Sürüngenlerde Kloakal Sarkma: Belirtileri ve Tedavisi

Sürüngenlerde kloak prolapsusu tespiti çok basittir, çünkü kuyruğun altındaki dışa dönük doku çok açık bir işarettir.
Sürüngenlerde Kloakal Sarkma: Belirtileri ve Tedavisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2022

Egzotik evcil hayvanlar evcil hayvanlar olarak iyice yaygınlaşmaya başladı. Bukalemunlar, sakallı ejderhalar, leopar kertenkeleleri, kaplumbağalar ve yılanlar gibi çeşitli sürüngenler günümüzde esaret altında yetiştirilmektedir ve özel mağazalardan alınabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu hayvanlar ne kadar güzel olsalar da genel olarak oldukça narindirler. Bu yazıda sürüngenlerde kloakal prolapsustan bahsedeceğiz.

Egzotik hayvanlar yeterli bakım almazlarsa çeşitli fizyolojik durumları etkileyebilir ve sürüngenlerde kloakal prolapsus estetik açıdan en endişe verici olanlardan biridir. Çok ciddi veya yaygın bir durum olmamasına rağmen, deneyimsiz biri için korkuya neden olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kloakal prolapsus nedir?

Sürüngenlerin kloakları, sindirim sisteminin sonunda bulunan ve vücudun dışına açılan bir oyuktur. İşlevleri çoktur, çünkü dışkı atılımından ayrı olarak, bu alan doğrudan idrar ve üreme sistemleri ile iletişim kurar. Ayrıca idrara çıkma ve döllenme için de gereklidir. Bazı kelonyalılar onun içinden nefes bile alabilirler.

Pratik düzeyde, kloak, sürüngen kuyruğunun altındaki bir girinti olarak tanımlanır. Tüm sürüngenlerde kloak bulunur, ancak daha büyük türlerde (iguanalar, sakallı ejderhalar veya yetişkin bukalemunlar gibi) biraz daha görünür bir kloak bulunur. Bazen kadın ve erkek arasında farklı bir karakterdir, çünkü onu oluşturan yapılar ve yardımcı bezler cinsiyete bağlı olarak daha büyük veya daha küçük olabilir.

Prolapsus terimi, herhangi bir organın doğal anatomik pozisyonundan kaymasını ifade eder. Bu nedenle, kloakal prolapsusun, bu yapıyı oluşturan dokuların normal yerleşimlerinin ötesinde büyümesi olduğu sonucuna varmak kolaydır. Etkilenen hayvanda kloak kasları, çıkıntı yapmamaları gerekirken görülebilir.

Kloakal prolapsus, kloakal dokunun hayvanın vücudundan dışarı çıkmasıdır.

Sürüngenlerde kloakal prolapsus.

Sürüngenlerde kloakal prolapsus nedenleri

Sürüngenlerde kloakal prolapsus nedenleri genellikle enfeksiyon, iltihaplanma veya fiziksel travmaya bağlı olarak sürüngenin boşaltım bölgesinde bir sıkışma veya tenesmus (sürekli dışkılama için zorlama) şeklindedir. Ek olarak, kötü bakımından kaynaklanan ikincil kökenleri olabilir. Aşağıdaki hata listesine bir göz atın.

  • Düşük nem seviyeleri: Teraryumdaki düşük nem, tropik ise hayvanın daha kolay kurumasına neden olur ve bu da fizyolojik dengesizliklere, dışkı sıkışmalarına ve kloakal sarkmaya neden olabilir.
  • Teraryumdaki kötü koşullar: Örneğin çok düşük sıcaklıklar, termal gradyan eksikliği, saklanacak yerlerin olmaması ve kurulumun boyutu. Bütün bunlar hayvanda (perianal bölge dahil) strese ve kas gerginliğine neden olabilir.
  • Yetersiz beslenme: Kalsiyum eksikliği, bağırsak fonksiyonunun azalmasına neden olabilir, bu da bağırsak geçiş bozukluklarına ve olası prolapsuslara yol açar.
  • Etki: Yetersiz substrata sahip bir sürüngen, avını avlamaya çalışırken sonunda bir kısmını yutacaktır. Kum veya taşlar çok inceyse, hayvan onları tüküremez ve bağırsaklarında birikir. Bu, dışkılamasını önleyen bir tıkaç oluşumuna neden olur.
  • İlişkili hastalıklar: Kötü huylu tümörler, bakteriyel enfeksiyonlar ve çeşitli iltihaplı hastalıklar evcil sürüngenlerde kloakal prolapsuslara neden olabilir.
  • Doğum Yapamama: Yumurta atma sorunu yaşayan dişi sürüngenlerde yumurta kanalı sarkması nispeten yaygındır.

