Trakya Toprak Kurbağasının Özellikleri

Trakya toprak kurbağası normalde tünel kazıp toprak altında yaşar, ancak çiftleşme ve üreme zamanı geldiğinde topluca yüzeye çıkarlar.
Trakya Toprak Kurbağasının Özellikleri
Francisco Morata Carramolino

Yazan ve doğrulayan biyolog Francisco Morata Carramolino.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu makalemiz, Wagler’ın kürek ayaklı kurbağası olarak da bilinen, oldukça ilginç, ancak genellikle gözden kaçan bir kara kurbağası türü olan Trakya toprak kurbağası hakkında. Anuran olarak da bilinen kara kurbağaları, arka bacakları genellikle ön bacaklarından daha uzun olan kuyruksuz amfibilerdir. Bu ailenin birçok türü gezegendeki en eski hayvanlardan bazılarıdır. Yine de birbirlerinden çok farklıdırlar.

Bu küçük hayvanlar, diğer tüm anuranlarla ortak özelliklere sahiptir, ancak bazı özellikler onları diğer kara kurbağalarından ayırır. Bu amfibiler ve alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Toprak kurbağası: Resmi olmayan bir grup

Geleneksel olarak, tüm kürek ayaklı kara kurbağaları, paylaştıkları birçok benzerlik nedeniyle aynı grupta toplanmıştır. Bununla birlikte, moleküler çalışmalar birbiriyle yakından ilişkili olmayan iki farklı aile olduğu sonucuna varmıştır.

Pelobatidae ailesi, Avrupa kürek ayaklı kara kurbağalarını içerir. Sadece altı tür vardır ve hepsi Pelobates cinsine aittir. Esas olarak Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yaşarlar.

meditasyon pozunda bir toprak kurbağası
Toprak kurbağası

Scaphiopodidae ailesi, Amerikan kürek ayaklı kurbağasını içerir. Batı toprak kurbağaları (Spea cinsi) ve güney toprak kurbağaları (Scaphiopus cinsi) olmak üzere iki cinse ayrılır. Sadece yedi türden oluşurlar ve güney Meksika’dan güney Kanada’ya kadar olan bölgelerde yaşarlar.

kaya üstünde duran kurbağa
Bir Scapiophus örneği

Daha az yaygın olmasına rağmen, Megophryidae familyasının bazı türleri de bu adı alır. Bu amfibiler Asya’da yaşar ve öncekilerden oldukça farklıdır. Megophrys nasuta gibi bazılarının göz yapılarının üzerinde boynuz benzeri yapılar bulunur.

gece flaşa yakalanmış kurbağa
Bir toprak kurbağası örneği

Burada sunulan çeşitlilik nedeniyle, kürek ayaklı kurbağaların doğal bir grup olmadığı, yalnızca görünüşte benzer hayvanlardan bahsederken kullanılan gayri resmi bir isim olduğu sonucuna varılabilir.

Toprak kurbağasının özellikleri

Yukarıda belirtildiği gibi, bu amfibilerin çoğu birbirine benzer. Kısa, iri bacakları vardır, tıknaz ve orta boyludurlar. Ayrıca koyu sarı, altın, kahverengi ve koyu renklere sahiptirler. Ek olarak, gözleri altın irislerle şişkin, büyük ve çarpıcıdır.

Diğer kurbağaların aksine, ciltleri pürüzsüzdür ve tipik siğil benzeri bezlerden yoksundur. Ayrıca, diğer kara kurbağalarının başlarının arkasında bulunan büyük parotis bezleri de yoktur. Bütün bunlara ek olarak, ses keseleri ve görünür kulak zarlarından yoksundurlar.

Tabii ki, onların en belirgin özelliği, onlara isimlerini veren kürek ayaklarıdır. Bir tür bahçe küreğine benzeyen arka ayaklarında sert, keratinize kalınlaşmalar vardır. Bunlar, türe bağlı olarak siyah veya beyaz olabilir ve hayvanlar onları oyuk açmak için kullanır. Bu onların yaşam tarzlarına dair bir ipucu verir.

Bu mahmuzlar sayesinde, bu kurbağa türü geriye doğru yuva yapabilir ve kendini dikey olarak 60 cm derinliğe kadar gömebilir. Bu nedenle, bu hayvan yaşamının çoğunu yer altında geçirir ve yalnızca yağmurlu dönemlerde geceleri yüzeye çıkar, bu da geçici su birikintilerinde hızlıca üremek içindir.

Bu küçük anuranlar, faaliyet süreleri boyunca böcekler, karındanbacaklılar veya annelidler gibi çok çeşitli omurgasızlarla beslenir. Yetenekli avcılar değillerdir, bu yüzden üzerine atlamadan önce avlarının önlerinden geçmesini beklerler.

Larva aşaması

Anuranların büyük çoğunluğu gibi, bu kara kurbağaları da suda yaşayan bir larva evresi olan iribaşlar dönemine sahiptir. Hem Avrupa, hem de Amerika toprak kurbağalarının larvaları, farklı nedenlerle de olsa ilginçtir.

Amerikan iribaşları, tüm amfibiler arasında en kısa metamorfoz süreçlerinden birine sahiptir: Bu süre 14 günden azdır. Daha da dikkat çekici olanı, iki farklı morfotipe sahip olmalarıdır.

Normal iribaşlar omnivordur ve birlikte grup halinde kalırken, bazıları hipertrofik çeneleri ve daha büyük boyutları ile farklı bir morfoloji geliştirir.

Yalnız yaşarlar, ve etoburdurlar, kabuklular ve diğer iribaşlarla beslenirler. İlginç bir şekilde, etçil iribaşlar, diğer hayvanları avlamayı bıraktıklarında omnivor morfotipe geri dönebilirler.

Buna karşın, Avrupa kürek ayaklı iribaşların birkaç ay sürebilen çok daha uzun bir metamorfoz dönemleri vardır. Bu nedenle 15 cm’e varan muazzam boyutlara ulaşabilirler.

Toprak kurbağası: Yaşam alanları ve korunma durumu

Kürek ayaklı kara kurbağaları, kendilerini daha kolay gömmelerine izin veren kumlu toprakları tercih eder ve genellikle kurak veya yarı kurak ekosistemlerle ilişkilendirilir. Buna çöl alanları, tarlalar, çalılıklar ve ormanlar da dahildir.

Amerikan toprak kurbağası türlerinin çoğu optimal bir koruma durumundayken, Avrupalı temsilcileri de pek de iyi durumda değildir. Aslında, popülasyonları genel olarak azalmaktadır ve buna ek olarak, türlerinin bazıları savunmasız veya tehlike altında olarak listelenmiştir.

kumda duran üç kurbağa

Mevcut tehditlerinden bazıları, böcek ilacı ve kimyasal gübre kullanımı, arazi kullanımındaki değişiklikler, habitatlarının yok edilmesi ve istilacı egzotik türlerin ortaya çıkmasıdır.

Bu amfibiler, göze çarpmayan ve genellikle insanlar tarafından fark edilemez olsalar bile, ekosistemlerimizin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle hepimiz onları bilmeli, takdir etmeli ve korunmalarına yardımcı olmalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Ebe Kurbağaları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Ebe Kurbağaları

Ebe kurbağasının erkeği, döllenmiş yumurtaları gelişimini tamamlayana kadar arka ayakları arasında taşıyan muhteşem bir babadır.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.