Evde Kertenkelelere Bakmak

Kertenkeleler, küçük boyutlarına rağmen karmaşık sürüngenlerdir. Evde onlara bakmakla ilgili bilmeniz gerekenleri buradan öğrenin.
Evde Kertenkelelere Bakmak

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2022

Akdeniz’de ve güneş gören diğer ülkelerde yürüyüşe çıkarken kayaların üzerinde güneşlenirken kertenkelelere sıkça rastlanır. Küçükler, çevikler ve hepsinden önemlisi güzeller. Bu yüzden kısa bir süre için zor durumda kalan bir kertenkeleye bakmanız gerekse bile evde kertenkele bakımı konusunu ele almanın harika bir fikir olacağını düşündük.

Bu makalede, bu küçük sürüngenlerin bakımıyla ilgili tüm temel bilgileri öğreneceksiniz, evcil hayvanlar olmadıkları için ve onları esaret altında tutmak zorluklarla doludur. Bir başlangıç yapalım!

Kertenkele nedir?

Bir kertenkele.

Bu soru saçma gibi görünse de, gerçek şu ki, “kertenkele” kelimesi, doğal ortamlarda gözlemlenebilen bir dizi küçük sauropsidi kapsıyor. Bölgenizde yaşayan türleri iyi bilmiyorsanız, vahşi doğada gördüğünüz herhangi bir sürüngeni kertenkele olarak adlandırmanız çok olasıdır.

Bu nedenle, bu kelimeyle en çok özdeşleşen hayvana odaklanacağız: İber duvar kertenkelesi ( Podarcis hispanicus ). Bu pullu sauropsid Lacertidae ailesine aittir ve adından da anlaşılacağı gibi İber Yarımadası’nda yaşar, ancak Kuzey Afrika ve güneydoğu Fransa’da da bulunabilir.

Küçük sürüngenlerdir, ancak 6 santimetreye (2 inçten biraz fazla) ulaşırlar. Dişiler daha küçüktür ve iki yan siyah bant, daha düz bir göğüs ve sarımsı bir göbeğe sahip olma eğilimindedir.

Onları bir taş veya duvar üzerinde hareketsiz güneşlenirken görmüşsünüzdür. Kayalık arazi onlara aynı anda yiyecek, güneş ve barınak sunduğundan, bu onların doğal yaşam alanıdır. Güçlü bölgesel eğilimleri olmayan barışçıl hayvanlardır.

Kertenkelelere evde bakmak mümkün mü?

İber kertenkelesinin geldiği İspanya’da, nesli tükenmekte olan bir tür olmadığı için birini esaret altında tutmak yasa dışı değildir. Ancak bu, onları doğal ortamlarından uzaklaştırmanın etik olduğu anlamına gelmez.

Evcilleştirme sürecinden geçmediklerinden, yakalanma stresi ve çevre değişikliği sağlıklarına zarar verecek, hatta ölümlerine neden olacaktır. Bu nedenle, bir tanesini kapalı koşullarda tutmakta ısrar ediyorsanız, onu egzotik bir hayvan barınağından aldığınızdan veya yasal bir yetiştiriciden satın aldığınızdan emin olun.

Her zaman kertenkelenin doğal ortamından kaçırılmadığına dair bir sertifika isteyin.

Başı belada bir kertenkele bulursam ne yapmalıyım?

Kertenkeleleri evde tutmak istemeseniz bile yaralı veya hasta bir tane bulabilirsiniz. Kendi başına iyileşemeyebilir ve onu eve götürmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda, evde kertenkelelere nasıl bakılacağını öğrenmek iyi bir fikirdir. Bazı önemli noktalara bir göz atalım.

Kertenkele bakımı hakkında bilgi edinin

En azından onu bir hayvan kurtarma merkezine getirene kadar hasta bir kertenkeleyi evinize götürmeniz gereken bir durum hayal edin. Bu durumda yapılacak ilk şey, bir veterinere giderek sağlığını kontrol etmesi ve türün beslenmesi, yaşam alışkanlıkları ve çevresi hakkında kapsamlı bir çalışma yapmasıdır.

Bu bilgi, kertenkelenin evinizdeki yaşam alanını mümkün olduğunca yakından taklit etmenize yardımcı olacaktır. Vahşi bir hayvan olduğunu ve özellikle çevresine uyum sağladığını unutmayın.

Alan gereksinimleri

Daha önce de belirtildiği gibi, kertenkeleler bol güneş ışığı alan kayalık ortamlarda yaşarlar. Bu nedenle, boyundan daha geniş ve taş, toprak ve biraz bitki örtüsü içeren bir teraryuma ihtiyacınız olacak.

Ayrıca ısı kaynaklarına ve bir UV lambasına da ihtiyacınız olacak. Teraryumu güneşe yerleştirmek sezgisel gibi görünse de, bunu yapmayın, çünkü camdan geçen güneş kertenkelenin sadece hipertermiye maruz kalmasına neden olur. Hayvan, termoregülasyonu sağlamak için sıcak ve soğuk arasında seçim yapabilmelidir.

Nem ve sıcaklık parametrelerini sabit tutmayı unutmayın.

İyi bir diyet sağlayın

İber kertenkelesi, yaklaşık 25 milimetre (1 inç) uzunluğundaki küçük böcekler ve araknidlerle beslenir. Onlara sinek, solucan, karınca veya örümcek verebilirsiniz. Kurtarılmış bir hayvansa, “yiyecek” canlı olmalıdır, çünkü doğaya döndüğünde avlanma içgüdüsünü aktif tutması gerekir.

Ek olarak, kertenkelenin her zaman içinde temiz su bulunan bir kaseye sahip olduğundan emin olun. Hem hidrasyon hem de vücut ısısını düzenlemek için genellikle çok su içerler.

Kertenkelelerin bakımı kolay değil

yakın çekim kertenkele

Bu sürüngenlere bakmakla ilgili bazı temel noktaları okuyabilmiş olsanız da, bunun onlara bakacak zamanı, yeri veya kaynakları olmayan insanlar için bir hayvan olmadığını unutmayın. Sürüngenler karmaşık hayvanlardır ve diğer canlıların ihtiyaçları hakkında sahip olduğumuz sezgiye her zaman yanıt vermezler.

Bu nedenle evde kertenkelelere bakmak zorunda kalırsanız, veteriner ve vahşi yaşamı iyileştirme uzmanlarına güvenmeyi unutmayın. Vahşi doğaya salınacak kadar sağlıklı olana kadar kertenkelenize bakmanıza yardımcı olacaklar. İlginizi çekebilir ...

Boynuzlu Kertenkele: Kan Ağlayan Sürüngenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Boynuzlu Kertenkele: Kan Ağlayan Sürüngenler

Boynuzlu kertenkele hareketsiz kalarak ve kamufle olarak kendini pek çok yırtıcıya karşı koruyabilir. Fakat başka başka numaraları da vardır.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.