Kediler Avlanmayı Tam Olarak Nasıl Öğrenirler?

İnsanların ve kedilerin birlikte yaşamaya başladıkları zamanlardan bu yana kediler sıçanları avlamalarıyla ünlüdürler. Kulağa garip gelse de kediler avlanmayı bilerek doğmazlar. 
Kediler Avlanmayı Tam Olarak Nasıl Öğrenirler?

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2019

Vahşi kediler içgüdüsel olarak avlanırlar çünkü kendi yiyeceklerini bulmazlarsa açlıktan ölürler. Peki, ya evcil kediler? Onlar içgüdüsel olarak avlanmayı bilmiyor gibi görünürler çünkü bu onların hayatta kalması için gerekli değildir.

O haldeev kedileri avlanmayı tam olarak nasıl öğrenirler? Onların içgüdülerini uyarmak için ne yapabilirsiniz?

Kediler avlanmayı nasıl öğrenirler?

Ev kedisinin annesi ona avlanma içgüdülerini nasıl geliştirebileceğini öğretmekle sorumlu olan kişidir. Kediler yaklaşık 5 haftalık olduklarında, kendi başlarına yürüme zamanları yaklaştığında avlanmanın temellerini öğrenirler. Bunu annelerinin nasıl yaptığını izleyerek yaparlar.

Anne, avını yakalayıp yavrularının önünde yemekle kalmaz aynı zamanda onların dikkatini çekmek için sesler de çıkarır. Sonra avını yavrularının yanına getirir ve işte o zaman onu yemeye başlar.

Yavrular avla oynamaya başlarlar ve bir süre sonra onlar da kendi başlarına avlanmaya gitmeye başlarlar.

Avlanma oyundan öte bir şeye dönüşür

Sekiz haftalık olduklarında kedi yavruları avlarıyla oynamayı bırakırlar ve gerçek birer avcı gibi davranmaya başlarlar. Gerçekten avlanmaya başladıklarında bu artık onlar için oyundan öte bir şeye dönüşür.

Bununla birlikte avlarını yakalayıp yedikten sonra hemen mutlu bir şekilde kardeşleriyle oynamaya geri döneceklerdir.

Kedinizi avlanması için nasıl teşvik edersiniz?

Bazı kedi yavruları avlanmanın temel ilkelerini annelerinden öğrenme şansı bulamazlar. Ancak kedinizin avlanmayı öğrenmesini istiyor olabilirsiniz. Sahte avın peşinden koşulan bazı oyunlar ve aktiviteler vardır. Kedinizin avlanma becerilerini geliştirmeye yardımcı olmaları için bunları kullanabilirsiniz.

kedi kelebek yeşillik

Kediler nasıl avlanırlar?

Kediler ilk kez avlanmayı öğrendiklerinde oldukça net ve temiz bir teknik geliştirirler. Öncelikle avlarının yerini saptarlar. Sonra genellikle yere yakın ve yavaş bir şekilde ilerleyerek ona yaklaşmaya başlarlar.

Böylece avları onların yaklaşmakta olduğunu fark etmez. Yeterince yakına geldiklerinde pençelerine doğru yaslanırlar ve avlarını yakalamak için sıçrayışlarını gerçekleştirirler.

Kediler, oldukça keskin bir duyma algısıyla donatılmışlardır. Avlarının yaptığı her bir gürültüyü veya yüksek frekanslı sesi algılayabilirler. Bazı durumlarda kilometrelerce öteden avlarını işitebilirler.

Kediniz veya yavru kediniz ilk kez avlanmaya başladığında çok uzağa gitmesine izin vermemelisiniz. Seçeneklerden biri onları takip etmenize izin veren ürünlerden birini kullanmanızdır. Kediniz uzun bir süredir ortalıkta olmayabilir ve onun güvende olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca kediler ses ve görüntü arasında bağlantı kurabilmelerine yetecek derecede iyi bir görüşe sahiptirler. Pek çok insanın düşündüğünün aksine koku önemli bir rol oynamaz. Tadı kötü olan böceklerin yerine en lezzetli avı seçmeleri için diğer duyularıyla birlikte tat alma duyuları da onlara yardımcı olur.

Avlanma doğaldır ve üzerinde tartışılan bir konudur

Kediler ve onların avlanma istekleri uzun süredir bize yardımı dokunan bir şey. Çünkü kemirgen popülasyonunu kontrol altında tutuyorlar. Aynı zamanda kedilerin yırtıcı hayvanlar olup olmadıkları da hiç bugünkü kadar çok tartışılmamıştı.

kedi kuş av

Kediler doğalarında olanı yaptıklarında – avlandıklarında – özellikle de kuşları avladıklarında bu durum yoğun tartışmalara sebep olur.

Bazı biyologların vahşi kedilerin yemek bulmak için yalnızca çöp karıştırdıklarını ve beslenmek için daha nadir olarak avlandıklarını söylediklerini hatırlatmakta da fayda var. Ayrıca bu kedilerin avlandıklarında genellikle nadir bulunan kuşların değil sıçanların ardından gittiği de söylenir.

Ancak tek bir kuş bile hayvanseverlerin gözüne çok görünür. Bu nedenle kedilerin özgürce avlanmalarına izin verilmeli mi verilmemeli mi tartışması yakın gelecekte son bulacak gibi görünmüyor. Bu tartışma büyük ihtimalle kedilerin sürekli iç mekanlarda yaşamalarının doğru olup olmadığı tartışmasını da beraberinde getirecektir.

Balıkların avlanması

Balık tutmak için de bolca beceri ve sabır gerekir. Kediler normalde bir noktada beklerler ve ideal avları görünene kadar belli bir uzaklıktan izlerler. Sonra balığı sudan çekip almak için pençelerini bir kaşık gibi kullanırlar. Su yeterince sığ ise balığı yakalamak için iki pençelerini birden de kullanabilirler.

Tüm kediler balık yakalama konusunda iyi değildirler çünkü su nedeniyle görüşlerinin kısıtlanması işlerini zorlaştırır. Ancak bazı kediler suya yakın yaşarlar ve kaşık tekniğini kullanarak etraflarında buldukları deliklerdeki balıkları yakalayıp kendilerine güzel bir ziyafet çekmeyi öğrenmişlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.