Logo image
Logo image

Dünyanın En Büyük Yedi Yılanı

2 dakika
Bu çok ilginç makalede, dünyanın en büyük yedi yılanı hakkında her şeyi öğrenin. Onlar hakkında ilginç gerçekleri keşfetmek için okumaya devam edin!
Dünyanın En Büyük Yedi Yılanı
Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2021

Birçok insan yılanları hiç sevmez. Yine de, birçoğunun sahip olmak isteyeceği yeteneklere sahip inanılmaz hayvanlar olduklarını hepimiz biliyoruz. Bu yazımızda dünyanın en büyük yılanlarından bahsedeceğiz ve bu güzel yaratıklara hayran kalacaksınız.

Dünyanın en büyük yılanları

Dünyanın en büyük yılanları listemize başlamadan önce size bir şey söylememiz gerekiyor: Burada listelenen yılanlardan herhangi birini görürseniz kaçın!

Yeşil Anakonda

Bu yılan Güney Amerika’da yaşıyor ve 4 ila 5.5 m uzunluğa kadar büyüyebilir. Diğer türlerin daha uzun olabileceği doğru olsa da, yeşil anakonda 220 kg veya daha fazla ağırlığa sahip olabileceği için, ağırlığı nedeniyle bu listede yer alıyor. Aslında bu yılan kendi ağırlığını taşımak için zamanının çoğunu suda geçirir.

Some figure
Kaynak:Mariluna

Ağlı Piton

Bu, 1.2 ila 6.5 m uzunluk aralığıyla dünyanın en uzun yılanı olabilir. Bazı örnekler 9.4 m’ye kadar ölçülmüştür. Bu yılanı banyonuzda bulduğunuzu hayal edebiliyor musunuz?

Bu yılan Güneydoğu Asya’nın ormanlarında yaşıyor. Ve boyutuna rağmen, yeşil anakondadan daha hafiftir.

Birmanya pitonu

Birmanya pitonu, ağlı piton ile aynı ormanda yaşar. Ancak, sadece 6 m uzunluğa kadar büyüdüğü için biraz daha küçüktür. Ağlı piton ile karşılaştırıldığında küçük görünse de, 6 metrenin ne kadar uzun olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu çok uzun bir arabadan daha da uzun! Başta da söylediğimiz gibi, bu yılanlardan birini görürseniz, kaçabildiğiniz kadar hızlı kaçın!

Afrika kaya pitonu

Görünüşe göre pitonlar bu listenin yıldızları. Bu yüzden Afrika kaya pitonunun burada belirtilmesi gerekiyordu. Bu yılan adından da anlaşılacağı gibi Afrika’da yaşıyor ve keçiler, ceylanlar ve güveçler ile besleniyor, yani boyutunu tahmin edebilirsiniz! Neredeyse 8 m uzunluğunda.

Titanoboa

Anakondaların, görünüşe göre 60 milyon yıl önce yaşamış olan bu türden geldiği söyleniyor. Bu yılanın 12 metreden daha uzun olduğuna ve bugün hala var olabileceğine dair işaretler var. Bu bilgi kesin olsaydı, kesinlikle bu listenin başında olurdu.

Gigantophis garstini

Bu da, Titanoboa’dan sonra listedeki ikinci yılan olurdu. Ancak, bu türün yaklaşık 40 milyon yıl önce neslinin tükendiğine dair kanıtlar var. Bu tür Mısır ve Libya’dan geldi ve 11 ila 16 m uzunluğunda ölçüldü.

Ağırlığı 700 kilo olduğu için daha da dikkat çekici! Bu nedenle, ağırlığı nedeniyle sürünmesi imkansız olacağı için bu türün zamanının çoğunu suda geçirdiğine kuvvetle inanılır.

Ametist Piton

Bu yılan Avustralya’dan geliyor. Yaklaşık 7 m uzunluğunda ve 100 kilo ağırlığında olduğu için bu listedeki Gigantophis garstini’den sonra gelen olacaktı. Bu yılan listede ilk olmamasına rağmen kendisinden büyük hayvanları yutabiliyor.

Derisi kaçak avcılar tarafından en çok aranan şeydir, bu yüzden Avustralya hükümeti türleri korumak için bir plan geliştirdi. Aslında, Avustralya hükümeti bunun için çocukların ve yetişkinlerin bu yılanları gözlemlemekten ve yaşam tarzlarını öğrenmekten zevk alabilecekleri koruma altında parklar yarattı.

Dünyanın en büyük yılanları listemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlardan birine evcil hayvan olarak sahip olmaya cesaretiniz var mı?

Görüntü kaynağı: Mariluna

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.