Logo image
Logo image

Köpeklerin Dikkat Çekmesinin 9 Yolu

4 dakika
Köpeklerin dikkat çekme yolları, diğer iletişim yollarıyla kolayca karıştırılabilir. Onları tanımlamak için burada öğrenin.
Köpeklerin Dikkat Çekmesinin 9 Yolu
Son Güncelleme: 02 Eylül, 2021

Başka bir türle yaşamak, özellikle ilişkinin başlangıcında, her zaman iletişimin başarısız olduğu durumlar yaratır. Bu durumlarda köpekler, bakıcılarının dikkatini çekmek istediklerinde sorun yaratabilecek bazı stratejiler benimserler. Köpeklerin dikkat çekmesinin 9 yolu nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Sahibiyle temasa geçme ihtiyacının mutlaka patolojik olması gerekmese de, hangi köpek davranışının basitçe dikkat çekmenin bir işareti olduğunu bilmek iyidir. Onlara cevap verip vermemeniz, köpeğinizin temel eğitiminin bir parçasıdır. Onlara bir göz atalım!

Köpeklerin dikkat çekmesinin 9 yolu

Köpeklerin de ilgiye ihtiyacı vardır ve herhangi bir sosyal hayvan gibi bunu birçok şekilde iletirler. Evcil hayvanınıza verdiğiniz pekiştirme, dikkat çekmenin hangi yollarının doğru, hangilerinin yanlış olduğunu anlamada önemli bir rol oynar. Bu tür davranışları tanımaya özen göstermeli ve en yararlı olanları ödüllendirmelisiniz.

1. Köpeklerin dikkat çekme yollarından biri olan havlama

Köpekler pekçok çeşit ses çıkarırlar: Farklı tonlarda inlemeler, hırlamalar, ulumalar, ciyaklamalar ve havlamalar ruh hallerini, aciliyetlerini ifade etmek ve hatta dikkat çekmek için kullandıkları araçlardır. Dikkat çekmek için yapılan havlamalar genellikle oldukça “kurudur ve onlara yeterince sevgi göstermediğinizi hissettiklerinde bunu yaparlar.

Takıntılı bir davranışa dönüşmesini engellemenin en iyi yolu, hayvanı görmezden gelmek ya da yapmamasını söylemektir. En iyi teknik, köpeğin mizacına ve birbirinizle nasıl ilişki kurduğunuza bağlı olacaktır, ancak bunun kronikleşmemesini sağlamalısınız.

Some figure

2. Size çeşitli eşyalar getirir

Bir köpek oynamak istediğinde, genellikle sahibinin dikkatini çekmek ve onunla etkileşime geçmek için bir nesne getirmeyi seçer. Bu kendi başına patolojik bir davranış değildir, ancak köpek sahibine göstermek için canlı (veya ölü) bir av getirmeye karar verirse tatsız olabilir!

İkincisi için köpeği azarlamak iyi değildir. Bu hayvanlar için size yiyecek getirmek bir saygı ve sevgi gösterisidir (onu yiyebilirlerdi ama yemedi). Bu yüzden, bunu yapmayı bırakmalarını istiyorsanız, tepki vermemek en iyisidir. Onlar avlanma içgüdüsü olan hayvanlardır ve bu davranışı yönetmek istiyorsanız, cezalandırmayla değil, öğrenme yoluyla yapılmalıdır.

3. Dikkat çekmek için elinizi ısırmak

Özellikle yavruyken, ısırma, köpeğin çenesinin ne kadar güçlü olduğunu ve çevresiyle ilişki kurmanın farklı yollarını öğrenmek için kullandığı bir yoldur. Mobilya veya oyuncak gibi başka şeyleri de kemirebilirler.

Tüm bu sebeplerden dolayı köpeğiniz size zarar vermeden elinizi ısırabilir. Eğer hoşunuza gitmiyorsa bunu yapmamalarını onlara öğretebilirsiniz, ancak aynı zamanda, yaptıklarında dikkatli olmaları için sınırlar koyabilirsiniz.

4. Kuyruklarını kovalamak

Dikkat çekmenin bu yolu her iki yöne de gidebilir. Yavru köpeklerde, vücutlarını keşfetmenin sadece bir yolu olduğu için bu normaldir. Ancak, olgunlaştıklarında bunu yapmayı bırakmalıdırlar. Yüksek enerjili köpekler de oyunun ortasında kuyruklarını kovalayabilirler.

