Jaguarlar ve Leoparlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Jaguarlar ve leoparlar ilk bakışta çok benzer görünebilir. Bununla birlikte, bilen birisi için farklılıkları apaçıktır.
Jaguarlar ve Leoparlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2021

Toplamda yedi büyük kedi türü vardır. Bunlardan beşi Panthera cinsine aittir: aslan, kaplan, leopar, kar leoparı ve jaguar. Panthera cinsinin dışında çita (Acinonyx jubatus) ve puma (Puma concolor) vardır. Büyük boyutları nedeniyle göze çarparlar, etoburlardır ve genellikle ekosistemlerindeki en büyük yırtıcılar olarak çok önemli bir ekolojik rol oynarlar. Ek olarak, bu kedigillerin kürklerinde genellikle benzer desenler vardır, bu da onların çevrede kamufle olmalarına ve fark edilmemelerine yardımcı olur. Bu benzerlikler, türler arasında kafa karışıklığına neden olabilir. Bununla birlikte, örneğin jaguarlar ve leoparlar arasında onları doğru bir şekilde tanımlamamıza izin veren birkaç farklılık vardır.

Jaguarlar ve leoparlar arasındaki farklar

Bu makalede, oldukça benzer ve çoğu zaman kafa karıştıran büyük kedilerden olan jaguarlar ve leoparlar arasındaki farkları açıklayacağız. Sakın kaçırmayın.

Coğrafi dağılım ve habitat

Türleri tanımlarken en çok gözden kaçan yönlerden biri coğrafi konumdur. İki tür farklı alanlarda yaşadığında – tıpatıp aynı ya da çok benzer olsalar bile – bir örneğin hangi türe ait olduğunu sadece kökenini bilerek bilmek kolaydır.

Jaguarlar ve leoparlarda durum böyledir. Jaguarlar (Panthera onca) Meksika’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney sınırında, ayrıca Orta Amerika ve Güney Amerika’nın büyük bir bölümünde yaşarlar. Tarihsel olarak çok daha yaygın bir alana dağıldıklarına dikkat edilmelidir. Tahminler, şu anda eskiden bulundukları alanların yaklaşık % 50’sini kapladıklarını gösteriyor.

jaguar yürüyor

Bu bölgelerde, tercihen su kaynaklarınını yakınında ormanlarda yaşarlar. Jaguarlar çoğunlukla alçak rakımlı nemli ve kuru tropikal ormanlarda yaşarlar, ancak bataklıklar veya otlaklar gibi diğer habitatları da işgal edebilirler.

Leoparlar (Panthera pardus) Afrika ve Asya’da bulunur. Tüm kedigiller arasında en geniş yaşan alanı aralıklarından birine sahipler. Onların da dağılımları oldukça parçalara ayrılış ve azalmıştır; nüfus dinamikleri bölgeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Yaşam alanları, çöl ve yarı çöl alanlarından dağlık bölgelere, otlaklara ve tropikal ormanlara kadar çeşitlilik göstermektedir. Bazı popülasyonlar karlı veya kentsel alanlarda bile hayatta kalır.

Jaguarlar ve leoparlar arasındaki farklar: morfolojik özellikler

Jaguarlar, boyları birbirine oldukça benzese bile leoparlardan daha uzunlardır. Ayrıca jaguarlar daha geniş, daha sağlam ve daha ağırdır. Jaguarların kafaları daha büyük ve yuvarlaktır, çeneleri daha güçlüdür, kuyrukları da leoparlarınkinden daha kısadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı jaguarlar daha kompakt ve sağlam bir görünüme sahipken, leoparlar daha zariftir. Renkleri ile ilgili olarak, her ikisinin de göbeğinde beyazlaşan altın rengi kürkleri vardır ve rozet adı verilen az çok dairesel siyah lekelerle kaplıdırlar.

Jaguarların rozetlerinin ortasında siyah noktalar bulunur, daha büyüktür ve birbirinden daha uzaktır. Leoparların rozetlerinde bu tür noktalar yoktur ve sona doğru daha küçük ve birbirine daha yakındır.

Bu basit detay, onları tanımlarken çok faydalı olabilir ancak her iki türde de tüyleri çok koyu veya tamamen siyah olan ve bu detayı işe yaramaz kılan melanist bireyler de vardır. Bu bireyler halk arasında kara panterler olarak bilinirler.

Jaguarlar ve leoparlar arasındaki farklar: davranış ve beslenme

Leoparların beslenmesi inanılmaz derecede çeşitlidir. Orta büyüklükteki toynaklı hayvanları tercih ederler, ancak yiyecek için mevcudiyete ve rekabete bağlı olarak, memelilerden kuşlara, sürüngenlere ve hatta böceklere kadar her şeyi yiyebilirler. Ek olarak, birçoğu belirli bir av türünde uzmanlaşabilir.

Avlarını yakaladıktan sonra, leoparlar genellikle yaşam alanlarını daha büyük yırtıcılarla paylaştıkları için rakiplerinin avını çalmasını önlemek için onu bitki örtüsüne veya ağaçlara saklarlar.

Jaguarların ayrıca çok çeşitli diyetleri vardır. Büyük toynaklı hayvanları tercih etmelerine rağmen, daha küçük avlarla da beslenirler. Diğer kedigillerin aksine, harika yüzücülerdir, bu yüzden genellikle balık ve kaplumbağaları, hatta timsahları ve anakondaları avlarlar.

Jaguarlar, ekosistemlerindeki en büyük avcılardır, bu nedenle genellikle avlarını saklamalarına gerek yoktur.

leopar çalıların arasında

İki türü birbirinden ayırmak söz konusu olduğunda bunlar en önemli farklardır. Hem leoparların hem de jaguarların, ekosistemlerinde önemli rolleri vardır. Şu anda, her ikisi de nüfus azalmasından muzdariptir, bu nedenle onları tanımak, korumak ve yok olmalarını önlemek önemlidir. İlginizi çekebilir ...

Nesli Tükenmiş 5 Vahşi Kedi Irkı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Nesli Tükenmiş 5 Vahşi Kedi Irkı

Felidae ailesi bu gezegende milyonlarca yıldır farklı kıtalar üzerinde yaşamaya devam etmiştir. Bugün, nesli tükenmiş 5 kedi ırkı hakkında bilgi ve...