Araknidler için Teraryumlar: Bilmeniz Gereken Her Şey

Araknid teraryumları, örümceğin kendini rahat ve güvende hissetmesi için belirli koşullara sahip olmalıdır. Size bunların ne olduğunu söyleyeceğiz.
Araknidler için Teraryumlar: Bilmeniz Gereken Her Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Araknidler için teraryumlar mı? Evet, doğru okudunuz. Bu günlerde örümcekler birçok insan için evcil hayvan haline geldi. Bu nedenle doğal ortamlarında olduğu gibi yaşayabilecekleri alanlar tasarlama ihtiyacı gündeme gelmiştir.

Örümcekleri evcil hayvan olarak tutmak yeni bir şey ve görünüşleri ve davranışları nedeniyle popüler hale geldi. Araştırmaların örümcekleri reddetmenin evrimsel bir şey olduğunu gösterdiğini dikkate alırsak, bunun paradoksal bir eğilim olduğu söylenebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, insanlar potansiyel olarak zararlı olana karşı bir isteksizliğe sahiptir.

Ancak, bu korkulu ilişkiyi aşmak için bir ilgi var gibi görünüyor ve birçok insan kendilerini örümcekleri evcil hayvan olarak beslemeye teşvik ediyor. Ancak, temsil ettikleri riskleri bilmenin yanı sıra onlar için özel bir yer de hazırlamak gerekir. Aşağıdaki satırlarda bu konudan bahsedeceğiz.

Evcil hayvan olarak bir eklembacaklıya sahip olmanın avantajları

Bir örümceği eve getirmeden ve teraryumunu inşa etmeden önce, diğer evcil hayvanlar gibi onun da sizin zamanınıza ve bakımınıza ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Bununla birlikte, büyüklüğü ve davranışı, diğer hayvanlara göre avantaj sağlar. Bunlar arasında aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

 • Çoğu durumda, örümcekler küçük alanlara oldukça iyi uyum sağlar. Aslında doğada da durum böyledir, çünkü bu canlılar bir in yapmaya ve kesinlikle gerekli olmadıkça buradan çıkmamaya eğilimlidirler.
 • Örümcekler genellikle çok yalnız hayvanlardır ve teraryumlarında dostlara ihtiyaçları yoktur. Aslında, pek sosyal hayvanlar değildirler ve türlerinin herhangi bir üyesine saldırırlar.
 • Teraryum bakımı kolay ve ucuzdur. O kadar küçük bir yerdir ki kurulumdan sonra sizden fazla bir şey gerektirmez. Ayrıca araknidler, işin çoğunu yapacak çok temiz hayvanlardır.
 • Yırtıcı olan örümcekler, böcekler ve kertenkeleler gibi küçük canlı hayvanlarla beslenmelidir. Ancak, her gün yemek yemeleri gerekmez. Örneğin yetişkinler haftada bir kez yemek yiyebilirler.
 • Örümcekler temiz olmanın yanı sıra sessiz ve çok sakindir, ancak hepsi türe bağlıdır.
Ağaçta mavi bir tarantula.

Teraryumda eklembacaklılara sahip olmanın dezavantajları

Örümceklerin birçok olumlu özelliği vardır, ancak dezavantajlar da vardır. Bunlar arasında aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

 • Çoğu örümcek zehirlidir. Isırıkları, alerjik reaksiyonlara, kramplara veya şiddetli ağrıya neden olabilir. Tüm örümcekler tehdit edildiğinde saldırır, ancak bunu nedensizce yapmazlar.
 • Daha egzotik örümcekler daha fazla özen ve daha karmaşık teraryumlar gerektirir. Nereden geldiklerine bağlı olarak, oda sıcaklığını kontrol etmek için nemlendiricilere ve elektroniklere ihtiyaçları olabilir.
 • Yaşam beklentileri görecelidir. Çoğu örümcek sadece birkaç yıl yaşarken, tarantulalar 20 ila 30 yıl arasında yaşar. En uzun ömürlü olanlar dişilerdir.
 • Saniyeler içinde kaçabilme özelliğinden dolayı örümcek teraryumu daima kapalı olmalıdır.

