı tedaviler görmesi de iyi bir fikirdir. Bunun için, belli dönemlerde iç ve dış anti parazit tedavisi uygulayın. Ayrıca pire tasması ya da sabunları kullanabilirsiniz. Başka bir seçenekse parazitlerin hoşlanmadığı kokular kullanarak onları ortadan kaldırmaktır.

Konu Ehrlichia olduğu zaman, önleyici tedavilerin hepsi herhangi bir tedaviden daha etkilidir. Bu sebeple, köpeğinizi yakından takip etmek onun hayatını kurtarabilir!

Ana fotoğrafın kaynağı: Mills Baker


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.