Sümüklü Böcekler Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Sümüklü böceklerle ilgili merak edilenler, değişken oldukları kadar zorlu ortamlara da adapte olmalarını kapsar. Onları daha yakından tanımak ister misiniz?
Sümüklü Böcekler Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Toplumdaki en ünlü karındanbacaklı yumuşakçalar kesinlikle salyangozlardır. Sevimli “boynuzları”, meraklı kabukları ve yavaş yürüyüşleri nedeniyle insanlar arasında popülerdirler. Bununla birlikte, en yakın akrabaları olan sümüklü böcekler hiç popüler değildir ve birçok insan onları itici bulmaya meyillidir. Sizi büyüleyecek sümüklü böcekler hakkında merak edilen 10 şeyi keşfetmek için okumaya devam edin.

Sümüklü böcekler, gerektirdiği tüm bedensel ve fizyolojik değişikliklerle birlikte, birçok farklı yaşam tarzına adapte olmuş hem karada hem de denizde yaşayan omurgasızlardır. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızı okumanızı öneririz!

1. “Sümüklü böcek” terimi birçok türü kapsar

Sümüklü böcekler hakkında konuştuğumuzda genellikle vücut kenarlarında turuncu bir çizgi olan kahverengi, sümüksü bir yaratık düşünürüz. Bu , Avrupa’daki en yaygın türlerden birini ( Arion vulgaris ) mükemmel bir şekilde tanımlasa da, çok daha fazlasının olduğu belirtilmelidir.

“Sümüklü böcek” terimi, Onchidiacea, Soleolifera ve Sigmurethra biyolojik düzenlerindeki yüzlerce türü kapsar. İkinci sıra, hepsi gastropod yumuşakçaları olan (dünyada toplam 80.000 tür bulunan) bildiğimiz kara salyangozlarını da içerir.

Sümüklü böcekler ve kara salyangozları çok yakın akrabalardır.

2. Ortak bir vücut şekli

Sümüklü böcekler, onları koruyacak bir dış kabukları olmadığı için (salyangozların aksine) ilk bakışta basit görünürler. Bununla birlikte, anatomileri, bilmeye değer birçok sır içerir. Aşağıdaki listede size bu omurgasızların ortak vücut playapısını nını göstereceğiz:

  • Antenliler: Diğer karındanbacaklılar gibi, salyangozların da antenleri vardır (oküler ve duyusal). Her ikisi de geri çekilebilir.
  • Manto: Bu gastropodun başının arkasında, sırtının bir kısmını kaplayan bir tür kambur olan manto bulunur. Solunumdan sorumlu olan pnömostomu burada bulunur.
  • Kuyruk: Salyangozun manto arkasındaki bölümü.
  • Ayak: Bu, sümüklü böceğin alt karın kısmıdır. Bu “ayak”, bir dizi kas kasılması ve mukus salgılanması sayesinde harekete izin verir.
yaprak üzerinde duran bir sümüklü böcek

3. Bazılarının “kabuğu” var

Çoğu sümüklü böcek, akrabaları olan salyangozlarda çok daha fazla görülen kabuklarından bir kalıntıya sahiptir. Bu organ içseldir ve kalsiyum tuzlarının depolanması için kullanılır, ancak bu omurgasızların bazılarında bundan tamamen yoksun olduğu doğrudur. Philomycidae familyasının yetişkin örnekleri buna bir örnektir.

Birçok sümüklü böcek, mineral depolama işlevi gören içselleştirilmiş bir kabuğa sahiptir. Bu, yeni bir işlev kazanmış körelmiş bir özelliktir.

4. Sümüklü böcekler neme bağlıdır

Sümüklü böceklerle ilgili bir başka merak edilen konu da, hayatta kalabilmek için uygun ortamlar bulma ihtiyaçlarıdır. Bu omurgasızların kabukları olmadığı için kurumaya karşı savunmasızdırlar ve aşırı kuru ortamlarda kısa sürede ölürler.