Araknidler için teraryumlar: Bilmeniz gereken her şey

Artık evcil hayvan olarak bir örümceğe sahip olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anladığınıza göre, örümcek teraryumları hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmanın zamanı geldi.

Yeterli bir boyut

Örümceklerin küçük alanlarda başarılı olduğu doğru olsa da, teraryum örümceğin en az iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Ancak bu şekilde, hareket etme ihtiyacı olan evcil hayvanınızın ihtiyaçlarının karşılanması ve yiyecek avlaması için ağlarını kuracak yerinin olması mümkün olacaktır.

Tarantulaların özel durumunda, teraryumlarında en az 30 santimetre uzunluğa ihtiyaçları olacaktır.

Tropikal iklim

Teraryumun yaşanabilir olması için belirli koşulları karşılaması gerekir. Tropikal bir iklimi olabildiğince yakın bir şekilde simüle etmek için sıcaklığı, nemi ve aydınlatmayı düzenlemek gereklidir. Bu, çoğu egzotik örümcek için en iyisidir, ancak diğerleri daha çok yarı çöl koşullarına ihtiyaç duyar.

Nem kontrolü

Teraryumun neminin hesaplanması evcil örümceğiniz için gerekli ve önemlidir. Haftada bir veya iki kez püskürtücü kullanarak bu ortamı korumak için gerekli suyu alt tabakaya sağlayabilirsiniz. Tabii ki hayvanın veya diğer elementlerin üzerine düşmemesine dikkat edin.

Bazı örümceklerin çöl yerlerine özgü olduğunu unutmayın. Alacağınız türler hakkında her şeyi öğrenin, çünkü aşırı nem, ömrünü sonlandırabilir.

Size daha doğru rehberlik etmesi için bir higrometre alabilirsiniz; ancak ucuz olanlar %100 güvenilir değildir.

Güneş ve gölge

Teraryumda soğuk ve sıcak bölgeler oluşturmanız gerekir, bunu başarmak da her zaman o kadar kolay değildir. Sıcak kısım için teraryumun altında veya arkasında toplam yüzeyin %40’ını aşmadan termal battaniye kullanabilirsiniz. Bu sayede aynı ortamda farklı sıcaklıklara sahip olabilirsiniz.

Güzel ama işlevsel

Teraryumun güzelliği bakıcıları örümceklerden daha çok memnun eder. Yine de evcil hayvanınızın evini uygun gördüğünüz şekilde dekore etmekten çekinmeyin. Tabii bunun orada yaşayacak örümcek için işlevsel olması gerektiğini unutmayın.

8 bacaklı arkadaşınızın bunalmış hissetmeden özgürce hareket etmesi ve ayrıca yalnızlık içinde dinlenebileceği bir alana sahip olması önemlidir. Suya gelince, her gün kolayca değiştirebileceğiniz bir kaba koyun. Temiz havanın tesisata üst metal yarıklardan girdiğinden emin olun, ancak teraryumu çok iyi kapalı tutmayı unutmayın.

Göz önünde bulundurulması gereken ögeler aşağıdakileri içerir:

 • Taşlar
 • Dikensiz kaktüsler
 • Bitkiler
 • Hindistan cevizi lifi
 • Çubuklar ve dallar
Araknid teraryum.

Araknidler için teraryumlar – kendinizinkini inşa edin!

Artık örümcekler için teraryumların en önemli yönlerini biliyorsunuz. Bir örümceğe evcil hayvan olarak sahip olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını düşündüyseniz ve bir tane edinmeye karar verdiyseniz, o zaman hayvanın ihtiyaçlarını her zaman dikkate alarak kendi teraryumunuzu oluşturabilirsiniz.

Size en yaygın egzotik araknidlerin genel bakımını gösterdiğimizi, ancak hepsinin aynı gereksinimlere sahip olmadığını unutmayın. Satın almadan önce daima hayvanın ihtiyaçlarını öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mayol, Ll. Lesiones producidas por insectos, arácnidos y anfibios.
 • Hoehl Stefanie, Hellmer Kahl, Johansson Maria, Gredebäck Gustaf. Itsy Bitsy Spider…: Infants React with Increased Arousal to Spiders and Snakes. Frontiers in Psychology. Vol. 8. 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.