Bitkilerde Yaprak Bitlerinden Nasıl Kurtulunur

Bitkilerdeki yaprak bitlerinden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek zor bir iş olabilir. Ekosistemin geri kalanını tehlikeye atmadan bunu nasıl yapacağınızı yazımızda açıklıyoruz.
Bitkilerde Yaprak Bitlerinden Nasıl Kurtulunur
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bitkilerde yaprak bitlerinden kurtulmak, çiftçiler için önemli bir görevdir. Yüksek üreme oranları ve bu böceklerin hızla yayılması, arındırılmamış tek bir köşe popülasyonun hızla yeniden patlamasına neden olabileceğinden, insektisitin çok az işe yaradığı anlamına gelir. Yaprak bitlerinden kurtulmak, aynı ölçüde ustalık ve uzmanlık gerektirir.

Yaprak bitleri biyolojik olarak çok ilginç olsalar da onların tarım endüstrisinde ciddi bir sorun olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Yaprak bitlerinden ekosisteme zarar vermeden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Okumaya devam edin.

Yaprak bitleri nedir?

“Yaprak biti” terimi, tek bir türü değil, Aphidoidea üst familyasına ait özsuyu emen böceklerin bir taksonunu ifade eder. Bu grup içinde, 400’ü insan tarafından üretilen mahsullerin zararlıları olarak kabul edilen yaklaşık 5000 tür tanımlanmıştır.

Yaprak bitleri, sıcak ve ılıman bölgelerde çok daha yaygın olmalarına rağmen dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir. Tropik bölgelerde seyrek olarak dağılırlar, ancak Akdeniz veya ılıman iklime sahip bölgelerde etkileyici bir çeşitlilik bulunabilir. En yüksek aktivitelerine bahar mevsiminde ulaşırlar.

Çoğu yaprak biti , kahverengimsi, kırmızı, yeşil veya yarı saydam renkte yumuşak bir gövdeye sahiptir. Başlarında duyu organlarını (antenler ve bileşik gözler) ve stilet olarak bilinen özel emme aparatlarını taşırlar.

Bu omurgasızlar, çeşitli nedenlerle tarımsal düzeyde ciddi bir sorundur. Bunlar arasında aşağıdakileri vurgularız:

  1. Üremeleri son derece hızlıdır. Yaprak bitleri, popülasyonun çok kısa sürede genişlemesine izin veren cinsel ve aseksüel üreme döngüleri arasında değişir.
  2. Yaprak bitleri pasif olarak bitki özsuyu ile beslenir. Bitkinin parazit yükü çok yüksekse, tüm dokularını besleyemeyebilir ve sonunda çürür.
  3. Virüslerin yayılmasını desteklerler. Yaprak bitleri viral vektörlerdir ve bitkiden bitkiye atlayarak tüm ekini bir patojenle çok hızlı bir şekilde enfekte edebilirler.
  4. Hasarlı alanlarda küf oluşumunu desteklerler.
  5. Hiçbir çaba harcamadan ekinlere ulaşırlar. Kanatlı yaprak bitleri rüzgar tarafından pasif olarak taşınır, yerden 600 metreye kadar zahmetsizce yükselir.

Kısacası, yaprak bitleri, bitki özsuyunu emerek bitkiyi zayıflatır ve bu da ekin içindeki ikincil patojenlerin istilasını kolaylaştırır. Popülasyonlar erken aşamalarda kontrol edilmezse etkileri felaket olabilir.

Bazı yaprak bitleri.

Bitkilerdeki yaprak bitlerinden nasıl kurtulurum

Artık bu böcekler hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğumuza göre, size bitkilerdeki yaprak bitlerinden nasıl kurtulacağınızı göstermeye hazırız. Size en etkili önlemleri anlatacağız, bu yüzden okumaya devam edin.

1. Sirfidlerin larvaları

Bir haşere tedavisi söz konusu olduğunda biyolojik kontrolörler genellikle etkilidir. Bir canlı türünün başka bir canlı türünü öldürmesinden daha iyi ne olabilir? Sirfidler, larva aşamasında yaprak bitlerini yok eden nektar salan Diptera ailesidir.

