Dev Tarantulalar İle İlgili İlginç Gerçekler

Kuş yiyen, yüzen, bazıları ıslık çalabilen ve hatta batan tüyler üreten tarantulalar. Bunlar dev tarantulaların en çarpıcı özelliklerinden bazıları.
Dev Tarantulalar İle İlgili İlginç Gerçekler
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Taksonomi açısından bakıldığında, dev tarantulalar Theraphosidae ailesine aittir. Bu terim, ışık canavarı anlamına gelen Yunanca kelimeden gelir, ancak ilginçtir ki, çoğunlukla gececil hayvanlardır.

Hiç şüphe yok ki, bu büyük eklembacaklılar insanlık tarihi boyunca dehşet saçmıştır. Yine de birçok insan onlara evcil hayvan olarak bakmaya karar vermiştir. Batan tüylerine dikkat ettikleri sürece, bu çılgınca bir fikir de değildir. Sizi dev tarantulalar hakkında daha ilginç gerçekleri keşfetmeye davet ediyoruz!

Goliath tarantula: En ağırı

Goliath tarantula veya kuş yiyen tarantula olarak da bilinen Theraphosa blondi, tüm Theraphosidae ailesindeki en ağır tarantuladır. Bacakları da dahil ederseniz, 170 gram ağırlığa kolayca ulaşabilir ve boyu 30 cmden fazla olabilir.

Birçoğu buna “kuş yiyen” dese de, bu takma ad, başka türden bir örümceğin bir sinekkuşunu yediği 18. yüzyıldan kalma eski bir gravürden geliyor. Genel olarak, Theraphosa cinsindeki tüm tarantulalar bu takma adı alır. Ancak gerçekte, genellikle kendilerinden daha küçük olan diğer böceklerle beslenirler.

Dev tarantulalar ve türleri
Theraphosa cinsinin bir örneği.

Goliath tarantula’nın ilginç savunma mekanizması

Korkunç görünümlerine rağmen, dev tarantulaların avcıları da vardır. Goliath tarantula söz konusu olduğunda, en büyük yırtıcı hayvanı koati’dir. Bir tarantula, koatinin varlığını algıladığında, zıpkın şeklindeki tüylerle dolu ön bacaklarını ovmaya başlar.

Yırtıcı hayvan çok yaklaşırsa, goliath tarantula hızlı bir şekilde bacaklarını açar ve bu tüyleri ateşleyerek avcısını tahriş eder ve onun kaçmasına neden olur.

Bu dev tarantulalarla ilgili bir başka ilginç gerçek de, bu aynı tüyleri 50 ila 150 yumurta içerebilen yuvalarını örtmek için kullanmalarıdır. Yavrular doğduktan sonra, yetişkinliğe ulaşana kadar iki veya üç yıl annelerinin bakımı altında kalırlar. Bu eklembacaklılar çok uzun ömürlüdür; dişiler 30 yıla kadar ve erkekler 16 yıla kadar yaşar.

Dev tarantulalar: Theraphosa Stirmi

Akrabası gibi kuş yiyici bordo goliath, Theraphosa Stirmi de büyük boyutlara ulaşabilir. Esaret altında boyutları 30 santimetreyi (12 inç) aşan örnek kayıtları vardır.

Bununla birlikte, bu tür Theraphosa blondi kadar ağır değildir, çünkü ortalama olarak yalnızca yaklaşık 100 grama (4 ons) ulaşır, ancak bir dişinin bir zamanlar yine esaret altında 150 grama ulaştığını biliyoruz.

Theraphosa Stirmi’nin tehditkar ıslıkları

Theraphosa Stirmi, düşmanlarının yüzüne iğneli oklarını da ateşleyebilen dev tarantulalar arasındadır. Bununla birlikte, onları korkutmak için veya en azından bunu yapmaya çalışmak için başka bir stratejiye de sahiptir.

Bordo kuş yiyen tarantula kendini tehdit altında hissettiğinde, saldırmadan önce avcıyı görüldüğü ve savunma silahlarını kullanmakta tereddüt etmeyeceği konusunda uyarmak için çok yüksek sesli bir ıslık çalar.

Dev tarantulalar kördür

Sıçrayan örümcekler veya Salticidae gibi diğer örümceklerden farklı olarak dev tarantulalar kör hayvanlar olarak nitelendirilir. Farklı derecelerde ışık ve hareket görebilirler, ancak gözenekleri birincil görme yapılarıdır.

Bu görme eksikliğini telafi etmek için, bu hayvanların dokunma hissi oldukça gelişmiştir. Bu, hassas bacakları ve bacaklarındaki ve vücutlarının altındaki özel kılları sayesindedir. Tarantulalar onlar aracılığıyla yakınlarda ne tür bir av olduğunu ve avlarının büyüklüğünü bilirler. Aslında, tehlikeli birinin yaklaşıp yaklaşmadığını bile anlayabilirler.

Dev tarantulaların sudaki yetenekleri

Dev tarantulaların ait olduğu Theraphosidae ailesinde, Hysterocrates adında bir cins vardır. İçinde Hysterocrates gigas türlerini barındırır.

Bu tarantulaların ilginç bir yüzme ve dalma yetenekleri vardır. Bu kalite sayesinde, H. gigalar, beslenmelerindeki çeşitli böcekleri, farklı mikro memelileri ve kuşları tamamlamak için suda balık yakalayabilir.

Öte yandan, bu örümcek grubu zehirli olsalar da insanlar için sorunlu ya da ölümcül değildir – gerçi chelicerae’nin boyutu nedeniyle bir ısırık gerçekten acı vericidir. Bunun yanı sıra, tüyleri ürpertici tüylerden yoksundurlar, ancak diğer tarantulalardan çok daha agresiftirler.

bir tarantula cinsi

Hysterocrates cinsinin bir örneği.

Evcil hayvan olarak dev tarantulalar

Birçok tarantula türü bazı evlerde evcil hayvan olarak yaşar. Bir tane almaya karar vermeden önce, tüm gereksinimlerini incelemek en iyisidir, çünkü esaret altında tutması o kadar da kolay bir eklembacaklı değildir.

Son olarak, bu hayvanların sevilmemesi veya onlara dokunulmaması gerektiğini unutmamalısınız; onlar daha çok bir koleksiyoner öğesidir. Bir tarantulaya uygun şekilde bakabileceğinizi düşünmüyorsanız, ancak egzotik bir evcil hayvan istiyorsanız, o zaman farklı bir tür seçmek daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.