Kaplumbağalar Ne Yer?

Kara kaplumbağaları, çeşitli bitki maddeleriyle beslenen büyüleyici sürüngenlerdir. Esaret altında onları neyle besleyeceğinizi bilmek, refahlarını sağlamak için çok önemlidir.
Kaplumbağalar Ne Yer?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kara kaplumbağaları büyüleyici sürüngenlerdir. Çok ağır bir kabukları vardır, yavaş hareket ederler ve uzun ömür açısından bir insandan çok daha uzun yaşayabilirler (bazıları 100 yıla kadar yaşar). Ancak, çok özel gereksinimleri ve geniş alanlara ihtiyaç duydukları için tüm bakıcılar karasal bir chelonian sahibi olmak için iyi adaylar değildir. Bu yazıda özellikle kaplumbağaların ne yediklerine odaklanacağız.

Onlardan birini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kara kaplumbağalarının vahşi ortamlarında ve esaret altında ne yediğini merak edebilirsiniz. Okumaya devam edin, çünkü burada bu soruyu cevaplayacağız ve karasal kelonyalıların hayati adaptasyonlarını kısaca açıklayacağız.

Kaplumbağalar nedir?

Bu türlerin beslenme şeklini tanımlamadan önce, genellikle kaplumbağa olarak adlandırdığımız canlı hakkında net olmamız gerekir. Bu terim, sırasıyla Testudines takımına ait olan Testudinidae familyasına ait tüm türler için geçerlidir. Profesyonel kaynaklar , her biri kendi özelliklerine sahip yaklaşık 49 kaplumbağa türü olduğunu tahmin ediyor.

Bu chelonianlar cinsiyete, bireyin genel sağlık durumuna ve türün genetiğine göre büyüklük ve uzunluk bakımından farklılık gösterir. Galapagos Adaları’na ait dev kaplumbağalar, 1 metreden (3,3 fit) uzun kabuklar taşır ve 100 kilogram (220 pound) ağırlığındadır. Teraryumlardaki en yaygın türler, 83 santimetre (33 inç) uzunluğa ve 98 kilogram (216 pound) ağırlığa sahip benzer kabuklara sahiptir.

Bu kaplumbağa grubu, son derece uzun ömürlü olmaları ile karakterize edilir. En popüler evcil türlerden biri olan Centrochelys sulcata veya sulcata kaplumbağasının ortalama yaşam süresi yaklaşık 70 yıldır. Rekor, 255 yıllık ömrü olan Aldabrachelys gigantea türünden bir erkeğe ait – evet, doğru okudunuz!

Kaplumbağalar büyük, ağır ve çok uzun ömürlüdür. Tüm bakıcılar zorlu gereksinimleriyle baş edemez.

ot yiyen bir kaplumbağa

Kaplumbağalar vahşi doğada ne yer?

Kaplumbağaların beslenmesi, bahsettiğimiz türe ve bulunduğu coğrafi konuma bağlıdır. Bu nedenle, tam adlarıyla size bazı özel örnekler vereceğiz.

Aldabra Dev Kaplumbağasının ( Aldabrachelys gigantea) beslenmesi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür Aldabra adasına (Seyşeller’de bulunur) özgüdür. Erkekleri kolayca 122 santimetre (48 inç) uzunluğa ve 250 kilo (550 pound) ağırlığa ulaştığından, dünyadaki en büyük chelonianlardan biridir. Dişiler biraz daha küçüktür, ancak yine de çok büyüktür.

Bu kaplumbağalar öncelikle otçuldur ve otlar, yapraklar, gövdeler, sazlıklar gibi doğal bitki örtüsü ile beslenir. Bununla birlikte, beslenme açısından fırsatçı hayvanlardır ve bazen menülerini çürüyen organik maddelerle tamamlarlar. Kuru ortamlardaki çoğu chelonian gibi, neredeyse hiç su içmezler ve bitki alımıyla su ihtiyaçlarını karşılarlar.

Dev bir kaplumbağa.

Benekli kaplumbağanın (Homopus signatus) beslenmesi

Benekli Kaplumbağa, dünyanın en küçük karasal chelonian türü olarak kabul edilir. Erkeklerin uzunluğu nadiren 8 santimetreyi (3 inçten biraz fazla) aşar ve en büyük dişiler zar zor 10 santimetreye (4 inç) ulaşır. Afrika’ya özgü ve tehlikede bir türdür.

