Korkunç Görünen Zararsız Böcekler

Bazı böcekler korkutucu bir dış görünüşe sahiptir ve hatta onlar hakkında bilgisi olmayan insanlar için bazen tehdit edici bile olabilir. Bilmiyor olabilirsiniz ancak çoğu böcek aslında zararsızdır ve yaşam döngüsünde bir amaca hizmet eder.
Korkunç Görünen Zararsız Böcekler
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Corydalidae, ürkütücü görünümlü büyük bir böcek ailesidir. Balıkçılar bu böcekleri yem olarak kullandıkları için, insanlar genelde bu böceği larva döneminde tanırlar. Dış görünüşünden dolayı birçok böcek türüne karşı önyargılı yaklaşırız. Ancak korkunç görünseler de zararsız böcekler vardır ve sayıları oldukça fazladır.

Yine de bu böceklerin tehdit edici algılanmasının nedeni nedir? Savunma mekanizmamızla bir bağlantısı mı var, yoksa başka bir şey mi?  İnsanlar genelde bir hayvanın veya böceğin sadece dış görünüşüne bakar ve onları tehdit olarak görerek yanlış çağrışımlar yapar.

Sonuç olarak, dış görünüşünü beğenmediğimiz türün ekolojik önemini görmezden gelerek ondan kurtulmak isteyebiliriz. Bugün bu yazıda birkaç yanlış anlamayı açıklığa kavuşturmak ve bazen en tehditkar görünen hayvanların en şaşırtıcı hayvanlar olduğunu göstermek istiyoruz.

Korkunç görünümlü bir böcek olan Corydalus cornutus’un genel özellikleri

Corydalidae, tüm dünyaya dağılmış olan Megaloptera alt grubuna aittir. Tehditkar görünümleri, erkeklerin tırpan şeklinde iki büyük çeneye sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu böceklerin çıkıntılı kan damarlarına sahip büyük kanatları vardır. Aslında bu damarlar büyüleyici desenler yaratır. Kanatları genellikle soluk veya kahverengimsidir, benekleri veya çeşitli motifleri de vardır. Hem erkek hem de dişi yetişkin bireylerin temel özelliği basit yapıda gözlerinin olmasıdır.

kahverengi böcek ve tuğlalar

Zararsız böcekler: Larva gelişimi

Bu canlı türü, tam metamorfoz geçiren en ilkel türlerden biri olarak kabul edilir. Suda yaşayan ve avcı olan uzun ömürlü larvalar üretirler. Ayrıca doğadaki en büyük böcek türlerinden biridir. Gelişimlerinin diğer aşamalarında (yumurta, pupa-koza ve yetişkin) karasaldırlar.

Larva aşaması, tüm biyolojik döngünün en uzun olanıyken yetişkinlik aşaması ise en kısasıdır. Bu aşama geçicidir ve yalnızca birkaç gün sürer.

Larva yavaş büyür ve bir sonraki aşamaya geçmek için tam gelişimine (7 cm uzunluğa geldiğinde) ulaştığında kıyıdaki taşların altında yavaş yavaş ilerler. Tüm nörotropik (sinir dokusunu etkileme veya saldırma eğiliminde olan) böcekler gibi, ipekle dokunan bir kozanın içinde kendini bir larvaya dönüştürür.

Diğer böceklerin dönüşüm sürecinden farklı olarak, bu canlı türü ipeği üretir ve anüsünden salgılar. Bu durumun aksine, örneğin, kelebekler ipeği kafalarındaki bezlerden salgılar.

Yetişkinliğe ulaşan böcek birkaç hafta sonra kozasından çıkar ve yaklaşık 18 cm uzunluğa ulaşabilen bir kanat açıklığına sahiptir.

Yetişkinlik döneminin korkutucu gelen kısmı

Bu ürkütücü görünümlü böceklerin diğer böcek türlerine kıyasla büyük olması, insanlarda yarattıkları korkunun önemli bir nedenidir. Bununla birlikte, yetişkin erkeğin büyük bir çenesinin olması onu daha da korkutucu kılıyor. Aslında bu çenelerin tek amacı çiftleşme sırasında dişiyi tutmaktır. Erkek tehdit altında hissetmedikçe bu korkutucu çenesini saldırmak için kullanmaz.

Sialidler: karakteristik korkutucu yönü olmayan bir büyük kanatlı böcek

Sialis lutaria, larvaları suda bir ile iki yıl yaşayabilen ilkel bir böcek türüdür. Corydalidae‘ler gibi etçil larvalara sahiptir. Ayrıca cımbız şeklinde güçlü çeneleri vardır ve önlerinden geçen bir avı kolaylıkla yakalayabilirler.

Dişiler yumurtalarını su kenarında bulunan yaprakların üzerine bırakır. Dahası, bu yaprakların üzerine 200 yumurtadan oluşan tek bir yumurta kütlesi bırakabilirler. Hatta ömürleri boyunca 2000’den fazla yumurta bırakabilirler.

Larvanın gövdesi bölümlere ayrılmıştır; her birinin çift eklemli uzantısı vardır:

  • Başta yer alanlar çeneyi oluşturur
  • Ekstra bacak olarak göğüs kafesinden çıkan uzuvları kullanırlar
  • Karındaki yedi uzuv ise solungaç görevi görür

Uzun antenleri olan yetişkinler çok az uçar, ancak rahatsız bir durumda hissederlerse bitkilerin gövdeleri ve yapraklarına doğru koşarlar ve bir yerden diğer yere çırpınıp dururlar. Sakin bir halde olduğunda ise, kanatlarını arkasında katlar ve hareketsiz kalır. Ayrıca su kenarındaki bitkilerin veya taşların üzerinde de yürüyebilir.

Birkaç gün süren yetişkin yaşamları boyunca yemek yemezler. Aslında yetişkin böceğin tek amacı, yeni bir larva kolonisini meydana getirmek için çiftleşmek ve çoğalmaktır. Erkek dişiyi dölledikten sonra muhtemelen başka hayvanlar tarafından yutulur. Aynı şekilde yumurtalarını bıraktıktan sonra dişilerin de yaşamı sona erer.

korkutucu görünüşe sahip bir böcek

Bu korkunç görünümlü böcekler ne kadar önemli?

Bu böcek türlerinin larvalarının su yollarında bulunması, beslenme ve genel ihtiyaçlarının bir göstergesidir. Birçoğu kirlilik içermeyen temiz ve oksijenli suya ihtiyaç duyar. Yine de son yıllarda çevre kirliliğine karşı belirli bir dayanıklılık gösteriyorlar.

Belirli bir bölgenin kendine has özelliklerini veya bir ekosistemin genel durumunu bilmemize yardımcı olduğu için herhangi bir canlı türünü korumamız gerekiyor. Bu nedenle karşılaştığınız herhangi bir böcek ne kadar korkutucu görünürse görünsün, onları korumak için yine de her türlü çabayı göstermeliyiz. Sanılanın aksine zararsız böcekler vardır ve doğada birçok önemli görevi yerine getirirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.