İzlemesi eğlenceli olduğu için bilmeden bu davranışı pekiştirebiliriz. Bununla birlikte, kompulsif  bir davranış haline gelebileceğinden, hayvana dikkat etmemek daha iyidir. Bunu tekrar tekrar yaparlarsa, dış parazitler gibi bazı fiziksel rahatsızlıkları da ekarte etmelisiniz.

5. Sizi tırmalamak veya pençelemek

İnsanların birbirimizin omzunu okşadığımızda yaptıklarına benzer olduğu için, bu dikkat çekme yolunu anlamak çok kolaydır. Köpeklerin çok küçük yaşlardan itibaren birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları bir davranış kalıbıdır ve tamamen doğaldır. Aslında, uzmanlar köpekleri eğitirken onlara istendiğinde patilerini vermeyi öğretmeyi severler.

6. Çılgınca koşmak

Çılgınca koşma eylemi, çok enerjik köpeklerde ve köpek yavrularında dikkat çekmek ve onlarla oynamanızı sağlamak istediklerinde yaygındır. Köpekler genellikle başka bir köpeğin onları kovalaması amacı ile kaçarak oynamaya davet ederler. Aynı zamanda fazla enerjiyi yakmanın bir yoludur.

Bu davranış mutlaka sorunlu değildir, ancak köpeğiniz bunu yaparken “dur” komutunu verdiğinizde durmasını öğretmek kesinlikle iyi bir fikirdir. Bu sayede yola çıkmak veya tehlikeli bir şeye çarpmak gibi olası kazaları önleyebilirsiniz.

7. Yalamak

Köpek yalamalarının birçok işlevi vardır: Dikkat çekmek, nerede olduğunuzu kontrol etmek, size bakım yapmak, sevgilerini göstermek ve daha fazlası yalama nedeni olabilir. Sizi yalamaları, genellikle oyun oynamak veya şımartılmak için dikkat çekmenin etkili bir yoludur.

Bunu tatsız bulursanız veya evcil hayvanınızın bunu herhangi birine yapmasını istemiyorsanız, onlara sizi yalamamalarını veya davranışı pekiştirmemelerini öğretebilirsiniz. Köpek, onlara katılmanızı istemek için başka bir yol arayacaktır.

8. Size bakmak, köpeklerin dikkat çekmesinin en yaygın yollarından biridir.

Çoğu zaman köpekler havlamaz, ısırmaz veya koşmaz… Sadece gözlerini dikip size bakarlar. Onları görmezden gelirseniz, gözleriyle sizi takip ederler. Hatta siz bir şeyler yaparken sizi analiz edebilir ve her adımınızı izlemeye devam edebilirler. Bu, onlara hizmet etmenizi beklemenin alçakgönüllü ve saygılı bir yoludur, bu nedenle zorlayıcı hale gelmesi zordur.

9. Ağlamak

Köpekler inlediğinde veya ağladığında insanlarda büyük bir empati uyandırırlar ve bu nedenle bu dikkat çekme davranışını pekiştirmek kolaydır. Yapılacak en iyi şey, hayvana fazla dikkat etmemektir (acil bir şeyden kaynaklandığını düşünmüyorsanız), çünkü kronik hale gelirse ortadan kaldırılması çok zor olacaktır.

Some figure

Köpeklerin dikkat çekmek için bir şeyler yapması doğal olarak kötü değildir. Ancak onlarla sağlıklı iletişim kurmaya ve ihtiyaçları karşılamaya, kompulsif davranışlar geliştirmeden çaba gösterilmelidir. Sonunda, köpeğinizi anlamak için sadece bir bakış yeterli olacaktır, bu yüzden sabırlı olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rehn, T., Beetz, A., & Keeling, L. J. (2017). Links between an owner’s adult attachment style and the support-seeking behavior of their dog. Frontiers in psychology8, 2059.
  • Tiira, K., Hakosalo, O., Kareinen, L., Thomas, A., Hielm-Björkman, A., Escriou, C., … & Lohi, H. (2012). Environmental effects on compulsive tail chasing in dogs. PloS one7(7), e41684.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.