Bu nedenlere ek olarak, sarkmanın diğer olası tetikleyicileri arasında mesane taşları, peniste smegma tıkaçları, metabolik kemik hastalığı ve daha fazlası yer alır. Kısacası, çok faktörlü bir durumdur.

Belirtileri

Sürüngenlerde kloakal prolapsus semptomlarını ayırt etmek son derece kolaydır, çünkü etkilenen hayvan daha önce hiç orada olmadığında kuyruğunun altından bir “kanat” veya pembe doku çıkacaktır. Koruyucu, sarkık alan ona sürtüneceği ve hafif yaralanacağı için teraryum alt tabakasında biraz kan fark edebilir.

Sürüngen ayrıca kusurlu bir kuyruk (metabolik bozukluklar), dışkı atılımının olmaması (darbe), konjonktivit (enfeksiyon) ve düşük vücut ısısı gibi sarkmaya neden olan hastalıkla ilişkili başka belirtiler de gösterebilir. Tüm bu semptomlar, egzotik bir hayvan veterinerine acil bir ziyaret yapılmasını gerektirir, bu yüzden görmezden gelmeyin.

Teşhisi

Sürüngenlerde kloakal prolapsusu saptamak çok basittir, çünkü kuyruğun altındaki dışa dönük doku çok açık bir işarettir. Bununla birlikte, gerçek teşhis zorluğu, hangi yapının etkilendiğini ve neden doğal yerinden yerinden çıktığını bulmakta yatmaktadır.

Bazen hayvanın fiziksel muayenesi yeterlidir, ancak diğer durumlarda o kadar net değildir. Örneğin, bir metabolik hastalığı, bir tümörü veya doğuştan gelen bir malformasyonu saptamak için X-ışını tekniklerini kullanmak gerekli olabilir. Sürüngen dışkısının analizi, olası bulaşıcı patolojileri dışlamaya yardımcı olacaktır.

Sürüngenlerde kloakal prolapsus tedavisi

Bu durum her şekilde veterinerin bakması gereken bir aciliyet içerir ve tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır. Profesyoneller tarafından seçilen yaklaşımlardan bazıları şunlardır:

  1. Sarkan dokuyu nemli tutmak: İlgili yapılar hücresel düzeyde ölebileceği ve işlevini yitirebileceği için alanın kuruması önlenmelidir. Suda çözülmüş yağlama solüsyonlarının uygulanması tavsiye edilir.
  2. Dokuyu doğal alanına geri döndürme girişimi: Temizledikten sonra veteriner uzmanı dokuyu nazikçe ve manuel olarak yerine geri itmeye çalışacaktır. İltihaplı ise ödemi azaltmak için özel merhemler kullanılabilir.
  3. Nekrotik dokuyu ampute edin: Dokuyu yerine geri itmeden önce, hayvanda enfeksiyonların gelişmesine neden oldukları için ölü alanlar çıkarılmalıdır.
  4. Kloakın her iki tarafını da dikin: Dokunun normal alanından geri kaymasını önlemek için kloak açıklığını küçültmek gerekebilir.

Sarkmanın nedenine bağlı olarak, uzun süreli tedavi, saldırganlığında değişecektir. Bununla birlikte, hemen hemen tüm vakalarda semptomatolojiyi azaltmak için belirli ilaçların (steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar gibi) jenerik uygulaması genellikle tavsiye edilir.

avlanan bir sürüngen

Sürüngenlerde kloakal prolapsus prognozu tamamen altta yatan nedenlere bağlıdır. Çevresel nem dengesizliği hızla çözülür, ancak bu kadar küçük bir hayvanda kötü huylu bir tümörün ele alınması zordur. Her durumda en iyisi için veterinerinizle görüşün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.