En İyi Görme Yeteneğine Sahip Hayvanlar

Bazı hayvanlar inanılmaz yeteneklere sahiptir. Burada görme yeteneği bir kurgu romanında yer alabilecek canlılarla tanışacaksınız.
En İyi Görme Yeteneğine Sahip Hayvanlar

Son Güncelleme: 17 Nisan, 2022

İnsanlar görme yetisine çok bağımlıdır ve bu duyuyu diğer türlerde de keşfetmek büyüleyicidir. Hayvanlar da tıpkı bizim gibi yiyecek bulmak, tehditleri tespit etmek ve çevre ile iletişim kurmak için gözlerini kullanırlar.

Bununla birlikte, bazılarının insanlardan çok daha gelişmiş yetenekleri vardır, öyle ki onları “süper duyular” olarak kabul edebiliriz. Bugünün makalesinde size en iyi görüşe sahip hayvanları tanıtacağız ve inanılmaz yeteneklerini açıklayacağız. Kaçırmayın.

En iyi görme yeteneğine sahip hayvanlar

Hayvanların duyuları biyolojik ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Örneğin, avlanması gerekenler özellikle harekete duyarlı olacaklar ve çiçeklerle beslenenler spektral olmayan tonları tespit edebilecekler. En çarpıcı örneklere bir göz atalım.

1. Yırtıcı kuşlar

Hepimiz “kartal gözlü” ifadesini biliyoruz. Kartallar ve gece yırtıcıları, kilometrelerce uzaktaki nesneleri inanılmaz bir doğrulukla tespit edebildikleri için bu söz tesadüf değildir. Ek olarak , birçoğunun iki foveası vardır, bu da görüşlerini aynı anda iki nesneye sabitlemelerini sağlar.

Retinalarında ışığı algılamak için bizden daha fazla hücreye sahiptirler ve ayrıca bizimkinden çok daha geniş bir görüş alanına (340º) sahiptirler.

keskin bakışlı bir kartal
Kartalların 340 dereceye kadar görüş alanı vardır.

2. Kediler

Kediler, mükemmel görme yeteneklerine ek olarak, karanlıkta görme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Koroidde bulunan bir doku tabakası olan tapetum lucidum sayesinde, göze giren ışık “geri dönüştürülür”, böylece retina için mevcut olan miktar artar.

Kedilerde bu oküler yapı görme parlaklığını %40 oranında arttırır.

3. Mantis karidesi ( Gonodactylus Smithii )

Bu inanılmaz Avustralya kabuklusu, bugüne kadar bilinen en karmaşık görüşe sahip canlı varlıktır. İnsanlarda sadece 3 tip koni (renk algılamada uzmanlaşmış hücreler) bulunurken, bu hayvanın 12 tane vardır.

Buna rağmen imkansız renkleri görmezler. Ancak bizim göremediğimiz ultraviyole ve kızılötesi renkleri ve 4 farklı polarizasyon türünü algılarlar. Bu sayede deniz tabanındaki küçük, neredeyse şeffaf hayvanlar, peygamber devesi karidesinin gözünden kaçmıyor.

4. Bukalemunlar

Her şey renkler ve görsel keskinlikle ilgili değil, kendi krallıklarında en iyi görüşe sahip hayvanlardan bir diğeride bukalemun. Herkes, gözlerini bağımsız olarak hareket ettirme konusundaki inanılmaz yeteneğini zaten biliyor, ancak aynı zamanda çeşitli mesafelere odaklanabiliyor.

Öyle olsa bile, gözleri, sürüngenlere binoküler görüş sağlamak için avı tespit ederken birleştikleri için tamamen bağımsız değildir.

5. Geckolar

Renklere dönecek olursak bu özel sürüngenlerden bahsetmemiz gerekiyor. Geko’nun gözleri, insanlara göre renklere 350 kat daha duyarlıdır. Bu sayede karanlıkta renkleri görme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptirler. Ayrıca diğer av hayvanları gibi, mesafeleri kolaylıkla hesaplamalarını sağlayan çok odaklı bir sisteme sahiptirler.

6. Çita ( Acinonyx Jubatus)

Çitalar sadece hızlı değildir; bu potansiyelden yararlanmak için önce bir hedefe kilitlenmeleri gerekir. Bu yüzden avlarını 5 kilometre öteden bulabiliyorlar. Ek olarak, görme keskinlikleri onları bir kovalamacanın ortasında veya çalılıklarda olduğu gibi zor ortamlarda veya durumlarda bulmalarına yardımcı olur.

7. Keçiler ve koyunlar

Bu hayvanların kesinlikle “göze çarpan” gözbebekleri vardır; bu dikdörtgen şeklinden kaynaklanmaktadır. Hayatlarını kurtarmak için genellikle görme yetilerine güvendikleri için bu bir tesadüf değildir. Bu meraklı adaptasyon sayesinde görüş açıları çok geniş olarak, 320º’dir. Onları arkadan avlamak zor!

8. Ahtapotlar ve mürekkep balıkları

Bu hayvanlar, her yönden inanılmaz hayvanlar oldukları için bu listeden eksik olamaz. İlk başta, ahtapotların ve deniz kuzenlerinin renkleri değil, yalnızca polarize ışığı algıladıklarına inanılıyordu. Bununla birlikte, bir araştırma, yüzdükleri derinliğe uyum sağlamak için görünür renk spektrumlarını değiştirdiklerini ortaya koydu.

Kıyı bölgelerinde, görüşlerine yeşil hakimdir ve ışığın daha az olduğu daha derine daldıkça giderek maviye kayar.

7. Sinek kuşları

Genel olarak kuşların, özellikle de çiçek ve meyvelerle beslenen kuşların mükemmel bir renk algısı vardır. Ultraviyole ışığı görme yeteneği sayesinde doğada en iyi gören hayvanlardan biri olarak taçlandırılan sinek kuşunun durumu budur (bu renk için özelleşmiş hücreleri vardır). İnsanların hayal bile edemediği kombinasyonları algılayabilir.

Sinek kuşu.

Bu hayvanların inanılmaz görüş yeteneklerini biliyor muydunuz? İnsanlardan daha iyi gelişmiş gözlere sahip olanlar sadece onlar değil; her türün vücutlarının adapte olduğu belirli bir dizi ihtiyacı vardır. Hayvanlar alemi gerçekten büyüleyici bir yer ve bu makalenin size bunlardan birkaçı hakkında yeni bir fikir verdiğini umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chung, W. S., & Marshall, N. J. (2016). Comparative visual ecology of cephalopods from different habitats. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences283(1838), 20161346.
  • Wild hummingbirds discriminate nonspectral colors. Mary Caswell Stoddard et al. PNAS , 15 de junio de 2020
  • Thoen, H. H., How, M. J., Chiou, T. H., & Marshall, J. (2014). A different form of color vision in mantis shrimp. Science, 343(6169), 411-413.
  • Horváth, G., Horváth, G., Varju, D., & Horváth, G. (2004). Polarized light in animal vision: polarization patterns in nature. Springer Science & Business Media.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.