Bilim İnsanları Çin'de Yeni Bir Zehirli Yılan Türü Tanımladı

Bir ısırığın alışılmadık özellikleri, daha önce akrabalarıyla karıştırılan bir örnek olan Çin'deki yeni bir zehirli yılan türünü araştırmanın ve keşfetmenin anahtarıydı.
Bilim İnsanları Çin'de Yeni Bir Zehirli Yılan Türü Tanımladı

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2021

Dünyada yaklaşık 1.400.000 tanımlanmış canlı türü vardır ve bunların yaklaşık 70.000’i omurgalılar grubuna aittir. Ancak bu rakamlar bize inanılmaz gelse de her geçen gün yeni keşifler ekleniyor, dolayısıyla sayılar artıyor. Bu yıl Çin’de uzmanlar tarafından tanımlanan yeni bir zehirli yılanın durumu da budur. Bu zehirli yılan hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Burada bahsi geçen yılan Kraits grubuna (cinsi Bungarus) aittir. Bu grup , Asya kıtasındaki (tıbbi olarak konuşursak) en önemli yılanları içerir ve dikkate alınması gereken bir zehir ürettikleri için bu şaşırtıcı değildir.

Keşif

Bir grup araştırmacı, ZooKeys (2021) dergisinde Çin’in güneybatısında ve Myanmar’ın kuzeyinde bulunan yeni bir zehirli yılan türü hakkında bilgi yayınladı. Hikayede yer alan bilim adamları Chen Ze-Ning, Shi Shen-Chao, Vogel Gernot, Li Ding ve Shi Jing-Song’dur.

Hikayeyle ilgili ilginç olan şey, bu uzmanların, Bungarus grubundaki bazı örneklerin fiziksel görünüm olarak benzer olması ve birbirinden ayırt edilmesinin zor olması gibi, ısırığının özelliklerinden dolayı bu ophidianın varlığından haberdar olmalarıdır.

Bu yeni tür söz konusu olduğunda , ısırık hastada yoğun bir ağrıya ve yaranın çevresinde koyulaşmaya neden oldu. Bu gerçek, profesyonellerin dikkatini çekti ve daha önce keşfedilen herhangi bir yılanın ısırık izine karşılık gelmediği için daha fazla analiz yapılmasına yol açtı.

2016 ve 2019 yılları arasında Yünnan eyaletinde çeşitli yılan koleksiyonları yapıldı. Analiz edilen organizmaların DNA’sı ve morfolojisi ile ilgili bulunan kanıtlar, uzmanların daha iyi bir sınıflandırma oluşturmasına ve yeni bir örnek tanımlamasına izin verdi. Numunelerin diş yapısında, pullarında, renk düzeninde ve hemipeniste (çiftleşme organı) önemli fiziksel karakterler ortaya çıktı.

Zehirli yılanların doğru tanımlanması ve sınırlandırılması insanlar için önemlidir. Bir yandan ısırıkların önlenmesine ve doğru tanı konulmasına yardımcı olur. Ayrıca her ısırığa göre panzehir ve tedavilerin geliştirilmesinde esastır.

Çin’deki yeni zehirli yılanın adı nedir?

Yeni yılana, Çin efsanelerinde bir ophidian şeklini alan, bir kadına dönüşen ve bir erkeğe aşık olan Çin tanrıçası “Bai Su Zhen” (beyaz yılan olarak tercüme edilmiştir ) nedeniyle Suzhen’s Krait adı verildi. Bu karakter, Çin mitolojisinde çok popüler bir hikayenin kahramanıdır.

Bilimsel bir bakış açısından, yeni ophidian Bungarus suzhenae ( Elapidae Ailesi) adını almıştır. Son yılların keşifleriyle birlikte cinste on altı tür sayılmıştır: B. slowinski B . persicus 2005’te kuzey Vietnam’da ve B. persicus 2014’te İran’da.

Çin'de yeni bir zehirli yılan.

Suzhen’in kraiti neye benziyor?

Yeni tür çok çekici, ama aldanmayın: öldürücü bir zehir taşıyor. Sırt kısmında (hem baş hem de gövde) siyah üzerinde 26 ila 38 beyaz bant (bazıları yarım) ve kuyruk bölgesinde 12 bant ile karakterize edilir.

Karın bölgesi şeffaftır (sarımsı beyaz). Kafasındaki pullar pürüzsüzdür ve sürüngen küçük, oval şekilli, koyu renkli gözlere sahiptir.

B. suzhenae taksonomisi durumunda, bant sayısı onu diğer kraitlerden ayırt etmek için kullanılan yönlerden biridir.

Türün boyutu değişkendir. Toplanan genç örneklerden birinin vücut uzunluğu 62 santimetre, kuyruk ise 10,9 santimetre olmak üzere toplam 72,9 santimetre uzunluğundaydı. Yetişkin bir erkek ise 114 santimetreye kadar ulaştı.

Morfolojisinden öne çıkan bir diğer yönü ise arkada hafif geriye doğru eğrilik gösteren 3 arka üst dişin varlığıdır. Hemipenler büyüktür, hafifçe uzar ve dişlere benzer dikenlere sahiptir. Keratinize oldukları için sert bir yapıları vardır.

Yeni Çin yılanının diğer özellikleri

Sürüngen Bungarus suzhenae, pirinç ekili alanlarda veya Yünnan Eyaletindeki (Çin) Yingjiang İlçesinin coğrafi bölgesinde 800 ila 1560 metre (2600 – 5100 fit yaklaşık) arasında geniş bir rakım aralığına sahip muson ormanlarındaki akarsularda toplanmıştır. Ayrıca Myanmar’daki Kachin Eyaletinde de görülebilir.

İlginç bir gerçek, bu türün esaret altında yılanbalığı ve diğer küçük yılanları tüketmesi ve kurbağaları ve fareleri sevmemesidir.

Canlılar listesine her gün daha fazla örnek eklendiğinden, gezegenimizin biyoçeşitliliği hakkında hala bilmediğimiz çok fazla kısım var. Çin’in yeni zehirli yılanının durumu da böyle.

Gördüğümüz gibi, bugün size bahsettiğimiz zehirli yılan, üzerinde birkaç beyaz şeridin göze çarptığı siyah sırtlı, çarpıcı bir ophidiyendir. Ancak bahsettiğimiz gibi öldürücü olabilen bir zehir üretir ve ısırığı çok acı vericidir, o yüzden bir gün karşılaşırsanız dikkatli olun! This might interest you...

Zehirli Olmayan Yılan Türleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Zehirli Olmayan Yılan Türleri

Zehirli olmayan yılan türleri, avcılardan kurtulmak ve avlarını yakalamak için zehir yerine farklı bir mekanizma kullanır.  • Kuch, U., Kizirian, D., Nguyen, Q., Lawson, R., Donnelly, M., & Mebs, D. (2005). A new species of krait (Squamata: Elapidae) from the Red River System of Nothern Vietnam. Copeia, 4, 818-833.
  • Ze-Ning, C., Shen-Chao, S., Gernot, V., Li, D., & Jing-Song, S.(2021). Multiple lines of evidence reveal a new species of Krait (Squamata, Elapidae, Bungarus) from Southwestern China and Northern Myanmar. Zookeys, 1025, 35-71.