Evcil Mısır Yılanının Bakımı Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Mısır yılanı egzotik hayvan ticaretinin en popüler sürüngenlerinden biridir. Bunun sebebi, bu yılanların bakımının nispeten daha kolay olması ve arkadaş canlısı bir yapıda olmalarıdır.
Evcil Mısır Yılanının Bakımı Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Daha önce hiç egzotik bir hayvan almak istediğiniz halde tecrübesiz olduğunuz için tereddüt ettiğiniz oldu mu? Yılanlara karşı özel bir ilginiz var mı? Eğer ikisine de cevabınız “evet” ise okumaya devam edin çünkü aradığınız ideal evcil hayvan mısır yılanı olabilir.

Bu hayvan çoğu sürüngen yetiştirme çiftliğinde bulunan bir kolubriddir ve ufak olması, arkadaş canlısı tavrı ve bakımının kolay olması nedeniyle oldukça popülerdir. Siz de bu güzel hayvanlardan evlat edinmeyi planlıyorsanız sunacağımız bu rehber oldukça işinize yarayacaktır.

Mısır yılanı evlat edinmeden önce göz önünde bulundurmanız gerekenler

Kırbaç yılangillere ait mısır yılanı (Pantherophis guttatus), Güneydoğu ABD’ye özgü bir hayvandır ve New Jersey’den Florida’ya uzanan bir alana yayılmıştır. Açık ormanlar ve mısır gibi mahsullerin yetiştiği alanlarda yaşadığı için adını buradan alır.

Öncelikle hatırlatmamız gereken şu ki, bu tür daha önce Elaphe geni içerisine dahil ediliyordu ancak genetik araştırmalar sonucu bu sürüngenin aslında Pantherophis genine ait olduğu anlaşıldı.

Hatta bu tür egzotik hayvan piyasasında hala bilimsel adı olan Elaphe guttata ile biliniyor. Elaphe ile Pantherophis’in aynı tür olduğunu belirtelim çünkü cinsler arasındaki taksonomik çeşitlilik kafa karıştıcı olabilir.

Bu hayvanın, nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin korunması için yapılan CITES sözleşmesi içerisinde yer almadığını da bilmeniz gerekir. Yani mısır yılanı evlat edinmek için özel bir izin almanız gerekmez. Bu türdeki satılan tüm hayvanlar yasal olarak çiftleştirildiği için evinizde tutmanız da yasaldır.

evcil mısır yılanı

Evcil mısır yılanının bakımı

Haydi, bu yılan hakkında bazı temel bilgileri öğrenmekle başlayalım. 60 ila 180 cm uzunluğuna ulaşabilen bu yılan türü birçok egzotik sürüngene kıyasla daha çok alana ihtiyaç duyar fakat boa yılanı kadar da büyümez.

Teraryum

Mısır yılanının bakımı için en az 80 litrelik, 90 cm uzunluğa 40 cm genişliğinde bir teraryum gerekir. Ayrıca yüksekliği 30-40 cm olmalıdır çünkü içine koyacağınız dalları ve taşları alabilecek kapasiteye sahip olması gerekir. Siz farkında olmasanız da çevresel zenginlik egzotik hayvanlar için hayati önem taşır.

Teraryum herhangi bir malzemeden yapılmış olabilir. Etrafı tahtadan üstü ise hava alması için ızgaradan oluşan ya da özel bir camdan yapılmış bir teraryum tercih edebilirsiniz. Yılan evinin hangi malzemeden yapıldığını umursamayabilir ama cam teraryumun dış görünüm açısından çok daha çarpıcı olduğu kesin.

Yeni dostunuz için eve teraryum kurarken bu yılanların özel bir ini olması gerektiğini de unutmayın. Bu yüzden, ona “kendiyle baş başa vakit geçirebilmesi” için saklanacak bir yer sağlamalısınız.

Bu yılanlar kaçma konusunda uzmandır, bu yüzden de teraryumu iyice kapattığınızdan emin olmalısınız.

Çevresel koşullar

Çoğu sürüngen için geçerli olduğu gibi, teraryumun sıcaklığı mısır yılanının hayatta kalması ve sağlığı için çok önemlidir. Çevresel koşulların neler olması gerektiğine bir bakalım:

  • Ortamın ısısı, soğuk tarafında 24-28 °C ve sıcak tarafında 26-30 °C olmalıdır. Teraryumun ısınma alanında ise sıcaklık 31-33 °C olmalıdır. Bu sıcaklık gradyanını elde etmek için teraryumun alt dış çevresine termal battaniye koyun. Bu battaniye yüzeyin yaklaşık 1/4’ünü kaplamalıdır.
  • Nem oranı da %40 ile %60 arasında olmalıdır. Bunun düşük bir oran olduğu düşünülürse, teraryumun içine su olan bir kap koymanız yeterli olacaktır. Dilerseniz sabahları oluşan çiğ damlalarını simüle etmek için haftada birkaç kez buhar makinesi de kullanabilirsiniz.
  • Alt tabanına koyduğunuz maddenin doğal ve organik olması gerektiği için Hindistan cevizi lifi ya da hamster gibi kemirgenler için satılan odun yongalarını kullanabilirsiniz. Odun yongası mısır yılanının renklerinin daha iyi görünmesini sağlamanın yanı sıra, yutulma durumunda oluşturduğu risk de daha azdır.
  • Bu türün ekstra UV ışığı alması gerekmediği için doğal ışık döngüsü yeterli olacaktır.

Mısır yılanının bakımı: beslenme

Mısır yılanı özellikle fare yemeyi sever; genç olanlar için tüysüz fare gerekir. Avın boyutu yılanın boyutuna göre değişecektir; yetişkinler sadece normal boydaki farelerle beslenebilir.

Hayvanı haftada bir kez besleyin ve yedirmeden önce avının ölü olduğundan emin olun ki herhangi bir enfeksiyona sebep olacak bir ısırılma durumundan kaçınmış olun.

mısır yılanı bakımı

Gördüğünüz gibi mısır yılanı ilk egzotik hayvan deneyimi için ideal bir hayvandır. Bu hayvan uygun sıcaklık kontrolü ve kaçmasını engelleyen bir teraryum ile 10 yıldan fazla yaşayabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Utiger, U., N. Helfenberger, B. Schätti, C. Schmidt, M. Ruf, and V. Ziswiler, 2002. Molecular Systematics and Phylogeny of Old and New World ratsnakes, Elaphe Auct., and related genera (Reptilia, Squamata, Colubridae). Russian Journal of Herpetology 9(2): 105-124.
  • REVIEW OF NON-CITES REPTILES THAT ARE KNOWN OR LIKELY TO BE IN INTERNATIONAL TRADE. Recogido a 29 de octubre en https://ec.europa.eu/environment/cites/pdf/reports/non_cites_reptiles.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.