Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı

Bu çok ilginç makalede dünyanın en zehirli 10 hayvanını keşfedin. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Dünyanın En Zehirli 10 Hayvanı

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2021

Bazı hayvan türleri, sokma, ısırma veya iğneleme yoluyla kendilerini savunmak için kullandıkları zararlı kimyasallar üretir. Bu makalede size dünyanın en zehirli hayvanlarının hangilerini olduğunu anlatıyoruz. “Pasif katiller” olarak bilinirler, çünkü bu toksinleri içermeleri, kasıtlı olarak incittikleri veya öldürdükleri anlamına gelmez.

Dünyanın en zehirli hayvanları

Gezegendeki birçok hayvan, insanlar ve diğer türler için öldürücü olabilir. “Zehirli” bir hayvan için bu mekanizma büyük bir çaba gerektirir, onlardan çok fazla enerji alır ve günlerinden saatler alır. Bu nedenle sebepsiz yere saldırmazlar. Tehdit altında olduklarını hissettikleri takdirde en tehlikeli hayvanlar şunlardır:

denizanası

1. Denizanası

Bu, son zamanlarda en çok insan ölümüne neden olan hayvanlardan biridir. Çıkardığı zehir sinir sistemine, kalbe ve cilt hücrelerine saldırdığı için ölümcüldür. Ayrıca çok acı vericidir. Birçok kurban, denizanası tarafından sokulduklarında şoka girdiklerinden boğularak ölürler. Hayatta kalanlar bile dayanılmaz bir ağrı nedeniyle haftalarca hastanede kalabilirler.

2. Deniz yılanı

Dünyanın en zehirli ikinci hayvanını isimlendirmek için sulardan devam ediyoruz. Bu tür, gezegendeki neredeyse tüm denizlerde yaşar ve en tehlikeli yılandır. Zehri bir kobradan 10 kat daha güçlüdür ve ısırığı insanlar için öldürücüdür.

3. Kral kobra

Bu, dünyanın en zehirli yılanlarından biridir ve aynı zamanda en uzunudur. 16 metre uzunluğa kadar ölçülebilir ve bu yılanın tek bir ısırığı bir insanı ve yetişkin bir fili öldürebilir. Ürettiği zehir, diğer sürüngenlerin zehirinden belki daha az zehirlidir, ancak fark, kral kobra yılanının daha fazla zehir vermesidir.

4. Taş Balığı

Bu hayvan, adını kayaya benzediği için almıştır. Görünüşü okyanus tabanında kendini kamufle etmesine izin verir ve orada sabırla avının görünmesini bekler. Yüzgeçleri kemikli dikenler tarafından desteklendiği için Actinopterygii sınıfına aittir. Vücudunun o kısmına sadece dokunmak bile ölümle sonuçlanır, çünkü kobra kadar güçlü ve aynı zamanda çok acı verici bir zehir salgılar.

denizde taş balığı

5. Koni salyangozu

Güzel rengi, öldürücü gücüyle doğru orantılıdır. Zehrinin bir damlası 10 kişiyi öldürebilir, ancak ölümler nadirdir. Bir kişi bir koni salyangozu tarafından ısırıldığında, zehirlenme belirtileri hemen veya birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Zehirleri ağrıya, şişmeye, karıncalanmaya ve uyuşukluğa neden olur. Daha ciddi vakalarda solunum yetmezliğine, görme bozukluklarına ve kas felcine neden olur.

6. Zehirli ok kurbağası

Bu, var olan en zehirli amfibidir. Zehirli ok kurbağası zehiri yoluyla bildirilen insan ölümü olmamasına rağmen, her kurbağa 20 ila 30 kişiyi öldürecek kadar zehir taşır. Antik çağda yerliler, silahlarını daha da öldürücü hale getirmek için oklarının uçlarını bu kurbağaların sırtına sürtüyordu.

7. Mavi halkalı ahtapot

Renkleri nedeniyle dikkat çeken, dünyanın en zehirli hayvanlarından biridir. Bu küçük, golf topu benzeri ahtapot, dakikalar içinde 25 kişiyi öldürmeye yetecek zehire sahiptir. Zehri için hala bilinen bir panzehir yok. Isırması başlangıçta ağrısız ve çoğu zararsız gibi görünse de kısa sürede kas güçsüzlüğü, uyuşukluk ve nefes darlığına neden olur. Bu ahtapot Pasifik ve Hint Okyanuslarında yaşar.

8. Kara mamba

Dünyanın en zehirli hayvanları listesindeki bir başka yılan. Afrika’da yaşar ve derisi yeşil veya metalik gri olabilir. Bu yılan çok hızlı ve bölgeseldir. Saldırmadan önce uyarı olarak bir ses çıkarır. Her lokmada 100 mg zehir enjekte edebilir. 15 mg zehiri bir insanı öldürebilir.

9. İsrail altın akrebi

Bu çok tehlikeli bir türdür çünkü zehiri güçlüdür ve dayanılmaz acıya neden olur. Daha yüksek oranlarda,  zehiri ateşe, nöbetlere, felce ve ardından ölüme neden olur. Isırması bir çocuğu, yaşlı veya hasta bir kişiyi öldürebilir.

10. Kara dul örümceği

Bu, dünyadaki en zehirli hayvanlar listesindeki son hayvandır. Adını, kara dul dişi örümceklerinin çiftleştikten sonra erkekleri yemesinden alır. Genellikle arka vücutlarında kırmızı işaretler sergilerler. Bu örümcek tarafından ısırılan bir kişi zamanında doğru bir şekilde tedavi edilmezse ölebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.