Dibatag’lar ve Yaşam Alanı (Clark’ın Ceylanı)

3 Aralık 2019
Bu hayvan kendi cinsindeki tek türdür. Bugün Somali ve Etiyopya'nın vahşi doğasında yaşayan dibatag hakkında size daha fazla bilgi vereceğiz.

Bugün konuşacağımız hayvan, Afrika Boynuzu’ndan ender görülen bir canlı. Dibatag’ın, yaşam alanı ve bazı özellikleri hakkında bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin!

Genel özellikleri

Bu nadir görülen memeli (Ammodorcas clarkei) türündeki tek hayvandır. Bu durum ise cinsinin tek türü olduğu ve henüz ilgili bir alt türüyle karşılaşmadığımız anlamına gelir. Dibatag’lar, ilk olarak İngiliz zoolog Michael Oldfield Thomas tarafından keşfedilmiştir.

Bu hayvan kendi türünde olabilir, ama yine de bir memelidir. Bovidae familyasına (keçi, koyun vb.) ve Antilopina alt ailesine aittir. Bu alt aile, bilinen bir antilop ve ceylanın türüdür.

Dibitag’lar büyüleyici bir fiziksel yapıya sahiptirler. Hem bacakları hem de boyunları çok uzun ve incedir. Ortalama 77 santim boya sahiptirler ve 22 ila 35 kg arası ağırlıktadırlar. Kürklerinin çoğu, alt ve arka kısımlarında daha açık bir renk olması dışında, grimsi kahverengidir.

dibataglar doğada

İlginç özelliklerinden bir diğeri de 35 cm uzunluğa kadar çıkabilen uzun kuyruklarıdır. Hızlı hareket ettikleri ve koştukları sırada, bu kuyruklar düz bir noktayı işaret eder. Boynuzları kısa ve hafifçe öne eğimlidir ve bu durum sadece türlerin erkeklerine özgü bir özelliktir.

Dibitag’ların yaşam alanı

Dibatag’lar, zemine yayılmış çok sayıda dikenli çalıların bulunduğu kumlu bölgeleri yaşam alanı olarak tercih ederler. Bu hayvanlar bu tür yerlerde yaşama eğilimindedirler ve kayalık alanlardan uzak dururlar.

Ayrıca, bu alanlarda tüm beslenme gereksinimlerine kolayca erişebilirler: tomurcuklar, yapraklar ve yıldan yıla uzayan çalılar gibi bitkiler temel besinlerini oluşturur. Ayrıca yağmur mevsimi boyunca yeşeren karşılarına çıkan bitki filizleriyle de beslenirler. Ayrıca, en iyi tomurcuk ve yapraklardan bazılarına ulaşmak için arka ayakları üzerinde de durabilirler.

ceylan ormanda dolaşıyor

Dibatag’lar doğal ortamlarında büyük gruplar halinde yaşamazlar. Beş bireyden büyük gruplara rastlamak çok enderdir. Erkekler çevrede dolaşıp bölgeyi işaretlerken, dişiler yavrularını besleyip koruduklarından emin olurlar.

Dağılım ve korunma

Çok yakın zamana kadar, dibataglar sadece Etiyopya ve Somali’nin kurak bölgelerinde yaşıyorlardı. Ancak, azar azar, kuraklık, aşırı avlanma ve yaşam alanlarının tahrip olması, nüfuslarını tehlikeli derecede düşük seviyelere indirmeye başladı.

Tehlikeden uzaklaşma konusunda çok iyi olmalarına rağmen, nüfusu azalmaya devam etmektedir. Ayrıca, Bu türden esaret altında hiçbir birey bulunmuyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) bu türü “savunmasız” tür olarak listelemektedir.

  • Heckel, J. O., Wilhelmi, F., Kaariye, X. Y. & Amir, O. G. (2008). Ammodorcas clarkei. In: IUCN 2010. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.1.

 

  • Meester, J. (1960). The dibatag, Ammodorcas clarkei (Thos.) in Somalia. Annals of the Transvaal Museum24(1), 53-60.