Sinek Görüşü Nasıldır?

Sinek görüşü göründüğünden daha büyüleyici. Neden her zaman sizden kaçıyor gibi göründüklerini merak ettiyseniz, işte cevaplar.
Sinek Görüşü Nasıldır?

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2022

Hiç sinek görüşünün nasıl olduğunu merak ettiniz mi? Muhtemelen onları öldürmeye çalıştığınızda ve sizden kolaylıkla kaçmayı başardıklarında! Gerçek şu ki, insanlardan çok daha çevik görünüyorlar, ancak bu kaçma yeteneğinin daha derin konularla ilgisi var.

Bu makalede, bu omurgasızlar hakkında bazı gerçekleri ve daha da ilginci, görsel sistemlerinin nasıl çalıştığını keşfedeceksiniz. Bunu kaçırmayın, çünkü sinek görüşü göründüğünden daha şaşırtıcıdır.

Sineklerin özellikleri

Sinekler Muscidae ailesinin bir parçasıdır. Vücutları tagma -veya vücut bölümlerine- bölünmüştür: baş, göğüs ve karın. Ağız organları ise her türün beslenme alışkanlıklarına göre değişen bir dizi uzantıdan oluşur.

İyi böcekler olarak, sineklerin göğüslerine ilgili yastıkları ile yerleştirilmiş 6 bacağı vardır. Bu pedler, herhangi bir açıda herhangi bir yüzeye yapışmalarını sağlar.

Ayrıca bu omurgasızların vücutlarının her yerinde hassas lifler bulunur ve bu sayede yürüdükleri alanlardan koku ve tat almalarını sağlar. Aslında, sinekler yemeğinizin üzerine koştuklarında, beğenip beğenmediklerini görmek için yemeğin tadına bakarlar.

Bazı türler ovovivipar olsa da, dişiler tipik olarak yumurtalarını çürüyen organik maddenin yanına veya içine bırakırlar.

Sinekler gelişimlerinde 4 aşamadan geçerler: yumurta, larva, pupa ve yetişkin.

Bu omurgasızlar pek çok açıdan ilginçtir, ancak uçma görüşü açıkça onların güçlü yönlerinden biridir. Aşağıdaki bölümlerde, bu soruyu bizimle daha derinden inceleyebilirsiniz.

Uçma vizyonu.

Sineklerdeki göz türleri

Bir sineğin gözlerinin büyütülmüş bir görüntüsünü gördüyseniz, parçalanmış olduklarını görmek kolaydır. Daha açık olmak gerekirse, bu böceklerin ommatidia adı verilen alıcı birimlerden oluşan 2 gözü olduğunu ve bunların altıgen olduğunu söyleyebiliriz. Her birimin bir lensi (kornea) ve bir fotoreseptör hücre tabakası, yani çubuklar vardır.

Bazı türlerde, ocelli (başın dorsal bölgesindeki basit gözler) de görme ile ilişkilidir, ancak bunlar yalnızca farklı ışık yoğunluklarının algılanmasından sorumludur. Sineklerin göz bebeği yoktur, bu nedenle retinaya ulaşan ışık miktarını düzenleyemezler.

Sineklerin görme ihtiyaçlarına göre 2 çeşit bileşik göz vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Apozisyon : Her ommatidium, daha sonra sineğin beynine entegre edilecek olan bir görüntünün parçalarını sabitler. Görme çözünürlüğü hayvanın büyüklüğü ile artar.
  • Üst üste bindirme : Genel olarak, her bir ommatidia, entegre edildiklerinde üst üste bindirilen çevrenin toplam görüntülerini yakalar.

Sinek görüşü nasıldır?

Sineklere arkadan yaklaştığınızda öyle görünse de, sineklerin 360 derecelik bir görüş mesafesi yoktur, buna yakındır. Öte yandan, renklerin ve şekillerin keskinliği ve farklılaşması söz konusu olduğunda, bu böceğin görme yeteneği çok iyi gelişmemiştir.

Yiyecekleri genellikle ölü veya basitçe hareketsiz olduğundan, sineklerin hareket algısı geliştirmesine gerek yoktur.

Öyle olsa bile, gerçekten çarpıcı olan zaman algılarıdır: araştırmalara göre, zaman aralıklarının algılanması hayvanın büyüklüğü ve metabolik hızı ile ilişkili olabilir. Sinekler bu açıdan insanlara kıyasla zamanın geçişini çok daha yavaş algılayacaklardır.

Sinek görüşünde titreme füzyon hızı

Sinekler için zamanın daha yavaş geçmesinin nasıl mümkün olduğunu anlamak için, öznel zaman algısının büyük ölçüde beyne ulaşan statik görüntülerin sayısına bağlı olduğunu aklımızda tutmalıyız. Başka bir deyişle, bu organ ne kadar çok görüntü entegre etmek zorundaysa, tabiri caizse film o kadar uzun olur.

Hayvan ne kadar küçükse, retinanın saniyede yakaladığı görüntü flaşları o kadar fazladır. Spesifik olarak, insanlar saniyede 60 flaş kaydeder ve sinekler, bazı türlerde 250, hatta 400 gibi bir kuyruk kaydeder.

Sineklerden ne kadar nefret etsek de, zamanın geçişi gibi aşkın soruları araştırmamıza neden oluyorlar. Bu böcekler, cevapların sadece yıldızlarda ve büyük hayvanlarda bulunmadığının canlı kanıtıdır. Bu gezegendeki görünüşte önemsiz şeyler, yaşamın sırlarını çözmenin anahtarı olabilir. İlginizi çekebilir ...

Bir Zamanlar Gezegenimizde Hüküm Süren Dev Böcek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Zamanlar Gezegenimizde Hüküm Süren Dev Böcek

Milyonlarca yıl önce, gökyüzü dev böcek türleri ile kaplıydı. Hayal edebileceğiniz üzere, atmosferik koşullar günümüz koşullarına göre daha farklıy...  • Metabolic rate and body size are linked with perception of temporal information. (2013, 1 octubre). ScienceDirect. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0003347213003060
  • Bialek, W. & van Steveninck, R. R. (2005). Features and dimensions: Motion estimation in fly vision. arXiv preprint q-bio/0505003.
  • Borst, A. (2009). Drosophila’s view on insect vision. Current biology, 19(1), R36-R47.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.