Sakallı Ejderler Nasıl Hayvanlardır?

Sürüngenleri sever misiniz? Sakallı ejder sahiplenmenin ve bakmanın olumlu taraflarını keşfedin.
Sakallı Ejderler Nasıl Hayvanlardır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sakallı ejderler, son on yılda evcil hayvan olarak popülerleşen küçük ve arkadaş canlısı kertenkelelerdir. Şu anda Pogonas takımındaki en bilindik türlerden biridir. Bu makalede, sakallı ejderler hakkında bilgi vereceğiz.

Sakallı ejderler: Taksonomisi ve fiziksel özellikleri

Genelde sakallı ejder terimini Pogonas takımındaki birçok tür için kullanırız. Çoğu ülkede evcil hayvan olarak tercih edilen tür Pogona vitticeps‘tir. Bu yüzden, bu sakallı ejder türünün karakteristik özelliklerine odaklanacağız.

Sakallı ejderler yetişkinliklerinde genelde 50 cm ve 60 cm arasında bir boya ulaşırlar. Bu türün ortalama vücut ağırlığı yaklaşık olarak 400 ve 500 gr’dır. Üçgen şeklindeki kafasında çok sayıda iğneli pullar bulunur; tüm vücudunda yer alır.

Hayvan tehlike altında hissettiğinde ya da korktuğunda, kafasındaki pulları şişirerek siyah rengine bürünür. Ancak bu davranışı sergileyen evcil bir sakallı ejderiniz varsa, bu kötü bir işarettir. Evinde rahat hisseden bir ejder, savunma mekanızmasını devreye sokmayacaktır.

sakallı ejder

Cinsel dimorfizm

Sakallı ejderlerde dişi ile erkeği kolay bir şekilde ayırt etmenizi sağlayacak kadar belirgin bir cinsel dimorfizm vardır. Sadece erkeklerin cinsel organlarında femoral gözenekler vardır.

Her iki cinsiyetin de farklı renk tonları vardır. En yaygın olanlar yeşil, kırmızımsı, gri, kahverengi ve turuncudur. Ayrıca, sakallı ejderlerin renklerinin çevrelerine ve stres durumlarına göre de değişebileceğini belirtmek de fayda var.

Karakter ve davranış şekli

Bu hayvanlar evcil hayvan olarak iyi birer seçimdir çünkü güzel oldukları gibi çok şirin bir kişiliğe sahiptirler. Sakallı ejderler genelde oldukça uysal ve dengeli olurlar; sosyal yanlarını ön plana çıkartırlar.

Bu yüzden sakallı ejderler genelde ilk kez hayvan sahiplenecek kişiler için sık sık önerilmektedir. Küçük boyutları ve uysal olmaları sayesinde, iguana gibi dengesiz mizaçları olan büyük sürüngenlerin aksine bakımları daha kolaydır.

Sakallı ejder sahiplenmenin bir başka avantajı da doğada değişmez olmalarıdır. Yani, bu türün nesli, tükenme tehlikesi altında değildir.

Unutmayın, hayvan sahiplenirken sorumlulukları yerine getirmek çok önemlidir. İnternet üzerinden tanımadığınız kişilerden evcil hayvan satın almayın. Sürüngen sahiplenmenin en iyi yolu, bilindik tedarikçilere ya da egzotik hayvanları kurtarma merkezlerine başvurmaktır.

Sakalları Ejderler: Doğal alanları

Sakallı ejderlerin kökeni, Avustralya’nın güney batısına, özellikle bozkırlarına ve çöllerine dayanır. Ayrıca Yeni Güney Galler’in eyaletlerinde de rastlanabilir.

Sakallı ejder sahipleneceğiniz zaman, ona fiziksel ve bilişsel gelişimine katkı sağlayabileceği bir çevre sağlamanız gerecektir. Bu küçük sürüngenler toprak ve kumlu alt katmanlarda rahat hissederler. Ayrıca, dalları, küçük sopaları ve taşları da severler.

Bu hayvanların teraryumunun ve bulunduğu ortamın sıcaklığı ve nem oranına dikkat etmeniz gerekir. Sıcak ve kuru iklimlere alışkın oldukları için, bulundukları ortamın gün içerisindeki sıcaklığı 30°C ile 36°C, gece ise 21°C ile 23°C arasında olması gerekir. Buna ek olarak, nem oranı asla %50’nin üzerine çıkmamalıdır.

Sakallı ejderler: beslenme düzeni ve sağlığı

yemek yiyen ejder

Vahşi doğada sakallı ejderler, karışık bir diyete sahip hepçil hayvanlardır. Diyetlerindeki yiyecekler, yılın zamanına ve çevrelerindeki müsait yiyecek durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden, evcil hayvanınıza ihtiyacı doğrultusunda tam ve dengeli bir diyet sunmalısınız.

Meyve ve sebzelerin yanı sıra, böcek ve sümüklü böcek gibi küçük hayvanları da diyetine dahil etmelisiniz. Çeşitli yiyecekleri evcil hayvan mağazalarında bulabilirsiniz.

Sakallı ejderlerin aynı zamanda koruyucu ilaç kullanmaları da gerekir. Bu küçük sürüngenler maytlar gibi ektoparazitlere karşı oldukça savunmasızdırlar. Bu sebeple, evcil hayvanınızın teraryumunu ve evinizi temizleme konusunda oldukça titiz davranmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.