Çalışmalar, bu türün beslenme modellerini kesin olarak kaydetmiştir. Birkaç örneğin dışkılarının analizi sayesinde, benekli kaplumbağaların çoğunlukla sebze ve çiçeklerle beslendiği, ancak bazen böcekleri de yedikleri bulunmuştur. Tombul Crassula thunbergiana minutiflora, hidrasyonlarının çoğunu sağlıyor gibi görünüyor.

Rus kaplumbağasının diyeti ( Testudo horsfieldii)

Bu chelonian türü orta uzunluktadır, dişiler 20-22 santimetre (8 ila 9 inç) ve erkekler 16-18 santimetre (6 ila 7 inç) arasındadır. Adından da anlaşılacağı gibi, Güney Rusya, Afganistan, Çin ve Pakistan’ın bozkır ekosistemlerinde dağılmıştır. Korunması söz konusu olduğunda savunmasız bir durumda olduğu bilinmektedir.

Vakaların geri kalanında olduğu gibi, bu kaplumbağalar esas olarak otlar, yapraklar ve sebzelerle beslenir. Öte yandan, kurak mevsim geldiğinde, onlar için sadece kurutulmuş ot bulunur, bu nedenle diyetlerini eklembacaklılarla ve diğer hayvanların dışkılarıyla takviye etmek zorundadırlar.

Bir Rus kaplumbağası.

Kaplumbağalar esaret altında ne yer?

Gördüğünüz gibi, kaplumbağalar coğrafi konumlarından bağımsız olarak oldukça homojen bir diyete sahiptir. Tüketilen çeşitler hayvanın ortamına bağlı olmasına rağmen, çoğunlukla bitki materyali yerler. Ek olarak, bazı türlerin böcekleri ve ölü hayvanları (çoğunlukla ot ve yaprakların mevcudiyetine bağlı olarak) yemesi diğerlerinden daha olasıdır.

Esaret altında, en yaygın olarak evlerde tutulan türler (özellikle Geochelone sulcata), otçul doğalarına dayalı bir diyet uygularlar. Aşağıdaki noktalar akılda tutulmalıdır:

  • Bir kaplumbağanın beslenmesinin temeli ot olmalıdır. Bu nedenle, her kaplumbağanın, böcek ilacı ve diğer kimyasallardan arındırılmış büyüyen çimlere sürekli erişimi olan bir açık hava tesisine ihtiyacı olacaktır. Bu, diyetlerinin % 90’ını oluşturacaktır.
  • Sardunya, ebegümeci ve gül yaprakları gibi yenilebilir çiçekler de sunulmalıdır.
  • Çim yoksa diğer yeşil sebzeler kullanılabilir. Uygun örnekler karalahana, hardal, şalgam ve karahindiba yeşillikleridir.
  • Sebzeler, kaplumbağanın diyetinin %10-15’inden fazlasını oluşturmamalıdır. En iyi seçenekler rendelenmiş çiğ havuç, balkabağı, tatlı patates, brokoli ve koçanındaki mısırdır.
  • Meyveler sadece ara sıra sunulabilir. Çok fazla şeker içerirler ve asla temel gıda olarak önerilmezler.

Ayrıca ıspanak, maydanoz, yonca gibi sebzeler ve yüksek konsantrasyonda oksalat içeren diğer gıdalara da dikkat etmelisiniz. Bu bileşiğin birikmesi böbrek taşlarına ve idrar üretimi ile ilgili sorunlara yol açabilir, bu nedenle onlara çok fazla vermemek en iyisidir. Herhangi bir sorunuz varsa veterinerinize danışın.

Kara kaplumbağaları her gün esaret altında beslenir. Yaşamak için ihtiyaç duydukları suyun çoğunu otlardan alırlar.

Marul yiyen bir kaplumbağa.

Gördüğünüz gibi, bir kaplumbağanın diyeti birçok faktöre bağlıdır, ancak her zaman ağırlıklı olarak otçuldur. Bu chelonianları esaret altında beslemenin anahtarı çeşitlilik ve rotasyonda yatar: bazılarının vahşi doğada 200’e kadar farklı otsu bitki türü tükettiğini unutmayın, bu nedenle beslenme alışkanlıklarının sabit kalmasına izin vermeyin. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.