Farelerin Kemikleri Var mıdır?

Fareler omurgalı hayvanlar oldukları için kemiklere sahiptirler. Buna rağmen, çok fazla çaba harcamadan en küçük deliklerden bile geçebilirler.
Farelerin Kemikleri Var mıdır?

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2022

Küçük kemirgenler sevimli yaratıklardır, ancak hepsinden öte, anlaşılması zor canlılardır. En küçük boşluklardan zorlanmadan geçmelerini izlemek, farelerin kemiklerinin olup olmadığını merak etmenize neden olacaktır, çünkü bu becerileri insanlar gibi için ulaşılamazdır.

Gözlerimiz bize ne söylerse söylesin bu sorunun cevabı evet. Tüm kemirgenlerin karmaşık bir iskelet sistemi vardır. Peki bu inanılmaz esnekliği nasıl elde ediyorlar? Bu makalede, farelerin kemik yapısının tam bir incelemesini bulacağınız için bu ve daha fazla sorunun cevabını bulabilirsiniz. Okumaya devam edin!

Fare nedir?

Yaygın olarak fare olarak bilinen canlı, aslında Mus cinsine ait kemirgen memelilerin bir grubudur. Bu taksonun en bilinen türü, çoğu şehir ve kasabada insanlarla ortak bir ilişki sürdürdüğü için ev faresi veya Mus musculus’tur. Apodemus cinsinin bazı temsilcileri de yaygın fareler olarak kabul edilir.

Bu kemirgenler küçük hayvanlardır, çünkü genellikle baştan kuyruğun ucuna kadar 20 cm’yi geçmezler. Diyetleri omnivordur, ancak çoğunlukla tohum ve sebzelere dayanır. Bununla birlikte, kırsal alanlarda yenilebilir hiçbir şeyi (hamamböceği, tatlılar, ekmek ve çok daha fazlası dahil) israf etmezler.

Fareler genellikle toprağa kazılmış (birkaç çıkışa sahip) yuvalarda yaşar ve sadece geceleri beslenmek için dışarı çıkarlar. Bir avcının ortaya çıkması durumunda saklanmak zorunda kalabilecekleri için genellikle deliklerinden çok uzaklaşmazlar. Bu, vahşi doğada son derece yaygındır: Birçok kuş ve memelinin favori kurbanlarıdır.

Bununla birlikte, bir tehdidi tespit ettikten sonra güvenli bir yere ulaşmak için zamanında eve dönmezlerse, fareler ne kadar küçük olursa olsun her kuytu köşeye gizlice girebilirler. Bunu nasıl yapıyorlar? Aşağıdaki cevabını anlatıyoruz.

Çimleri kemiren bir fare.

Farelerin kemikleri var mıdır?

Fareler omurgalı hayvanlardır, yani bir omurgaya ve vücutlarını destekleyen ve şekillendiren kemikli bir yapıya sahiptirler. Farelerin iskeleti diğer kemirgenlerinkine çok benzer: Uzun bir kafatasları, neredeyse kuyruğa kadar uzanan bir omurga ve 4 uzuvları vardır. Parça parça inceleyelim:

  • Kafatası : Beyni korumanın yanı sıra duyu organlarının oturduğu ve sinir yolları aracılığıyla doğrudan beyne bağlandığı yerdir. Ayrıca sindirim sisteminin başlangıcı olan ağızdan besinlerin giriş yolunu da içerir.
  • Omurilik : Bu, omuriliğin kalkanıdır ve tüm periferik sinirler vücudun geri kalanına oradan yayılır.
  • Kaburgalar : Bu kemikler göğüs kafesi ile birleşerek kalp ve akciğer gibi hayati organları korumak için göğüs kafesini oluşturur. İnterkostal kaslar, diyaframla birlikte akciğerleri şişiren solunum sürecine dahil olur.
  • Pelvis : Bu, farenin arka ayakları için mekanik destektir. Ayrıca mesane ve rahim gibi pelvik organları da korur.
  • Uzuvlar : Pelvis ve skapula eklemleriyle bir araya geldikleri için, ön ve arka bacaklar (kuyrukla birlikte) farenin hareket etmesine izin verir.

