Işık Neden Böcekleri Çeker?

Teknolojileri onları çevreleyen şeyleri değiştirdiğinden, insanların diğer türlerin yaşamları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bunun açık bir örneği, böceklerin yaşamları üzerinde olumsuz bir etkisi olan yapay ışıktır.
Işık Neden Böcekleri Çeker?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Geceleri bir ışık açtığınızda, genellikle çeşitli böceklerin gelip etrafında durmadan uçtuğunu görürsünüz. Bu, uçan eklembacaklılarda (özellikle dipteran ve lepidopteran böcekler ) yaygın ve çok can sıkıcı bir durumdur. Bu makalede ışık neden böcekleri çeker, beraber inceleyelim.

Buradaki gerçek şu ki, böceklerin kafası tamamen karışmış durumda ve bu yüzden sürekli dönüp duruyorlar. Gecenin karanlığında bir ışığı yakmak gibi basit bir hareket, bu böceklerin algısını etkiler. Okumaya devam edin, size ışığın böcekleri neden çektiğini tam olarak anlatacağız.

Böcek görüşü

Böcek gözleri, aynı renkleri ve ışığın yoğunluğunu algılayamadıkları için diğer hayvanlarınkinden çok farklıdır. Bunun nedeni, aydınlatmanın “yorumlanmasından” sorumlu olan farklı fotoreseptörler içermeleridir. Bu nedenle UV ve kızılötesi ışık gibi insanların iyi algılamadığı uyaranlara tepki verirler.

Çoğu böceğin sahip olduğu iki tür görsel yapı, ocelli ve bileşik gözlerdir. Her ikisi de ışık yoğunluğunu algılayabilir, ancak yalnızca ikincisi, karar vermelerine yardımcı olan daha keskin görüntüleri elde edebilir. Buna böceklerin ışığa tepki verme yeteneği olan fototaksi denir.

Eklembacaklılar, herhangi bir ışık türüne doğal “içgüdüleri” ile tepki verirler. Kilit nokta, bu uyaranlara yanıt olarak “programlandıkları” eylemdir. Genel olarak davranış kalıpları ikiye ayrılır: uçuş (negatif fototaksi) veya çekim (pozitif fototaksi).

ışığa doğru çekilen böcek

Fototaksi neden önemlidir?

Işık, varlığı veya yokluğu, çevrelerinin koşullarını tanımlamalarına yardımcı olduğu için böcekler için değerli bir göstergedir. Örneğin, hamamböcekleri ışıktan “korkar” çünkü bu, avcılarının onları bulmasına yardımcı olur – bu yüzden saklanıp sadece karanlıkta ortaya çıkarlar. Bu negatif fototaksi, tehlikeden kaçınmak için tehlikeyi belirlemelerini sağlar.

Karşı tarafta ise çiçekten çiçeğe gidip nektar veya polenle beslenmesi ile karakterize edilen arılar bulunur. Bu arama rastgele gibi görünse de, aslında belirli çiçeklerin yaydığı UV ışığının yansımasından etkileniyorlar. Bu sayede pozitif fototaksi, zamandan tasarruf etmelerini ve lezzetli yiyeceklerinin bulunduğu bitkilere kolayca ulaşmalarını sağlar.

Işık neden böcekleri çeker

Işık, gece böcekleri daha çok çeker. Bununla birlikte, her birinin ışık uyaranını yorumlamanın farklı bir yolu olduğundan, hepsi pozitif fototaksi sergilemez. Bu organizmaların bir aydınlanma kaynağı aramasının sebeplerinden bazıları şunlardır:

  • Oryantasyon: Ay ışığı kendilerini yönlendirmelerine yardımcı olur ve yapay aydınlatma onları karıştırır.
  • Engellerden kaçınma kılavuzu: Yoğun aydınlatma, uçuş alanının temiz olduğunu (engel yok) gösterir.
  • İletişim: Ateş böcekleri gibi biyolüminesans böcekler için ışık, aralarında bir iletişim aracı görevi görür.

Şimdi bu fenomenlerin her birine biraz daha ayrıntılı olarak bakacağız. Kaçırmayın!

