Bukalemunun Dilinin Sırları

Küçük bukalemunlar, dillerini daha büyük örneklerden daha uzun bir mesafeye uzatabilirler. Şaşırtıcı dilleri hakkında daha fazla merak bilmek ister misiniz?
Bukalemunun Dilinin Sırları
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bukalemunlar, hayvanlar dünyasındaki en ünlü sürüngenlerden biridir ve yırtıcılardan saklanmak için renklerini değiştirme yetenekleriyle bilinirler. Bununla birlikte, bukalemunun vücudunun iki katı uzunluğunda inanılmaz bir dili olduğu için sergiledikleri tek şaşırtıcı özellik bu değildir. Okumaya devam edin ve bukalemunun dilinin ardındaki sırları öğrenin.

Bu güzel sürüngenler uzun dillerini avlarını yakalamak için kullanırlar çünkü onları yakalamalarına yardımcı olan yapışkan maddeler taşır. Bu da yetmezmiş gibi, bu hareketi bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştirirler, bu da onları avlanırken çok hızlı ve isabetli kılar.

Bukalemun nedir?

Bukalemunlar, Chamaeleonidae ailesine ait çeşitli sürüngenler grubudur. Sürüngen Veritabanı bilgilerine göre, şu anda dünyanın ılıman bölgelerine dağılmış 200’den fazla türü vardır. Bu hayvanlar, örnekler arasında çok çeşitli renk ve şekiller yaratan farklı habitat türlerinde yaşayabilir.

Bukalemunlar, birkaç santimetreden yarım metreye (1.6 fit) kadar değişen orta boya sahip sürüngenlerdir. Benzer şekilde, renk değiştirme yetenekleri türe bağlıdır, ancak işlevleri her zaman benzerdir: çevreyi taklit etmek, termoregüle etmek ve diğer örneklere görsel sinyaller göndermek.

Bukalemunlar genellikle çok aktif değildir, çünkü saklanmayı ve uzun süre hareketsiz kalmayı tercih ederler. Yaklaşan herhangi bir dikkatsiz eklembacaklıyı yakalamak için tek bir yerde kaldıkları için avlanmak için hareketsizliklerinden yararlanırlar. Ancak uzun dilleri olmadan bu mümkün olmaz, çünkü bu sayede geniş bir yakalama menziline sahipler ve bunu avantaja çeviriyorlar.

Sinek yakalayan bir bukalemun.

Bukalemunun dilinin sırları

Bukalemunun dili, yaya benzer bir mekanizma ile çalışır ve bir kurşun gibi dışarı fırlar. Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, bir örneğin dilini uzatmasının 10 ila 55 mikrosaniye sürebileceği tahmin ediliyor.

Bu büyük hıza ulaşmak için yapının mekanizması tamamen kaslara dayanır. İşlem, yüksek hızda atış yapabilen bir tür dil “mancınık” oluşturan kolajen lifleri tarafından sağlanan elastik kuvvetleri kullanır.

Dilin uzunluğu da bu süreçte çok önemlidir, çünkü geri çekildiğinde onu oluşturan kasta bir çekme kuvveti depolamaya başlar. Başka bir deyişle, bir dürbün büzüldüğünde ve boyutu en aza indirmek için kıvrımlar oluştuğunda aynı şey olur. Elastik bir kas olduğu için bu etki onun gerginleşmesine ve enerji depolamasına neden olur.

Basitçe söylemek gerekirse, dil bir tür yay gibi büzülür ve serbest bırakıldığında depolanan enerjiyi serbest bırakır ve bir mermi gibi fırlar. Bu sayede dil yapısının fırlatılma ve avın yakalanma hızı inanılmazdır.

Dil mekanizmasının ana yapıları

Bu kulağa basit gelse de, et ve kemikten bir “yay” inşa edilmesi gerektiğinden, mekanizma biyolojik düzeyde çok karmaşıktır. Ancak doğa bir şekilde çözümü buldu ve bu 3 temel yapıdan büyüleyici bir şey yaratmayı başardı:

  1. Entoglossal süreç: Bukalemunun dili için temel görevi gören ve atışın yönlendirilmesine yardımcı olan bir kemik. Resmen, bu sürüngenlere özgü dil kemiğinin bir izdüşümü olarak bilinir.
  2. Hızlandırıcı kas: Bu, tüm dili geri çekmekten ve gerilimi oluşturmak için sıkmaktan sorumludur; aynı şey bir yayı sıkıştırırken de olur. Bu basıncı uygulamayı bıraktığı anda mekanizma enerjiyi serbest bırakır ve ateşler.
  3. Retraktör kası: Mekanizma aktive edildikten sonra, bu kas dili alıp ağza geri göndermekten sorumludur. Hızlandırıcının aksine diğer kaslar gibi çalışır ve gerilimle enerji üretmez.

Bu muhteşem mekanizma, saniyede 33 metre (108 fit) hıza ulaşmayı başarır, bu nedenle onu filme almak için yüksek hızlı kameraların bile kullanılması gerekir. Bu sayede bukalemunlar saniyeler içinde avlarını fark etmeden yakalarlar. Ayrıca dillerinin ucunda yakalamayı sağlayan yapışkan maddeler bulunur ve her atışta hedefi vurma şansı yüksektir.

Soğukta olmaları önemli mi?

Gördüğünüz gibi, bukalemunun dili kas kapasitesini iyi kullanır. Bu nedenle, kas lifleri düşük sıcaklıklarda verimli olmadığı için bu sürecin soğukta sorun yaratacağını düşünebilirsiniz. Ancak durum böyle değil, çünkü bu sürüngenin atışları harekete değil, esnekliğe bağlı gerilime dayalıdır.

Bukalemunun dilinin mekanizması benzersizdir, çünkü kas sisteminin esnekliğini kullanır. Bu sürüngen, avlanmak için hızlı ve sessiz bir silaha sahiptir ve bu da onu büyük bir yırtıcı yapar. Doğa, bazı hayvanlara etkileyici özellikler verir ve bukalemunlar, birçok olağanüstü yeteneğe sahip oldukları için özellikle kutsanmış görünmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Anderson, C. V., & Deban, S. M. (2012). Thermal effects on motor control and in vitro muscle dynamics of the ballistic tongue apparatus in chameleons. Journal of Experimental Biology, 215(24), 4345-4357.
  • Moulton, D. E., Lessinnes, T., O’Keeffe, S., Dorfmann, L., & Goriely, A. (2016). The elastic secrets of the chameleon tongue. Proceedings of the Royal Society A: Mathematical, Physical and Engineering Sciences, 472(2188), 20160030.
  • de Groot, J. H., & van Leeuwen, J. L. (2004). Evidence for an elastic projection mechanism in the chameleon tongue. Proceedings of the Royal Society of London. Series B: Biological Sciences, 271(1540), 761-770.
  • Herrel, A., Meyers, J. J., Aerts, P., & Nishikawa, K. C. (2001). Functional implications of supercontracting muscle in the chameleon tongue retractors. Journal of Experimental Biology, 204(21), 3621-3627.
  • Müller, U. K., & Kranenbarg, S. (2004). Power at the tip of the tongue. Science, 304(5668), 217-219.
  • Anderson, C. V. (2016). Off like a shot: scaling of ballistic tongue projection reveals extremely high performance in small chameleons. Scientific reports, 6(1), 1-9.
  • Anderson, C. V., Sheridan, T., & Deban, S. M. (2012). Scaling of the ballistic tongue apparatus in chameleons. Journal of morphology, 273(11), 1214-1226.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.