Bir farenin kaç kemiği vardır?

Bir farenin sahip olduğu toplam kemik sayısı türe bağlıdır, ancak ortalama 200’dür . Farelerin omurga formülü 7C-13T-4/6L’dir. Başka bir deyişle, numunenin kuyruğunun ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak 7 servikal omur, 13 torasik omur, 4-6 lomber omur ve değişken sayıda kaudal omur vardır.

Fareler neden imkansız boşluklardan geçer?

Başta belirtildiği gibi, farenin hayatta kalmasının başarısının bir kısmı, barınak bulma hızına bağlıdır. Ancak bizim türümüzden birinin bu deliklerden girdiğini hayal edersek, aklımıza ilk gelen şey “sığmaz ki” olur.

Peki, kemirgenler bunu nasıl yapıyor? Farelerin esnek kemikleri var mı? Bu başarıya ulaşmalarının ana nedeni, omurlarının bizimkinden daha esnek bağlarla bir arada tutulması ve bir insanınkinden (orantılı olarak) daha uzakta olmalarıdır.

Genç bir fare, bir kurşun kalemin kalınlığına eşdeğer olan 7 milimetre çapındaki bir açıklıktan geçebilir.

Bu nedenle, omurgaları diğer hayvanlardan çok daha kolay bükülür ve kemirgenin vücudunu çok daha esnek hale getirir. Ayrıca deri kaslara yapışık olmadığı için dar yerlerden geçerken deri altı boşluğu da bir başka avantajdır.

Zekaları da önemli

Bu omurgalılar sahip oldukları büyük zeka ile tanınırlar. Bu sadece esnek bir omurgaya sahip olmakla ilgili değil, nereye sığabileceğinizi ve nereye sığamayacağınızı bilmekle ilgili.

Fareler içgüdüsel olarak vücutlarında bükemeyecekleri tek kemiğin kafatasları olduğunu bilirler, bu nedenle bir delikten geçmek için ideal ölçü budur. Bir geçidin çapını ölçmek için, esas olarak bıyıklarını, önlerinde ne olduğuna dair uzamsal bir temsil elde etmelerine yardımcı olan duyu organlarını kullanırlar.

Kortikal seviyede, farenin vibrissaları, bacaklardan ve başın diğer alanlarından daha geniş bir duyusal aktivasyon alanına sahiptir.

Formül basittir: Kafatası uyuyorsa, vücudun geri kalanı da uyuyor. Kafa delikten geçtikten sonra, omurgasının büyük esnekliği sayesinde, farenin kendisini sığdırmak için yeterince düz bir şekilde ezebilmesi sadece bir zaman meselesidir.

Bir farenin iskeleti.

Farelerin kemiklerinin bu kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Şüphesiz bu hayvanlar, avcılarından kaçmak için bir dizi büyüleyici kaçış mekanizması geliştirmiştir. Konuyla ilgileniyorsanız, bu hayvanların anatomisini araştırmaya devam etmenizi öneririz, çünkü büyük sürprizler genellikle küçük paketlerde gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pacheco-Costa, R., & Plotkin, L. I. ANÁLISIS DE LA COMPOSICIÓN ÓSEA EN RATONES RECIÉN NACIDOS.
  • Lista de Especies de Galápagos. (s. f.). Fundación Charles Darwin. Recuperado 10 de noviembre de 2021, de https://www.darwinfoundation.org/es/datazone/checklist?species=5228
  • Silva-Santana, G., Aguiar-Alves, F., Silva, L. E., Barreto, M. L., Silva, J. F. R., Gonçalves, A., … & Lenzi-Almeida, K. C. (2019). Compared Anatomy and Histology between Mus musculus Mice (Swiss) and Rattus norvegicus Rats (Wistar).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.