Pumalarla İlgili Merak Edilen 11 Şey

Puma, sürprizlerle dolu büyüleyici bir hayvandır. Burada onlarla ilgili merak edilen şeyleri açıklayacağız, bu yüzden okumaya devam edin ve bu müthiş hayvanlara hayran olmaya hazırlanın..
Pumalarla İlgili Merak Edilen 11 Şey

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2022

Büyük kediler, en azından uzaktan, her zaman insanlarda hayranlık uyandırırlar. Hiç kimse onlardan biriyle sürpriz bir şekilde karşılaşmak istemez. Bununla birlikte, pumalarla ilgili merak edilen şeyleri bilmek her zaman ilgi çekicidir, çünkü onlar zorlu hayvanlardır.

Bu yazımızda doğalarını çeşitli noktalardan keşfedebilirsiniz, çünkü bu kedigillerle ilgili her şey onu okuyanlar için bir sürpriz olabilir. Hiçbir şeyi kaçırmayın, çünkü onları tanımak onlara saygı duymayı öğrenmektir.

Pumalar hakkında merak edilenler

Bilimsel adı Puma concolor olan puma, dağ aslanı veya Amerikan aslanı olarak da bilinir. Felidae ailesine aittir ve birkaç alt türü vardır.

karlarda bir puma

1. En yaygın kara memelisi

Puma Amerika’ya özgüdür. Dağılım alanı, Kanada’daki Yukon’dan Güney And Dağları ve Patagonya’ya kadar çok geniştir. Ancak her birey için geniş alanlara ihtiyaç duyduğu için nüfusu dağınıktır.

2. Her şeye uyum sağlar

Bu türün hayatta kalmasının sırrı, son derece adapte olabilir olmalarıdır. Kanada’dan Patagonya’ya kadar, puma’nın sorunsuz uyum sağladığı farklı biyomlar vardır. Ek olarak, genel bir diyete sahiptir, bu nedenle toynaklılardan develere kadar çok çeşitli avlarla beslenebilmektedir.

3. Pusuyla avlanma

Pumalarla ilgili bir başka merak edilen şey de avlanma biçimleridir. Gizlilikleri ve beklemedeki sakinlikleri sayesinde, avlarına fark edilmeden yaklaşabilirler, böylece genellikle incinebilecekleri kavgalardan kaçınmış olurlar. Doğrudan boğaza giderler.

4. Bölgesel ve yalnızdır

Yukarıda bahsedildiği gibi, pumalar kilometrekarelik bir alana yayılmıştır, ancak nüfus yoğunluğu düşüktür. Aslında, her bireyin topraklarının kapsamı avın bolluğuna bağlı olacaktır, bu nedenle av azaldıkça birbirlerinden daha da uzaklaşacaklardır.

Bazı bölgelerde, pumalardan daha büyük olan jaguar gibi diğer yırtıcılarla da rekabet ederler.

5. Kükremezler

Boyutuna rağmen puma, Panthera cinsindeki aslan, kaplan, leopar ve jaguar gibi kuzenlerinden çok küçük kedilerle (ev kedisi gibi) daha yakından ilişkilidir. Pumalar miyavlar ve mırıldanır.

Kükreme, kedinin boğazında bulunan yüzen, yarı sert bir kemik olan dil kemiğinin titreşimi ile üretilir. Pumalar bu kemikten yoksundur.

6. Bir süper yırtıcıdır

Süper yırtıcı kelimesi, hayatta kalmak için başkalarını avlayan, ancak başka herhangi bir türün diyetinde olmayan organizmaları ifade eder. Puma bunlardan biridir, bu tehditlere maruz kalmadığı anlamına gelmez, habitatında karşılaşabileceği ve kaybedebileceği diğer avcılarla rekabet etmesi gerekir.

7. Yiyeceklerini saklarlar

Bu, pumaların bir başka ilginç yanı, yiyeceklerini saklıyorlar, büyük bir avı birkaç metre sürüklemek, hatta bir ağaca tırmanmak zorunda kalsalar bile. Bunun bir nedeni var, bu kedigiller birkaç günde bir avlanıyor ve bir daha ne zaman yiyebileceklerini bilemedikleri için tıkınırcasına yiyorlar. Bu nedenle eti tüketmeden önce hiçbir rakibin çalmaması için saklarlar.

8. Çevik ve güçlü

Sırtınızda bir avla ağaçlara tırmanmak güçlü kaslar gerektirir. Aslında pumalar bir koşuda saatte 64 kilometreye ulaşabiliyor ve uzunluk olarak zıplasalar bile 10 metreye kadar 6 metre yüksekliğe zıplayabiliyorlar.

9. Kültürlerin ve mitolojilerin kahramanı

Bu hayvanların yakınında yaşayan insanlar, onların muazzam güçlerinin ve zarafetlerinin tamamen farkındaydılar. Bu nedenle Amerika’nın yerli halkları onu kültürlerinde tanıdılar, İnka şehri Cuzco bir puma şeklinde tasarlandı ve Titicaca Gölü adını Aymara titi, “jaguar” kelimesinden aldı.

Bu büyük hayvana yapılan atıflar Kuzey Amerika’da da bulunur. Apaçiler ve Walapai için puma ölümün habercisiydi. Cheyenne ayrıca eski yazılarında pumaya atıfta bulundu.

10. İnsanlara saldırmaları nadirdir

Türümüze bazı saldırılar kaydedilmiş olsa da, bu kedigiller genellikle bizden kaçarlar. Tehlikeli olduğumuzu biliyorlar ve diyetlerinde olmadığımız için sadece ciddi tehlikede olduklarında saldırıyorlar.

11. Nesli tükenmekte olan bir türdür

ağaçlar arasında duran puma

Şu anda, puma küçük bir endişe durumunda. Karşılaştıkları en büyük tehdit, endüstriyel ve konut gelişiminin neden olduğu ormansızlaşma topraklarını parçaladığı ve onları daha büyük ölçüde rekabet etmeye zorladığı için habitat kaybıdır.

Öte yandan, Avrupa kolonizasyonunun Amerika’ya gelmesinden bu yana tehlikeli bir kedi olarak kabul edildiler, bu nedenle ayrım gözetmeksizin avlanmalarına uzun yıllar izin verildi ve tolere edildi. Neyse ki, yerli faunanın önemine dair farkındalık giderek daha fazla gelişiyor, bu nedenle puma konusunda endişe duyan insan sıkıntısı yok.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nielsen, C., Thompson, D., Kelly, M. & Lopez-Gonzalez, C.A. 2015. Puma concolor (errata version published in 2016). The IUCN Red List of Threatened Species 2015: e.T18868A97216466. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T18868A50663436.en. Accessed on 06 April 2022.
  • Scognamillo, D., Maxit, I. E., Sunquist, M., & Polisar, J. (2003). Coexistence of jaguar (Panthera onca) and puma (Puma concolor) in a mosaic landscape in the Venezuelan llanos. Journal of Zoology259(3), 269-279.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.