Bir sifit larvasının bir yetişkine dönüşmeden önce 1000’e kadar yaprak biti ile beslendiği tahmin edilmektedir, bu nedenle bu yöntemin etkinliği kendiliğinden açıklayıcıdır. Tabii ki, yaprak bitlerini kontrol etmek için hangi türleri edineceğinizi ve bu tedavinin ülkenizde yasal olup olmadığını öğrenmelisiniz, çünkü farkında olmadan mahsullerinize potansiyel olarak istilacı bir bitki tanıtıyor olabilirsiniz.

2. Uğur böceği larvaları

Önerme önceki durumdakiyle aynıdır: bir haşereyi doğal olarak öldürmek için çevreye saygılı bir biyolojik ajan kullanın. Bazı uğur böceklerinin ( Coccinellidae familyası) larvaları yaprak bitlerinin %80’i ile beslenir, ancak bunlar kıtsa, polen veya diğer omurgasızları yutmaya başvurabilirler. Bu tür zararlıların mükemmel biyo-kontrolörleridirler.

3. Basınçlı su

Kulağa kaba gelse de, istilanın erken evrelerinde bitkilere 3-4 günde bir hortumla basınçlı su uygulamak çok faydalı olabilir. Yaprak bitleri bitki yüzeyine sıkıca bağlı değildir ve bu nedenle suyun hızı ile havaya fırlarlar ve toprağa çarptıklarında ölürler. Bu kesin çare değil, ama yaprak bitleri sayıca az olduğunda oldukça etkilidir.

4. Sirke ve su

Bitkilerdeki yaprak bitlerini yok etmek için daha “ev yapımı” yöntemlere bakıyoruz. Bu yöntemin geçerliliğini yok saymasak da, diğer işlemler kadar gurur verici bir sonuç vermeyebilir. Şüphesiz her durumda en etkili yöntem biyolojik kontrolörlerin uygulanması olacaktır.

Sirke denemek istiyorsanız, 10 mililitre sirkeyi 90 mililitre suda (1/10 seyreltme) seyreltin ve karışımı günde bir kez bitkinin en çok etkilenen bölgelerine püskürtün. Bu, yaprak biti ortamının pH’ını asitleştirecek, daha konforsuz hissetmesine neden olacak ve ya ölecek ya da bitkiyi terk edecek.

5. Potasyum sabunu

Adından da anlaşılacağı gibi, potasyum sabunu, tarımda pestisit özellikleriyle tanınan temel bir bileşen olarak potasyum içeren bir üründür. Uzmanlar, biyolojik olarak parçalanabilir olduğunu söylüyor, ancak fazla kimyasalın toprakta sabitlenmemesini sağlamak için çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bitkilerdeki yaprak bitlerinden kurtulmak için potasyum sabunu satın aldıysanız aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Sabun solüsyonunu suda hazırlayın ve %1’e kadar seyreltin. Bu, her 99 mililitre su için sadece 1 mililitre bileşik eklemeniz gerektiği anlamına gelir.
  2. Ürünü bir sprey şişesinde iyice karıştırın ve her kullanacağınız zaman çalkalayın.
  3. Tüm bitkiyi seyreltilmiş ürünle, özellikle daha fazla yaprak biti içeren yapraklar ve gövdelerle kaplayın.
  4. Ürünü güneşin olmadığı bir zamanda uygulamaya çalışın, aksi takdirde bitkileri yakabilirsiniz.
  5. Karışımı 3-4 aylık periyotlarla 15 gün üst üste uygulayın.

Birçok yaprak biti bu karışımdan etkilenir, ancak diğerleri ( Myzus persicae gibi) biraz daha dirençlidir. Ayrıca potasyum sabununun uğur böceği ve larvalarını da öldürdüğünü unutmayın, bu nedenle diğer kontrol yöntemleriyle birlikte kullanamazsınız.

Yaprak bitlerinden kurtulun.

Sonuç olarak, bitkilerdeki yaprak bitlerinden kurtulmak için 5 yöntem sunduk, ancak bunlar kesinlikle tek yöntem değil. Bunlardan herhangi birini uygulamadan önce, profesyonel tavsiye alın ve yeni bir istilacı haşere yaratmak veya ekosistemdeki doğal türleri öldürmek istemediğiniz için bölgenizde yasal mı yoksa yasa dışı mı olduğunu öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.