Kaplumbağalar için Teraryum Yapımı

Kaplumbağanız için teraryum hazırlarken hijyen, ışıklandırma ve su sıcaklığı gibi faktörleri düşünmeniz gerekir. Bunlar, soğuk kanlı sürüngenlerin sağlıklı yaşamaları için gereklidir. 
Kaplumbağalar için Teraryum Yapımı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Meraklı hayvanlar olan kaplumbağalar, çocuklar için uygun evcil hayvanlardır. Ancak, kaplumbağa sahiplenmeden önce kaplumbağanız için bir ev, özellikle bir teraryum, hazırlamanız gerekir.

Kaplumbağanız için teraryum olmazsa olmazdır çünkü sürüngenler vakitlerinin çoğunu burada geçirirler. Mağazalarda farklı modellerden satın alabileceğiniz gibi, kendiniz de evde bir tane yapabilirsiniz.

Kaplumbağa teraryumu yapmanız için gereken malzemeler

Aşağıda teraryum yapmanız için gereken malzemeler ve araçlar yer almaktadır:

 • Fanus/Akvaryum: Cam fanusları ya da akvaryumlarını, kaplumbağalar için teraryum olarak da kullanabilirsiniz. Genelde dikdörtgen şeklinde ve fark edilebilir şekilde uzundurlar.

Hem su hem de kara kaplumbağaları için tasarlanan akvaryumlarda kuru bölgeler de bulunur. Bu bölgelerde sürüngen güneşlenebilir, kurulanabilir ve vücutları için gerekli ısıyı toplayabilir.

kaplumbağalar
 • Filtre: Teraryumun suyunu iyi koşullarda tutabilmek için filtre gereklidir. Akvaryumlar ve teraryumlar için yapılan çeşitli su filtreleri bulunmaktadır. Kaplumbağanızın teraryumu için hangisinin daha iyi olacağını anlayabilmek adına evcil hayvan mağazalarına danışabilirsiniz.
 • Isıtma sistemi: Tıpkı filtre gibi, kaplumbağanızın kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi için ısıtıcıya ihtiyacı vardır. Ayrıca dönemsel olarak suyun sıcaklığını ölçebilmek ve sorunlardan kaçınabilmek için termometre bulundurmanızı da öneririz.

Soğuğun kaplumbağanızın sağlığına zararlı olabileceğini ve aşırı sıcağın da alge artışına ve patojenik mikroorganizmaların üremesine neden olabileceğini unutmayın.

 • Özel sürüngen lambası: Tüm sürüngelerde olduğu gibi, kaplumbağaların da vücut ısılarını düzenleyebilmeleri ve gerekli besin maddelerini sentezleyebilmeleri için güneşten gelen radyasyona ihtiyaçları vardır. Bu yüzden, suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerektiği gibi, kaplumbağanıza bol miktarda güneş alan kuru bir bölge de sağlayabilmeniz gerekir.
 • Dekoratif eşyalar: Dekoratif eşyalar teryamumu güzel gösterdikleri gibi, kaplumbağanızın yaşam alanını da yeniden oluşturur. Fiziksel ve zihinsel olarak sürüngenlerde olumlu etki yaratmaktadır. En yaygın dekoratif eşyalar dallar ve taşlardır, ancak yapay bitkiler bile ekleyebilirsiniz.
 • Teraryum kumu: Teraryumun zemini için kum kullanmanız, sürüngeniniz için yapay deniz ve nehir ortamı oluşturmanızı sağlar.
kaplumbağa

Kaplumbağanız için adım adım teraryum yapımı

 1. Teraryuma başlamadan önce, kullanacağınız kabın içerisinde pislik kalmayacak şekilde iyice temizleyin. Temizlerken ağır kimyasal temizlik ürünleri kullanmaktan kaçının.
 2. Kabı temizlemek için ılık bir su ile doğal bir sabun yeterli olacaktır. Bol su ile durulayın ve kabın içerisinde 30 ila 60 dakika boyunca ılık su bekletin.
 3. Teraryum kuruduktan sonra filtresini kurabilirsiniz. Filtreyi doğru yerleştirmek için, suyun akvaryum camlarına değmeyeceği bir mesafeden akmasını sağlamalısınız. Böylece teraryum içerisindeki su dolaşımı daha kaliteli olacaktır.
 4. Sonra teraryumun bir tarafına ısıtma sistemi kurun. İdeal olarak, filtre sistemiyle çakışmayan ve teraryumun görüntüsünü bozmayan bir yer seçmelisiniz.
 5. Bir sonraki adım, teraryumun zeminini kaplumbağa akvaryumları için yapılan özel kumlarla kaplamaktır. İyice kaplamak ve biraz derinlik katmak için, üç ila dört santimetre kalınlığında bir tabaka serebilirsiniz.
 6. Şimdi sıra yaratıcı bir şekilde teraryumu süslemekte. Akvaryumun zeminindeki kumun üzerine biraz dal koymanızı öneririz. Daha sonrasında kuru bölgelere taşlar koyarak kaplumbağanızın ısınıp kurulanabileceği bir yer oluşturabilirsiniz.
 7. Bu aşamada teraryumu su ile doldurabilirsiniz. Dekorasyonu bozmamak için suyu yavaş yavaş doldurmalısınız.
 8. Kuru bölgeleri aşmayacak şekilde oda sıcaklığındaki ılık suyu yavaş yavaş doldurun. Tabii ki kaplumbağanızın sağlığı için suyun temiz ve içilebilir olması gerekmektedir.
 9. Son olarak, sürüngen lambasını kuru bölgeyi görecek şekilde takın. Kaplumbağanızın derisini yakmamak için lambayı çok yakına koymamaya dikkat edin. Tavsiye edilen uzaklık 30 cm’dir.

Kaplumbağanızın teraryumu hazır olduğunda, geriye sadece evinizdeki en güzel konumu seçmek kalıyor. Temiz ve sessiz bir oda seçmeniz, kaplumbağanızın gelişimi açısından önemlidir. Zararlı nesnelerden uzak bir yer seçmeyi ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wappel, S. M., & Schulte, M. S. (2004). Turtle care and husbandry. Veterinary Clinics: Exotic Animal Practice, 7(2), 447-472.
 • Lutz, C. G. (2000). Pet turtle production. Stoneville, MS: Southern Regional Aquaculture Center.
 • Schulte, M. S., & Rupley, A. E. (2004). Exotic pet management for the technician. Veterinary Clinics: Exotic Animal Practice, 7(2), xi-xii.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.