Fossa: Madagaskar'da Sıra Dışı Bir Yırtıcı Bulundu

Fossa, Madagaskar'daki yerli halkın adını bile söylemek istemediği kadar kötü bir avcıdır. Çocukları kaçıran bir şeytan olduğunu söylerler... ama elbette bu doğru değildir. Bu hayvan sadece adadaki en tehlikeli etobur yırtıcıdır.
Fossa: Madagaskar'da Sıra Dışı Bir Yırtıcı Bulundu

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2019

Fossa kadar güzel görünen bir hayvanın aslında Madagaskar’daki başlıca yırtıcılardan biri olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu kötü etobur hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Eşsiz bir avcı

Bilimsel adı Cryptoprocta ferox’tur ve Madagaskar adasına özgü etobur memelilerdir. Kedilerle pek çok benzer yanları bulunur, ancak aslında hepsi bölgeye özgü olan Madagaskar Etçilleri ailesine aittirler.

Adadaki baskın avcılardır çünkü adada gerçekten etobur memeliler bulunmamaktadır. Ayrıca, lemurların (insanlardan sonra) temel avcısıdır.

Büyük boyları (bir ev kedisinden iki kata kadar daha büyük) adadaji devlikleri ile ilgili bilinen bir olgu haline gelmiştir. Bu çevresinde doğal avcıları veya rakipleri olmayan izole edilmiş türlerin başına gelen evrimsel bir tepkidir.

Fossa’nın fiziksel özellikleri

Erkek fossalar dişilerden biraz daha büyüktür ve yaklaşık 78 cm boya ulaşabilirler. Dişi fossalarsa 71 cm gibi bir boya erişebilirler. Kuyrukları neredeyse bir metre uzunluğunda olabilir ve erkekler yaklaşık 8.5 kg , dişilerse yaklaşık 5.5 kg gelebilmektedir.

fossa bir şeye bakıyor

Her iki cinsiyet de kırmızımsı, sarımsı kahverengi veya kahverengi olabilen kısa tüylere sahiptir. Başları, uzun, kaslıdır ve vücutlarının geri kalanına göre daha küçüktür. Bu özellik, onların kuyruksürenlerle, yakın akrabalıklarının olduğu izlenimini vermektedir. Ayrıca büyük yuvarlak kulakları, siyah burunları, geceleri görmelerini sağlayan kahverengi gözleri ve yüzlerinin her yerinde bıyıkları bulunur.

Fossa’nın en sıra dışı özelliklerinden biri de, dış cinsel organlarıdır. Erkeklerin arka bacaklarının arasında penisleri vardır. Öte yandan, dişiler yaklaşık 1-2 yaşından itibaren “geçici erkekleşme” olarak adlandırılan bir özellik gösterirler. Bu evre onların klitorislerinin büyüyüp penisimsi bir yapıya dönüşmesi dönemini kapsar.

Geriye doğru çekilen pençeleri vardır (kediler gibi). Pençeleri içeri çekildiğinde ortaya çıkan yumuşak patileri kayalara ve dallara sıkıca tutunmalarına olanak sağlar. Patileri üzerinden yürüyüşe çıkarlar ve avlarını yakalamak için ağaçtan ağaca atlayabilirler.

Fossa’ların davranışı ve üremesi

Fossalar çoğunlukla geceleri avlanan hayvanlardır ve ağaçlarla dolu gür bitki örtüsü arasında çok fazla alanın olduğu kuru ormanlarda saklanmayı severler. Üstlerine atlayarak lemurları avlarlar ve ayrıca uçan kuşları yakalarlar. Bazen amfibileri, böcekleri, sürüngenleri ve hatta küçük memelileri de yerler.

Bunlar, yalnız ve çok bölgeci hayvanlardır. Fossalar, bölgelerini ter bezlerinden çıkan salgılarla işaretler. Bu, her iki cinsiyette de geçerlidir ve hangi talibin kendiyle çiftleşeceğine karar veren dişidir. Aslında, dişiler bazen eşini cinsel eylemin ortasında bırakıp giderler.

Fossa dolaşıyor

Doğum yaptıkları yavruların sayısı değişebilir. Bebekler kürk veya dişleri olmadan doğarlar ve bir yaşına kadar tamamen annelerine bağımlıdırlar. Genç bir fossa genellikle gri veya beyaz renktedir, üç yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar, artık bu yaştan itibaren üremeye başlayabilir.

Madagaskar’daki fossaların korunması

Davranışları ve görünümleri nedeniyle, Madagaskar’daki insanlar fossa’yı “şeytan” olarak adlandırıyorlar. Bu hayvanla ilgili birçok efsane var ve en popülerlerinden biri de geceleri bebek kaçırdıkları üzerinedir.

Bu, birçok insanın gördükleri an onları avlamalarına veya öldürmelerine neden olmuş ve yerel yönetim onları korumaya çalışmak için adım atmak zorunda kalmıştır. Avlanma ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi, azalan nüfuslarının ana nedenlerinden biridir. Araştırmacılar vahşi doğada sadece 2.500 tane Fossa kaldığını tahmin ediyor.

Unvanları gerçek davranışlarıyla gerçekten aynı çizgide değildir. Fossalar nispeten uysal hayvanlardır ve hatta bazı insanlar onları evcil hayvan olarak beslemektedirler. Aslında sahiplerine karşı çok şefkatli olabilirler ve esaret altında yirmi yıla kadar yaşayabilirler.

Madagaskar adasındaki hayvanların çoğu gibi, fossa da çok garip bir yaratıktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.