Ateş Göbekli Kertenkele: Bakımı Ve Özellikleri

Ateş göbekli kertenkele, yeni başlayanlar için harika bir egzotik hayvandır. Çünkü diğer amfibi canlılara göre çok daha az gereksinimi vardır ve bakımı nispeten daha kolaydır. 
Ateş Göbekli Kertenkele: Bakımı Ve Özellikleri
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ateş göbekli kertenkele terimi, son yıllarda evcil hayvan olarak popüler hale gelen birkaç su semenderi türünü ifade eder. Bunun nedeni kısmen diğer egzotik amfibilere göre daha kolay bakılabilmeleridir.

Buna rağmen, herhangi bir sürüngen veya amfibinin tipik küçük evcil memelilerden çok daha özel bakım parametreleri gerektirdiğini söylememiz gerekiyor. Örneğin hamster veya fare bakımı sürüngen bakımından çok daha kolaydır. Bu nedenle bu yazıda size bu büyüleyici semenderlerin bakımı için ihtiyacınız olan temel tavsiyeleri içeren bir rehber sunuyoruz.

Cins sınıflandırması

Konu bu tür hakkında bilgi edinmeye geldiğinde, en çok dikkat çeken şeylerden biri de hiç şüphesiz parçası olduğu tür ailesinin sınıflandırılmasıdır. Şimdi vereceğimiz bilgiler size biraz kaotik gelebilir. Daha önceleri Cynops orientalis en çok yetiştirilen ve ticareti yapılan türdü. Ancak bu amfibi cinsi aslında Hypselotriton cinsinin bir parçasıdır.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne göre, bugün Cynops cinsinin sadece iki alt türü vardır. Biri Cynops pyrrhogaster ve diğeri ise Cynops ensicauda‘dır. Hypselotriton cinsinin, belgelenmiş sekiz türden daha fazla temsilcisi vardır.

Bu saydığımız türlerin bakımları nispeten benzerdir. Hepsinin rengi kahverengimsi siyahtır ve bel veya göbek kısmı turuncudur. Türlere göre değişiklik gösteren boyutları ise yaklaşık 6 ile 13 cm arasında değişir. Özetle, kafeste yetiştirilen ve egzotik hayvan satıcıları tarafından üretilen bu taksonomik kümede toplam üç türden bahsedebiliriz. Bu türler şunlardır:

  • Cynops pyrrhogaster: Bu türe özellikle dikkat edin, çünkü içinde insanlar için ölümcül olan bir toksin bulunur.
  • Cynops cyanurus
  • Hypselotriton orientalis: Söz konusu kertenkele satışı olduğunda en yaygın olan tür budur. Bu tür de hafif toksik potansiyele sahiptir, bu nedenle dikkatli olmalısınız.
dalların arasında yürüyen siyah kertenkele

Ateş göbekli kertenkele: Bakımı

Size satın alınabileceğiniz farklı türleri gösterdiğimize göre, şimdi bu türlere nasıl bakacağınızı anlatacağız. Her şeyden önce, ateş göbekli kertenkelenin çoğunlukla su ile ilgili olduğunu vurgulamalıyız. Bu nedenle yaşadığı alan bir teraryumdan çok bir akvaryum gibi olacaktır. Bir başka iyi seçenek de paludariumdur (kara ve su elementlerine sahip bir yaşam alanı).

Her 40 litre suya yaklaşık iki veya üç yetişkin kertenkele yerleştirebilirsiniz. Akvaryumun bir filtreleme sistemine sahip olması oldukça önemlidir; çünkü bu amfibiler toksik maddeler içermeyen temiz suya ihtiyaç duyar. Aşırı güçlü filtresi olan bir sistem iyi bir fikir olmayabilir; çünkü bu durum, hayvanların stres yaşamasına neden olabilir.

Bu hayvanlar doğada soğuk ortamlarda yaşarlar. Bu nedenle ideal ısı aralığı yaklaşık 20 ile 23 santigrat derece arasındadır. 26 dereceye kadar aşırı sıcaklıklara sorunsuzca dayanabilirler. Bununla birlikte, uzun vadede çok sıcak bir ortam bağışıklık sistemlerini tüketebilir ve bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu amfibiler, omurgasızlarla ve küçük balıklarla beslendikleri için kesinlikle etoburdur. Küçük ağızları nedeniyle yiyecekleri parçalar halinde sunabilirsiniz. Bu anlamda onlar için ideal bir besin, tüpler halinde dondurulmuş olarak satın alabileceğiniz, tubifex olarak da bilinen su kurtlarıdır.

Hızlı bir özet

Çoğu durumda olduğu gibi, zaman herkes için kıymetlidir ve bilgiyi küçük parçalar halinde sunmak her zaman en iyisidir. Bu nedenle yukarıda anlattıklarımızın hızlı bir özetini size sunacağız:

  • Ateş göbekli kertenkele, nispeten küçük bir amfibidir. Bu nedenle 40 litrelik bir akvaryum, bir çifti rahatlıkla barındırabilir.
  • Çoğunlukla suda yaşamalarına rağmen, bu hayvanlar toprak bir bölüme de ihtiyaç duyar.
  • Akvaryum bolca bitki içermeli ve verimli bir filtreleme sistemine sahip olmalıdır.
  • İdeal sıcaklık aralığı 20 ile 23 santigrat derece arasındadır.
  • Sivrisinek larvaları, solucanlar ve neredeyse her tür küçük omurgasızla beslenirler.
turuncu karınlı kertenkele dalların arasında yürüyor ve ateş göbekli kertenkele

Sürüngen bakımı bir parametre meselesidir

Gördüğümüz gibi, ateş göbekli kertenkelenin sağlıklı bir şekilde büyümesi, suyun sıcaklığına ve kimyasal özelliklerine bağlıdır. Ayrıca sürekli strese maruz kalmamaları için bol miktarda bitkiye, kaya parçalarına ve saklanabilecekleri alanlara ihtiyaç duyarlar.

Çok fazla gereksinime sahip gibi görünse de, bu amfibi türü büyüleyicidir ve içinde yaşadığı akvaryum, doğru bir şekilde oluşturulursa gerçek bir lagün ekosistemi gibi görünebilir. Tabii ki bu türün estetik açıdan ne kadar muhteşem olduğundan bahsetmiyoruz bile.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.