En Renkli 6 Yılanı Keşfedin

Bugün size dünyadaki en renkli 6 yılandan bahsetmek ve parlak renklerinin ne işe yaradığını anlatmak istiyoruz.
En Renkli 6 Yılanı Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Yamila

Son Güncelleme: 17 Temmuz, 2023

Çoğumuzun yılanlarla temas kurmamayı tercih ettiği doğrudur. Ancak ister inanın ister inanmayın, dünyanın en renkli yılan türlerinden bazıları zararsızdır! Bu makalede onlar hakkında her şeyi öğrenin.

Var olan en renkli yılan türleri

Genel olarak sürüngenlerin özel olarak da yılanların dünyasında pek çok tür parlak renkleriyle dikkat çeker. Renkleri onları yırtıcı hayvanlar için daha tehlikeli gösterir ve yaşadıkları ortama uyum sağlamalarına yardımcı olur. Etraftaki en renkli yılanlardan bazı çok ilginç örnekler:

1. Krizopelea Cenneti

Bu makalenin kapak fotoğrafında yer alan bu ağaç yılanı türünün anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Havada dönme ve hatta bir daldan diğerine geçmek için süzülme yeteneğine sahiptir. Bunu yapmak için çok ilginç bir mekanizma kullanır. Kaburgalarını açar ve vücudunu düzleştirerek boyutunun iki katına kadar genişletir ve böylece havadan daha iyi yararlanır.

2. Ahaetulla fronticincta

Bu yılan Asya’da, özellikle Burma’da ve güney Himalaya ormanlarında yaşar. Siyah beyaz işaretli yeşil rengi ve başının üçgen veya ok şeklinde olması dikkat çekicidir.

Parlak yeşil bir Ahaetulla fronticincta.

Ahaetulla fronticincta, şaşmaz bir avlanma yöntemi sayesinde balıkla beslenir. Vücudunu suya yakın bir dalda büker ve başını yüzeye koyar. Av yaklaşana kadar saatlerce hareket etmeden gidebilir; o anda yılan ona zehir enjekte ederek saldırır ve onu hareketsiz bırakır.

3. Lampropeltis üçgeni

Süt yılanı olarak bilinen bu sürüngen, özellikle güney Kanada’dan Venezuela, Kolombiya ve Ekvador’a kadar neredeyse tüm Amerika kıtasında yaşar. Orta Amerika, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yaygındır.

Kırmızı ve siyah bir Lampropeltis üçgeni.

Şimdiye kadar 20’den fazla alt tür bilinmektedir ve ana ayırt edici özelliği derilerinin rengidir: siyah enine çizgiler ve sarı çizgili kırmızı. Bu yılan farelerle beslenir.

4. Atheris hispidası

Bu sadece en renkli yılanlardan biri değil, aynı zamanda en tuhaflarından biridir, çünkü vücudu ona ‘kıllı’ ve tabii ki tehditkar bir görünüm veren pullarla kaplıdır. Bu tür zehirlidir -ilk yardım almayan insanlar için ölümcüldür- ve Orta Afrika’ya özgüdür.

Sarı, gri ve siyah 4. Atheris hispida.

Atheris hispida türlerinin erkekleri yaklaşık 29,5 inç uzunluğa ulaşabilir (dişiler 23,5 inç’e kadar) ve her iki cinsiyetin de büyük, yuvarlak gözleri, yarık benzeri burun delikleri ve baş ve boyunlarında sahip olduklarından daha büyük pulları vardır.

Bu yılan dallara, kamışlara ve gövdelere tırmanma yeteneğine sahiptir ve gün boyunca güneşlenirken bulunabilir ( soğukkanlıdır ). Ancak gece alışkanlıkları da vardır. Beslenmesi kertenkeleler, kurbağalar ve küçük memelilerden oluşur.

5. Jartiyer yılanı

Dünyanın en renkli yılanlarından biri olan lal yılanı zararsızdır. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tatlı suya yakın bölgelerde yaşar ve ailesi 15’ten fazla türden oluşur.

Dilini çıkarmış bir jartiyer yılanı.

Bu sürüngenin temel özelliği rengidir: kırmızı ve turkuaz. Her iki ton arasındaki ‘kombinasyonlar’ farklı olabilir ama gerçek şu ki hiçbir yerde dikkatlerden kaçmaz. Kafası her zaman ağırlıklı olarak kırmızıdır.

6. Diadophis punktatus regalis

Bu, popüler olarak muhteşem boğmaklı yılan olarak bilinir ve güney Amerika Birleşik Devletleri ve kuzey Meksika’nın çöllerine ve dağlarına özgüdür. En yaygın rengi gri olmasına rağmen vücudunun arka kısımlarında beyaz, turuncu, sarı, kırmızı veya kahverengi benekler bulunur.

Turuncu ve kahverengi bir Diadophis punktatus regalis kayanın üzerinde sürünüyor.

Toprak yılanları, siyah başlı yılanlar ve düz başlı yılanlar gibi küçük yılanlarla beslenir. İnsanlara zararsız olan avını hareketsiz kılmak için zehir kullanır. Gece alışkanlıklarına gelince, bu yılan günün çoğunu kayaların veya kütüklerin arasında gizlenerek geçirir. Kendini tehdit altında hissettiğinde kuyruğunu bir yay gibi kıvırır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.