Evcil Hayvan Olarak İguana Beslemek

İguanalar harika evcil hayvanlar olabilirler ama bunun bir köpeğe sahip olmak gibi olmadığı açık. Bu yazıda, bir iguana sahiplenmeye karar vermeden önce bilmeniz gereken tüm önemli şeyleri size anlatacağız.
Evcil Hayvan Olarak İguana Beslemek

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2021

Birkaç yıl önce, evcil hayvan olarak egzotik bir hayvan beslemek moda oldu. Bunlardan bir tanesi de, ev için uygun, sessiz bir hayvan olan iguanadır.  Onların davranışlarını, onlara nasıl bakılacağını ve daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu yazıda, evcil hayvan olarak bir iguana beslemek ile ilgili her şeyi anlatacağız!

Evcil hayvan olarak egzotik bir hayvana sahip olmak, bir köpeğe sahip olmaktan oldukça farklıdır. Herkes bir köpeğe nasıl bakılacağını bilir ancak egzotik bir hayvanın oldukça farklı birçok şeye ihtiyacı vardır.

İguana nedir?

İguana bir sürüngendir ve büyük bir kuyruğu ve keskin sivri uçları olan küçük bir kertenkeleye benzer. Kuyruğunu savunma mekanizması olarak kullanır. Normalde oldukça barışçıl hayvanlar olmalarına rağmen kolayca sinirlenebilirler, bu yüzden dikkatli olun!

Soğukkanlı hayvanlar olan kertenkele ve timsahlarla aynı hayvan ailesinden gelirler. Bir şeyden memnun değillerse, merhametsizce saldırırlar. Ama kendimizi kaptırmayalım, bir iguana bizi öldürmez. Ve onlara sevgi ve özenle davranırsanız, çok sevecen birer yol arkadaşı olabilirler.

İguanalar ne kadar yaşar?

Bir evcil hayvanı sahiplenmek, ne tür bir hayvan olduğuna bakılmaksızın her zaman bir taahhüttür. Bir iguana 20 ila 30 yıl arasında yaşayabilir. Bu nedenle, evlat edinmeden önce, yirmi yıllık bir sevgi ve özeni taahhüt ettiğinizi unutmayın.

Bu hayvanların, doğru iklimde yaşamadıkları için bu yaşa gelmeden öldükleri bazı durumlar olmuştur. Ne de olsa tropik hayvanlardır ve çok soğuk yerler, yavaş yavaş hastalanmalarına ve beklenenden daha erken ölmelerine neden olabilir. Genel olarak bütün hava koşullarına uygun değiller.

Bir iguana evcil hayvan olarak nerede tutulur

Bir iguana için en iyi yer bir teraryumdur. Mümkün olduğunca doğal ortamlarına benzer ve içinde hareket edebilecekleri kadar geniş bir ortam yaratmayı hedeflemelisiniz. Hareket edemezlerse, muhtemelen kuyruklarıyla kendilerine vurmaya ve kendilerine zarar vermeye başlayabilirler.

iguana bakışları

Henüz birbirinizi tanımadığınız zamanlarda iguananızın evin içinde dolaşmasına izin vermek iyi bir fikir değildir. Bir teraryumda iguananızı ve kişiliğini tanıyabilirsiniz.Daha sonra ikiniz de birbirinize güven duyduğunuzda, evin içinde dolaşmasına izin verebilirsiniz.

İguananızın ortamı 28 ile 30 derece arasında, oldukça sıcak olmalıdır. Özellikle soğuk havalarda asla dışarıda bırakmayın, yoksa bir gecede ölebilirler.

İguanalar ne yer?

Sürüngenlerden türedikleri gerçeğine rağmen, iguanalar otoburdur. Bu nedenle, marul veya herhangi bir meyve veya sebze türü onlar için mükemmeldir. Doğal yiyecekler yeterli olsa da, evcil hayvan dükkanından onlar için özel yiyecekler de satın alabilirsiniz; bu size kalmış.

Her zaman yakınında temiz su bulundurun. Teraryuma yiyecek koymaya gittiğinizde, eğer hala birbirinizi tanıma süceindeyseniz, bunu dikkatli bir şekilde yapın. Aksi takdirde, iguana tehdit altında hissedebilir ve size saldırabilir.

Bir iguana iyi bir evcil hayvan olur mu?

Hem evet hem hayır. Her şey bir evcil hayvanda ne aradığınıza bağlı. Ona seslendiğinizde cevap veren bir hayvan istiyorsanız, o zaman açıkça bir iguana sizin için uygun değil. Benzer şekilde, çocuklarınız ne kadar isteseler de iguana çocuklar için uygun değildir. Bu çok riskli ve her ikisinin de zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle, bir iguana sahiplenmeyi düşünüyorsanız tüm bu bilgileri aklınızda bulundurun ve bunu yapmadan önce nedenlerinizi dikkatlice düşünün.

Herhangi bir hayvanın bir sorumluluk olduğunu ve bunu bir kez üstlendiğinizde geri dönüşünün olmadığını unutmayın. Ölene kadar ayrılmayacaksınız…


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.