Logo image
Logo image

Dev Afrika Kara Salyangozu Yetiştiriciliği

4 dakika
Dev salyangozların bulundurulması, yetiştirilmesi ya da satın alınması ve satılması birçok ülkede yasaktır. Bir tanesini satın almadan önce bunu aklınızda bulundurun. Bu ilginç yazıda dev Afrika kara salyangozu yetiştiriciliği hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenin.
Dev Afrika Kara Salyangozu Yetiştiriciliği
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sırf egzotik bir hayvan olduğu için dev bir salyangoza evcil hayvan olarak bakmayı heyecan verici bulanlar vardır. Ancak bir tanesini satın almayı düşünmeden önce, bu cins içindeki farklı türleri ve onlara sahip olmanın doğurduğu sonuçlarını da düşünmelisiniz. Diğer kara salyangozları gibi, dev Afrika kara salyangozunu da uzun vadede beslemek zordur.

Bununla birlikte bu salyangozun üremesi oldukça kolaydır. Bu da uzmanların karşı çıktığı bir şeydir. Eğer bu hayvana evcil hayvan olarak bakmaya karar verirseniz biyolojik, ekolojik ve yasal risklerin farkında olmalısınız.

İlk olarak bilinmesi gerekenler

Dev Afrika kara salyangozu (Achatina fulica), dünyadaki en büyük kara salyangozları olan Achatinidae familyasına aittir. Bu familyanın tüm türleri Afrika’da bulunur.

Bununla birlikte, bu hayvanlar dünyanın diğer bölgelerine yiyecek veya balık yemi olarak gönderilmektedir. Diğer salyangozlar gibi eti de birçok ülkede büyük beğeni toplar.

Türlerin menşei ülkeleri dışında kaçakçılığı, insan tüketimi için ıslahı ve diğer kullanımları nedeniyle, dev Afrika kara salyangozu artık Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Meksika ve Brezilya gibi yerlerde yaygın görülen egzotik bir tür olarak kabul ediliyor.

Büyük iştahları, doğal avcıların eksikliği ve üreme yeteneği, bu salyangozu hem ekolojik hem de ekonomik olarak çok tehlikeli bir hayvan yapar. Yerel bitki türlerine saldırmanın yanı sıra, yetişkin salyangozlar ekinleri yıldırım hızında yok eder.

Öte yandan bu salyangoz, insanlarda eozinofilik meningoensefalite neden olan parazitik bir nematod olan Angiostrongylus cantonensis’in ana konağıdır. Ne yazık ki, diğer canlıları etkileyen diğer birçok parazit türün de ev sahibidir.

Tüm bu tehditler sebebiyle zaten invazif bir tür olan yerlerde bu hayvanların bulundurulması tamamen yasaktır. İspanya gibi hala doğal nüfusun bulunmadığı bölgelerde bunların bakılması yasaktır.

Some figure

Dev Afrika kara salyangozunun yetiştiriciliği

Bu hayvanın bakımı biraz karmaşıktır. Bakmaya başladığınız andan itibaren, üremediklerinden ve parazitlerle enfekte olmadıklarından emin olmak için onları yakından takip etmeniz gerekir.

Bu hayvanlar ortalama altı yıl yaşarlar. Ancak 10 yıla kadar yaşayabilen bazı istisnalar da vardır. Bu nedenle, herhangi bir tanesini satın almadan önce verdiğiniz karardan çok emin olmalısınız. Bu omurgasızlar, sabit sıcaklıkta bakılmalı ve yıkanmalıdır. Ayrıca çoğu zaman birçok bakteriyel hastalığa yakalanırlar.

Teraryumu nasıl olmalı?

Dev Afrika kara salyangozunun kabuğu 25 cmden fazla olabilir. Bu büyük hayvan, minimuum 20 litre bir teraryumda bakılmalıdır.

Ayrıca bu omurgasızların hindistancevizi ve hindistan cevizi lifi ile karıştırılmış bir toprak substratına (tabakasına) ihtiyaçları vardır. Öte yandan, içine salyangozların saklayabileceği kil kapların yanı sıra odun ve mantar parçaları da koymalısınız.