Oryantasyon olarak ay

Biyolojik gelişim süreçleri, gece böceklerin ayın ışığı tarafından yönlendirilmesine yol açtı. Eskiden bu, geceleri aydınlatan tek doğal kaynaktı. Bu nedenle, iki aydınlatma türü arasında ayrım yapmanın yollarını uyarlamadıkları için yapay ışığın tanıtılması onları karıştırır.

Bir eklembacaklının görüşünün çok keskin olmadığını hesaba katarsak bu sorun daha da kötüleşir.

Açık gökyüzü

Bazı böcekler için ay ışığı, yolun açık olup olmadığını belirlemelerini sağlar. Bu yorum basittir: ne kadar fazla ışık varsa, kaçınılması gereken o kadar az engel vardır. Sorun, ikinci bir ışık kaynağının böceğin açık bir uçuş yolu olduğuna inandırması ve bu da ampule çekildiğini hissetmesini sağladığında ortaya çıkar.

Biyolüminesans böcekler

Biyolüminesan böceklerde, ışık onların iletişiminde önemli bir rol oynar. Bu, organizmaların yapay ışık kaynakları tarafından çok karıştırılmasına neden olur. Örneğin, yaygın Avrupa ateş böceği ( Lampyris noctiluca ) örneğinde, erkekler parlaklıkları aracılığıyla dişileri ararlar. Bu özellik onların ampullere ilgi duymalarına neden olur.

Yapay ışığın böcekler üzerindeki etkisi

Yapay ışık, doğal ışığın (ay) yaptığı gibi böcekleri çeker. Bu, şehirlerin bu organizmaların yaşamları üzerinde büyük bir etkisi olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda kanatlarını yakarak onları yavaş bir ölüme mahkum eder. Sadece insanları rahatsız etmekle kalmıyor, aynı zamanda birçok tür yok olmanın eşiğine geliyor.

Olası bir çözüm, düşük miktarda UV ışığı üreten sıcak ışıklar kullanmaktır. Bu, böceklerin kendilerine çekilmesini tamamen engellemese de, ışığın üzerlerindeki olumsuz etkilerini önemli ölçüde azaltır. Ek olarak, aşırı ışık enerjisi tüketimi genellikle hayatımızın normal bir parçası haline geldiğinden, bu çatışmayı çözmek de insanların alışkanlıklarında bir değişiklik gerektirir.

Bir ışık etrafında böcekler.

Bu soruna ışık kirliliği de denir ve gece boyunca yapay ışık fazlalığı olarak tanımlanabilir. Bu durum yabani türlerde çeşitli fizyolojik dengesizliklere neden olmakta ve hatta insan sağlığını etkilemektedir. Sorunu azaltmaya yardımcı olmak istiyorsanız, evdeki gereksiz ışıkları kapatmaya çalışın ve özellikle geceleri pencereleri kapatın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Camborda, F., Castillo, J., & Rodríguez, S. (2015). Trampas de luz con panel pegante para la captura de adultos de Prodiplosis longifila Gagné (Diptera: Cecidomyiidae) en el cultivo de espárrago. Ecología Aplicada, 14(2), 139-145.
  • Castresana, J., & Puhl, L. (2017). Estudio comparativo de diferentes trampas de luz (LEDs) con energía solar para la captura masiva de adultos polilla del tomate Tuta absoluta en invernaderos de tomate en la Provincia de Entre Ríos, Argentina. Idesia (Arica), 35(4), 87-95.
  • Ángel, B. B. M. (2013). Daño al material genético por luz ultravioleta de un equipo exterminador de insectos voladores evaluado por medio de la prueba de micronúcleos en neonatos de rata (Tesis de grado, Universidad de Guadalajara).
  • Owens, A. C., & Lewis, S. M. (2018). The impact of artificial light at night on nocturnal insects: A review and synthesis. Ecology and evolution, 8(22), 11337-11358.
  • BURRIAL, A. T., & ORTEGA, S. P. (1997). La visión de los insectos desde un punto de vista óptico. Bol. SEA, 8, 27-34.
  • Chen, Z., Liu, C. Q., Sun, H., & Niu, Y. (2020). The ultraviolet colour component enhances the attractiveness of red flowers of a bee-pollinated plant. Journal of Plant Ecology, 13(3), 354-360.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.