Ağustos Böcekleri Yazın Neden Şarkı Söyler?

Ağustos böcekleri yazın neden şarkı söyler? Günümüzde, araştırmacılar için hala gizem olmaya devam eden ağustos böcekleri hakkında bir çok şey vardır. Ancak, hakkında bildiklerimizi sizlere aktaracağız.
Ağustos Böcekleri Yazın Neden Şarkı Söyler?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uzun yaz öğleden sonraları geldiğinde, doğada yeni bir ses duyulmaya başlar. Örneğin, ebeveynlerinden hayatı öğrenmekte olan yavru kuşların cıvıltısı. Ancak, belki de duyduğunuz en dikkat çeken ses küçük bir böcekten gelmektedir, ağustos böcekleri. Bizi bugün buraya getiren soru: Ağustos böcekleri yazın neden şarkı söyler? 

Bu küçük eklem bacaklıların yaklaşmakta olan sıcaklığı doğru zamanda bize haber vermek için salıverdikleri bir şarkıdır. Ağustos böceklerinin yaz aylarında dünyanın birçok bölgesinde çok tipik olması şaşırtıcı değildir. Ama bu neden olur?

Ağustos böcekleri ve gizemli yaşamları

Ağustos böceklerinin bütün bir yılın kalanında nerede olduklarını muhtemelen merak ediyorsunuzdur, veya neden sadece yazın şarkı söylediklerini. Birçok insanın bilmediği şey, bu böcekler yaşamlarının büyük bir kısmını toprak altında gömülü olarak geçirirler ve sadece sıcak aylarda dışarıya çıkarlar. 

Dünya üzerinde yüzlerce farklı ağustos böceği türü vardır, bazıları sadece kış aylarında toprak altında yaşarlar. Tam tersine, bazı Kuzey Amerika ağustos böceği türleri ise on üç ile on yedi yıl kadar yer altında yaşarlar!

Bu sebeple, ağustos böcekleri dışarı çıkıp şarkı söylemeye başladıklarında, bu özel bir olaydır ve buna “ağustos böcekleri yılı” denir.

Yazın şarkı söyleyen ağustos böcekleri

Ağustos böceklerinin şarkı söylemesi böcekler arasında en gürültülü sestir. Aslında, bazı küçük ağustos böceği türleri o kadar yüksek frekansta bir ses çıkarır ki kimi insanlar tarafından duyulamazlar.

Birçok insan için, bu tekrarlayan ses huzur ve sakinlik hissi getirmektedir. Ancak, diğerleri için çok sinir bozucu olabilir. Aslında,  gezegenin sıcaklığının en yoğun olduğu saatlerde onların dinlenmelerini engelleyebilir.

Düşündüğümüzün aksine, ağustos böcekleri diğer hayvanlar gibi boğazlarından şarkı söylemezler. Aslında, onların bir ses organı yoktur.

Seslerini çıkarabilmek için, bu böcekler boğaz ile karın arasında yer alan timpanik membran adı verilen bir zarı kullanırlar. Timpani kas olarak bilinen bazı kasların sayesinde ağustos böcekleri zarın bu güçlü sesi titreşim ile çıkarmasını sağlar.

Ama ağustos böceklerinin yazın şarkı söylemesinin fonksiyonu nedir? Evet, bu ses bu hayvanların üreme zamanlarının geldiğini duyurmanın bir yoludur. Diğer bir deyişle, ağustos böcekleri şarkı söyleyerek türdeşlerinin ilgisini çekerek üremeye çalışmaktadır.

deri-degistiren-agustos-bocekleri

Ağustos böceklerinin üreme döngüleri

Ağustos böceklerinin yaşam döngüsü çok özeldir. Birçok türün, genellikle iki ve beş yıl kadar ömrü vardır. Ama başlangıçta da gördüğümüz üzere, Kuzey Amerika’daki bazı ağustos böceği türlerinin daha uzun döngüleri vardır, on üç ile on yedi yıl kadar yaşayabilirler.