Bu senaryodan kaçınmak için, sümüklü böcekler vücutlarının etrafında onları bir şekilde yalıtılmış tutan bir koruyucu mukus tabakası oluşturur. Ayrıca, dışarı çıkıp beslenmek için yağmurlu gecelerden, nemin daha yüksek olduğu zamanlardan yararlanırlar.

5. Sümüklü böcekler iki tür mukus üreticisidir.

Sümüklü böcekler iki tür mukus materyali sentezleyebilir: sulu ve yoğun. Her ikisi de higroskopiktir, yani absorpsiyon süreçleriyle yakın çevreden nemi çekerler. Sulu mukus omurgasızın yanlarına doğru genişler , yoğun mukus ise arkadan öne doğru salınır (ve hayvanın tüm vücudunu kaplar).

Sümüklü böcekler mukus üretimi sayesinde hareket edebilir ve kendilerini koruyabilirler.

6. Farklı bir trofik ekoloji

Çoğu sümüklü böcek genelci hayvanlardır, yani çevrelerinde buldukları hemen hemen her türlü organik maddeyle beslenirler. Favorilerinden bazıları petunyalar, krizantemler, nergisler, begonyalar ve diğerleridir. Bu nedenle, bahçe zararlıları ve tarım zararlıları olarak eşit oranda kabul edilirler.

Bu omurgasızlar ayrıca meyve, sebze ve hatta mantar ve küfleri de yerler. Ayrıca hayvansal kaynaklı organik maddeleri de boşa harcamazlar (bazı türler diğer küçük canlıların yırtıcılarıdır).

7. Birçok hayvanın besin temelinin bir parçasıdırlar.

Birçok insanın gözüne hoş gelmeseler de, sümüklü böcekler her tür omurgalının menüsünün bir parçasıdır. Onları avlayan hayvanlar arasında sürüngenler, amfibiler, memeliler, kuşlar ve hatta balıklar bulunur. Bazı türler ( Thhamnophis elegans yılanı gibi), diğer küçük canlıları da tüketmelerine rağmen, sümüklü böcekleri avlama konusunda uzmanlaşmıştır.

Duberria lutrix yılanı yalnızca sümüklü böcek ve salyangozlarla beslenir.

8. Birincil (ama etkili) bir savunma yöntemi

Sümüklü böceklerle ilgili merak edilen bir başka konu da, ilkel savunma yöntemlerinde yatmaktadır. Bu omurgasızlar tehlikeyi algıladıklarında kendi bedenlerini kasarak çok daha kalın ve kompakt hale gelirler. Ayrıca ayaklarıyla zemine sıkıca tutunurlar. Bu duruş değişikliği ile onları yerden çekip yutmak çok daha zor.

9. Sümüklü böcekler hermafrodittir

Salyangozlar hermafrodittir, yani hem erkek hem de kadın cinsel organlarına sahiptirler. İlginç bir şekilde, bazı türlerde üreme bileşenlerinden birinin erkek cinsel organının eşinin dişi boşluğuna sıkışması durumunda ayrılmak için, kendi cinsel organını ısırıp yırttığı apophallasyon vakaları tespit edilmiştir.

Bu sümüklü böcekler süreç içinde erkek yapılarını kaybetseler de yine de dişi eşey organları ile çoğalabilirler.

çimlerin üzrinde duran yüzüne yakın çekim sümüklü böcek

10. Hepsi olmasa da, bazı sümüklü böcekler zararlıdır

Çoğu sümüklü böcek insanlara ve onların çıkarlarına zararsızdır, ancak birkaç tür tarım ve bahçecilikte ciddi anlamda zararlılardır. Ekinlerle beslendiklerinde, sebzeler büyümeden önce yapraklarını ve saplarını öldürürler.

Bu güzel omurgasızların ortadan kaldırılması hiçbir zaman ilk seçenek olmasa da, bazen onlardan ciddi ekonomik zararlar yaratmadan kurtulmak gerekir. Sümüklü böcekler büyüleyici yaratıklardır, ancak bazıları birkaç hafta içinde bir tarım ürününü mahvedebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.