Salyangozlar onları yemeye başlayacağından, canlı bitkiler gibi dekoratif ayrıntılar eklemenize gerek yoktur. Ancak teraryumun içine koyduğunuz tüm malzemeleri tamamen dezenfekte etmelisiniz.

Çevre koşulları

Her gün kontrol etmeniz gereken temel çevre koşulları sıcaklık ve nemdir. Aksi takdirde, hayvan ya ölür ya da kış uykusuna yatar.

Sıcaklık ile ilgili olarak, teraryum yaklaşık 25° C olmalıdır. Ayrıca bu hayvan 19 ila 26° C arasındaki sıcaklıklarda hayatta kalabilir. Bu optimum aralığın dışında kalan herhangi bir sıcaklık salyangozu olumsuz etkileyecektir.

Öte yandan nem çok önemlidir. Nemli kalması için alt tabakaya her gün su sıkmalısınız. Ancak çok fazla su sıkmamaya dikkat edin. Aşırı nem, hayvana zarar verebilecek patojenleri çoğaltabilir.

Salyangozlar, su kaybını ve olası kabuk problemlerini önlemek için bu neme ihtiyaç duyar. Sıcaklığı korumak için bir ısıtıcı kullanıyorsanız (her zaman teraryumun dışında olması gerektiğini unutmayın), daha sık su püskürtmeniz gerekecektir.

Öte yandan alt tabaka çok nemliyse, her gün püskürtmeseniz bile bir havalandırma sorunu olabilir. Küçük fanlar veya kafesli bir kapak takmak yardımcı olabilir.

Dev Afrika kara salyangozu ne ile beslenir

Dev Afrika kara salyangozu her yerde yaşayan bir hayvandır. Bu nedenle neredeyse her şeyi yerler. Yine de bakımını üstlendiğiniz yetişkin salyangozları taze meyve ve sebzelerle beslemek en iyisidir. Onları doğrudan teraryumun içine, alt tabakanın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Teraryumun içinde bir yiyeceği iki günden fazla tutmamak gerekir. Çünkü teraryum çürür. Bunun olmasını önlemek için küçük parçalara bölmek en iyisidir.

Son olarak, teraryumun içine sürüngenlere uygun bir su kabı koymak iyi bir fikirdir. Salyangozlar ihtiyaç duydukları tüm suyu yiyeceklerden alsalar da yalnızca ona bağımlı olmamalıdırlar. Ayrıca teraryumun içine bir kalsiyum veya mineral kaya koymanız gerekir. Çünkü salyangozlar, kabuklarının iyi kalmasını sağlamak için bu minerale ihtiyaç duyarlar.

Üreme

İki yetişkin salyangoz aynı teraryumun içindeyse otomatik olarak çoğalacaktır. Salyangozlar hermafrodit hayvanlardır, yani hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptirler.

Tek bir dev Afrika kara salyangozu yılda ortalama 1.200 yumurta bırakabilir. Büyük, sarı renktedirler ve toprağa gömülürler. Böyle bir durumda, en iyisi onları dondurarak veya kurutarak atmaktır.

Bu hayvanların üremesini kontrol altına almak son derece önemlidir. Kaçtıklarında veya serbest bırakıldıklarında mahsullere ve doğaya zarar verirler.

Some figure

Anlaşılacağı üzere, bu salyangoz cinsi evcil hayvan olarak pek tavsiye edilmez. İnsanlar, dev Afrika kara salyangozlarını yalnızca ithalatlarının yasal olduğu yerlerde alabilir. Ayrıca egzotik hayvanlar söz konusu olduğunda bir tanesine bakmak istiyorsanız, her sahibinin biraz deneyime sahip olması gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Franco Gonzáles, N. (2018). Plan de Prevención, Control y Manejo (PPCM) de Caracol Gigante Africano (Achatina fulica) en la Jurisdicción CAR. Dirección de Recursos Naturales, Grupo de Biodiversidad.
  • McLeod, L. (October, 2019). The Caring and Keeping of Giant African Land Snails. The Spruce Pets. Disponible en: https://www.thesprucepets.com/giant-african-land-snails-achatina-spp-1237228
  • Real Decreto 630/2013, de 2 de agosto, por el que se regula el Catálogo español de especies exóticas invasoras. Boletín Oficial del Estado. España.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.