Kolombiya ve Venezuela'daki Renkli Sinek kuşları

Kolombiya ve Venezuela, özellikle sinek kuşları bakımından oldukça çeşitli bir avifaunaya sahiptir. Daha fazlasını bugün öğrenin.
Kolombiya ve Venezuela'daki Renkli Sinek kuşları
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sinek kuşları gezegendeki en küçük kuşlar listesi arasındadır. Minik boyutları, uzun sivri gagaları ve nektarlardan beslenme şekilleri dikkat çeker. Amerika’da 300’den fazla sinek kuşu türü vardır. Genel olarak, çiçeklere ve küçük böceklere erişimi olan ormanlık alanlarda yaşama eğilimindedir. Bugün, Kolombiya ve Venezuela’nın sinek kuşları ve rengarenk tüyleri hakkında konuşacağız.

Sinek kuşları: coğrafi dağılımı

Sinek kuşları Amerika’ya özgüdür ve tüm kıtada bulunurlar. Türün çoğu, Orta Amerika’da ve tropikal ve subtropikal Güney Amerika’da yaşamaktadır.

Bu kuşların en büyük zenginliği, Kuzey And Dağları’nın nemli tropikal ve subtropikal ormanlarında bulunur. Bu nedenle, Kolombiya ve Venezuela’da 200’den fazla sinek kuşu türü bulabiliriz!

Kolombiya ve Venezuela’daki sinek kuşları

Açıkçası, Güney Amerika ülkelerinde yaşayan bütün sinek kuşu türlerinden bahsedemeyiz. Ancak, bu bölgedeki en ilginç türlerden bahsedeceğiz.

Blue-bearded helmetcrest

sinek kuşu

Oxpogon Cyanloaemus, Kolombiya’nın tespit edilmesi en zor ve en nadir kuşlarından bir tanesidir. Hatta, bu türe 1946’dan beri rastlanılmadığı için neslinin tükendiği düşünülmekteydi. Ancak neyse ki, Mart 2015’te, bilim insanları bu kuşa rastladılar.

Bu sinek kuşu Santa Marta’ya bağlı Sierra Nevada’da yaşamaktadır. Eğer gerçekten bir tanesini görmek istiyorsanız, özel bir keşif gezisine çıkmanız gerekir. Yaşadıkları bölgeye ulaşmak için yaklaşık 60 km yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Bu ufak kuşun uzun, ince ve gerdanında birleşerek sakal şeklini oluşturan mavimsi mor tüyleri vardır. Aynı şekilde, belirgin beyaz bir sorguçları vardır. Yüzlerinin beyaz sınırları, başının arkasından başlayarak kulaklara doğru iner ve göğsünün ortasına kadar uzanır.

Dusk starfrontlet

siyah kuş

Bu türler Kolumbiya’nın Batı And Dağları’na özgü bir hayvandır. Diğer sinek kuşları gibi, bu türün erkekleri dişilerine göre daha dikkat çekicidir. Siyah kafalarının tam ortasını süsleyen zümrüt yeşili tüyleri vardır. Dahası, boğazlarında koyu mavi ve karınlarında parlak altın rengi ve yeşil yer almaktadır.

Sadece bir örneği 1951’de görülmüştür. Blue bearded helmetcrest gibi, bu türün de tükendiği düşünülmekteydi ancak sonunda birisi Kolombiya’nın Urrao şehrinde bir tane örneğine denk geldi.

Bu buluştan sonra, şu anda 28 kilometre kareyi aşan Colibri del Sol Tabiatı Koruma Alanı kuruldu. Bu çabalar sayesinde, artık rezerv içerisinde besleme istasyonlarını ziyaret ederek bu kuşları ziyaret edebilirsiniz.

2005’ten bu yana, uzmanlar Tatama Ulusal Parkı dahil olmak üzere, üç ek alt popülasyon daha keşfetti. Bununla birlikte, bu alt popülasyonların yaşadığı alanlar küçük olmaya devam etmektedir. Tahminlere göre bu sinek kuşu türünün toplam nüfusu yaklaşık 250’dir.

Venezuela Sylph

yeşil kuş

Daha önce, uzmanlar bu türü, Kolombiya ve Venezuela’ya değil, Ekvator ve Bolivya’ya özgü olan uzun kuyruklu Slyph’inin bir alt türü sandı. Ancak son zamanlarda yapılan keşifler, uzun kuyruklu sylph ile bir arada var olan bağımsız bir tür olduğunu göstermektedir.

Venezuela Sylph’i Venezuela’ya özgüdür. Özellikle, Sucre, Anzoategui ve Monagas eyaletinin sınırlarında bulunan Turimiquire Zirvesi’nde ve Monagas eyaletinin en yüksek dağı olan Cerro Negro’da yaşamaktadır. Venezuela’nın kuzeyindeki Paria Yarımadasında da bu türün olduğuna dair bazı doğrulanmamış kayıtlar bulunmaktadır.

Diğer sinek kuşu türleri gibi, bu tür de eşeysel dimorfizm gösterir. Yani, erkekler ve kadınlar fiziksel olarak farklıdır. Erkekleri gerdanlarındaki mavi, koyu yeşil ve renkli başlarıyla tanımak çok kolaydır.

Ancak bu türün erkeklerini farklı kılan şey, kuyruğundaki tüylerin, menekşeden kuyruk ucuna doğru maviye dönüşmesi ve orta kuyruğundaki yeşilimsi mavi rengindeki iki kısa tüydür.

Erkeğin tüylerinin geri kalanı çoğunlukla parıldayan yeşildir ve kafasına doğru rengi koyulaşır. Diğer tüyler, gerdanındaki kızıl tüylerden farklı olarak, yeşil ve bronz renktedir. Venezuela slyph’inin gagası siyah ve oldukça kısadır.

Bunun aksine, dişisin sırtı yeşil, gerdanı ve alnı mavi, göğsü ve karnı beyazdır. Erkeklere göre dişilerin kuyrukları daha kısadır, ancak buna rağmen uzun, yeşil ve hafif çatallıdır.

Amerika kıtasında ilginç ve çekici olan birçok farklı sinek kuşu türü vardır. Bugün bahsettiğimiz  Kolombiya ve Venezuela’daki kuşlar, ansiklopedi içinde keşfedebileceğiniz çok sayıdaki örneklerden sadece birkaçıdır. Sadece biraz araştırma yapmanız yeterlidir, böylece daha fazla güzelliğe şahit olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.