Kertenkele Beslemenin Artıları ve Eksileri

Kertenkeleleri evcil hayvan olarak beslemek gerçekten tatmin edici bir deneyim olabilir. Ancak bir kertenkele almaya karar vermeden önce, çeşitli artıları ve eksileri tartmanız gerekir.
Kertenkele Beslemenin Artıları ve Eksileri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Giderek daha fazla insan evcil hayvan olarak kertenkele beslemeyi tercih ediyor. İlk başta garip gelse de sürüngenler son yıllarda popüler oldu ve hatta sosyal medyada ün kazandı.

Kertenkele terimi, benzer bir görünümü ve yaşam tarzını paylaşan muazzam bir sürüngen ailesini ifade eder. Evcil hayvan dükkanlarında en yaygın bulunan türlerden biri iguanadır.

İguanalar ilk olarak Amerika ve Asya gibi ülkelerde popüler oldu. Ancak, yeni başlayanlar için mutlaka en iyi seçenek değildirler. Bu hayvanlar 1,8 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve yetişkin iguanaların insanlara karşı agresif davrandığı bilinmektedir.

Kertenkeleleri evcil hayvan olarak tutmanın avantajları ve dezavantajları

Kediler ve köpekler, tüm zamanların en popüler evcil hayvanları olarak hala en üst sıralarda yer alıyor. Ancak sadık bir hayvan arkadaş arayanların kendilerini kedi ve köpek dostlarımızla sınırlamasına gerek yok. Evinizi neşeyle doldurabilecek çok sayıda daha egzotik evcil hayvan var.

İşte kertenkeleleri evcil hayvan olarak beslemenin başlıca avantaj ve dezavantajlarından bazıları:

1. Alan ve vakit

Kertenkeleler genellikle bir kedi veya köpekten çok daha az yer gerektirir. Onlara yeterli büyüklükte uygun bir vivaryum alıp evlerini ağaç ve yüzme havuzu gibi şeylerle zenginleştirdikten sonra, herhangi bir ek alana ihtiyaç duymadan hayatlarını son derece mutlu bir şekilde geçirebilirler.

Genellikle bağımsız hayvanlar olduklarından, sahiplerinin kertenkeleleriyle çok fazla zaman harcamasına gerek yoktur. Ancak evcil hayvanlarınızı özellikle çocuklarınız için aldıysanız ihmal etmemeye özen göstermelisiniz.

2. Kertenkeleleri evcil hayvan olarak beslemek: Huzurlu bir mizaç

Söylemeye gerek yok, bir kertenkele bir köpek kadar sevecen olmayacaktır ve onların bir kediden bile daha bağımsız olduklarını görebilirsiniz. Ancak onların mutlu ve sağlıklı olmalarını istiyorsanız kişisel alanlarına ve özgürlüklerine saygı göstermelisiniz.

Buna rağmen, genellikle çok huzurlu bir mizaçları vardır ve kendilerini tehdit altında hissetmedikçe saldırgan olmazlar. Bu, çocukların ve diğer hayvanların bulunduğu evlere genellikle iyi uyum sağlayabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca çok sessizdirler ve asla komşularınızla tartışmaya neden olmazlar!

3. Temizlik

Kertenkeleler çok temiz hayvanlardır ve diğer tüm sürüngenler gibi onların da kürkleri yoktur. Bunun iki ana avantajı vardır. İlk olarak, kafeslerini ve evinizi temiz tutmayı çok daha kolay hale getirir. İkincisi, kendilerini temiz tutma sorumluluğunu üstlenirler.

Ayrıca, evcil hayvan alerjisi olan herkes için ideal evcil hayvanlardır.

4. Kertenkeleleri evcil hayvan olarak beslemek: Böcek kontrolü

Kertenkeleler, dilleri bunun için özel olarak tasarlandığından, böcekleri avlamakta harikadır. Bu, kertenkelenizin evinizdeki böcek popülasyonunu kontrol etmede en büyük müttefikiniz olacağı anlamına gelir. Buna karşılık, bu, hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir ve böcek ilacı kullanmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

dalda duran kertenkele

5. Tür çeşitliliği ve karakter

İguanalar, dünyanın en yaygın evcilleştirilen kertenkelesidir. Bununla birlikte, aile hayatına iyi uyum sağlayabilen birçok kertenkele türü vardır.

Fazla alanı olmayanlar veya sürüngen besleme dünyasında yeni olanlar için en iyi seçenekler şunlardır:

  • Leopar gekosu: Bu küçük hayvanlar, ilk kez sürüngen sahibi olacaklar için mükemmel bir seçenektir. Küçük boyutları, leopar gekolarının bakımlarının kolay olduğu ve esas olarak böceklerden oluşan bir diyetle yaşadıkları için beslenmelerinin gerçekten kolay olduğu anlamına gelir.
  • Sakallı ejderler (Pogona): Leopar gekoları kadar küçük olmasalar da sakallı ejderler rahat bir mizaca sahiptir ve esaret altındaki hayata iyi uyum sağlar. Diyetleri çoğunlukla meyve, sebze ve böceklerden oluşur, bu da onlara sağlıklı ve dengeli bir diyet vermeyi daha da kolaylaştırır.

Kertenkeleleri evcil hayvan olarak tutmanın dezavantajları

Kertenkele beslemenin dezavantajlarının çoğu, evcil hayvanınız için doğru ortamı yaratma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Yabani bir hayvan, doğal ortamından çıkarıldığında, yeni habitatında gelişmesi için çok fazla özen ve dikkat gerektirir. Ve, kertenkelenizin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için mükemmel mikro iklimi yeniden yaratmanın da önemli miktarda finansal harcama gerektireceğini belirtmeye gerek bile yok.

Çoğu kertenkele türü ılık ve hatta çöl iklimlerine özgü olduğundan, genellikle esaret altında sıcak bir ortamda tutulmaları gerekir ve sürekli güneş ışığına maruz kalmaları gerekir. Bu nedenle, bu hayvanları evcil hayvan olarak beslemek istiyorsanız, vivaryumlarını uygun bir sıcaklığa ısıttığınızdan ve UV lambaları taktığınızdan emin olmalısınız.

Diğer bir dezavantaj, sürüngenler için uzman veteriner bakımı bulmanın ne kadar zor olabileceğidir. Küçük bir hayvan veterinerinin, kertenkelenizin uzun vadede mutlu ve sağlıklı kalmasını sağlamak için gereken uzman tavsiyesini ve tedaviyi size vermesi pek olası değildir.

Ayrıca kertenkelelerin insan etkileşimi veya ilgi arayan hayvanlar olmadığını akılda tutmakta fayda var. Kendi alanlarına sahip olmayı severler ve genellikle çok sakindirler. Aktif bir yaşam tarzı sürdüren ve evcil hayvanlarıyla daha fazla fiziksel temastan hoşlanan insanlar için bu hayvanlar biraz sıkıcı görünebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.