Yaz ayları çok sıcak olmaya başladığında, ağustos böceklerinin yumurtaları ortaya çıkar, hepsi bir kerede ve ağaç tepelerine tırmanırlar. Oraya ulaştıklarında, deri değiştirmenin son aşaması veya ekdizi başlar.

Hayvan karnını genişletmek için oraya doğru kan pompalar, ve derinin en dış katmanı vücuttan ayrılır. Bu olaydan sonra, toraksın üst bölgesinde bir hat açılır ve solgun ağustos böceği buradan çıkar. Yeni dış iskeletin hala sertleşmesi gerekmektedir.

Ağustos böcekleri hazır olduğunda, şarkı söylemeye başlarlar. Şarkı söyleme, bütün hayvanlar çiftleşene kadar birkaç gün, hatta haftalar sürebilir. Sonra dişiler, testere şekilli yumurta borusu sayesinde, ağaçta küçük bir kesik açarlar ve yumurtalarını burada saklarlar. Daha sonra tüm yetişkin bireyler ölür. 

Birkaç günün ardından, yumurtalar orantısız şekilde geniş ön ayakları ile küçük yumurtalardan doğarlar. Bu ayaklar kazmak için gereklidir. Larvalar, toprağa düşerler ve kendilerini ağaç köklerine yakın yerlere gömerler. Orada, birer yetişkin olarak tekrar toprak üstüne çıkamaya hazır olmak için ihtiyaçları olduğu kadar uzun yıllar beslenirler.

Bizim düşündüğümüzden uzak olarak, yapılan çalışmalara göre bu larvalar ağaçların büyümesini geciktirmez veya zarar vermezler. Bu sebeple, hiçbir pest kontrol ilacının kullanılmasına gerek yoktur.

Neden tüm ağustos böcekleri bir anda ortaya çıkar

Genel olarak, ağustos böceklerinin yaşam döngüsü çevreleyen her şey büyük oranda gizem olarak kalmaya devam edecektir. Bazı türlerin topraktan çıkmalarının neden bu kadar uzun sürdüğü, veya hepsinin neden aynı zamanda ortaya çıktığı gibi konular entomologları diken üstünde tutmaktadır.

Doymuş avcı isimli bir ekolojik teori, neden topraktan aynı zamanda çıktıkları ile ilgili olarak muhtemel açıklama olabilir. Bu teoriye göre, verilen bir zaman ve yerde ne kadar çok av varsa, avlanılması o kadar düşük ihtimaldir.

Ağustos böcekleri ile ilgili olarak, birlikte çıktıklarında, kuşlar büyük bir kısmını avlayacaktır. Ancak yine de geride bir çoğu hayatta kalarak üreyebilecektir. 

Eğer küçük bir grup ağustos böceği önce çıkarsa veya varışları gecikirse, o zaman büyük oranda avcılara av olma riski altında kalırlar. Bu durum ağustos böceklerinin birbirleriyle senkronize olmaya ihtiyaçları olduğunu gösterir.

ağustos böceğinin yüzü

Bu böceklerin yaşama şeklini tamamen anlayabilmek için hala çok uzun bir yol gerekli olmasına rağmen, şimdiye kadar öğrendiklerimiz çok harika. Bir dahaki sefer, ağustos böceklerinin şarkı söylediklerini duyduğunuzda, topraktan çıkmaya hazır olmaları için ne kadar uzun zaman geçirdiklerini hatırlayın. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cranshaw, W. S., & Kondratieff, B. (2004). Cicadas. Fact sheet (Colorado State University. Extension). Insect series; no. 5.590.
  • Moore, T. E. (1993). Acoustic signals and speciation in cicadas (Insecta: Homoptera: Cicadidae). In Evolutionary Patterns and Processes, Linnean Society Symposium (No. 14, pp. 269-284).
  • Tabak, E. G. (2001). Why do cicadas have prime life-spans.
  • Williams, K. S., & Simon, C. (1995). The ecology, behavior, and evolution of periodical cicadas. Annual review of entomology, 40(1), 269-295.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.