Opossum: Karakteri ve Davranış Şekli

Opossumlar dünyadaki en eski memelilerden bir tanesidir. Bilim insanları bu canlıların 65 milyon yıl öncesine, dinazorların neslinin tükendiği yıllara ait fosil kalıntıları bulmuştur.
Opossum: Karakteri ve Davranış Şekli

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2019

Opossum, dünyadaki en meşhur keseli hayvandır. Sadece Amerika kıtasında bile bu memelinin neredeyse 100 farklı türü bulunmaktadır. Farelere olan benzerliklerinden dolayı, bazı insanlarda tiksinti uyandırmaktadır. Ancak, bu dost canlısı hayvanlar, sıçanların taşıdığı riskleri taşımamaktadır.

Bugünkü makalemizde opossumların karakterlerini ve davranışlarını ele alacağız.

Opossumların en yaygın karakterlerinden bir tanesi, insanlarla iletişimlerinde çok uysal olmalarıdır. O kadar uysallardır ki bazı insanlar bu egzotik hayvanları evcil hayvan olarak beslemektedirler.

Ancak, bu tür bir hayvanın bakımı için, onu satın alan ya da yakalayan kişilerin “iyi niyetinden” çok daha fazlası gerekir. Çoğu durumda, bu kişiler bu hayvanları bilinmedik yaşam alanlarına salarak onların ölmesine sebep olmaktadır. 

Opossumların ölmelerinin bir başka nedeni ise, sarsak yürüdükleri için çoğu kez araba altında ezilmeleridir. Bu da, keselerinde yavrularını taşıyan birçok dişi opossumun ölümüne neden olmaktadır.  Öksüz kalan yavruların ise hayatta kalma ihtimalleri azalmaktadır.

Opossum: Davranışları ve karakteristik özellikleri

Bu hayvanlar bazı bölgelerde keseli tilkiler olarak bilinirler. Opossumların karakteristik özellikleri arasında kafaları ile mükemmel şekilde uyumlu küçük ve parlak gözleri ve uzun burunları yer almaktadır.

Ayrıca, kürk renkleri gri, kahverengi, siyah ve beyaz renkleri arasında değişmektedir. Ancak, kuyruklarının tüysüz olması sayesinde ağaç dallarında çok daha rahat bir şekilde sallanabilmektedirler.

opossum

Primatlarda olduğu gibi, opossumların da büyük baş parmakları (opposable thumb) vardır. Bu yüzden çok iyi tırmanıcılardır. Uzunlukları 40 cm’i asla geçmez, kuyruğunu saymazsanız ağırlıkları 5 kg’ı bulabilir. Ortalama yaşam ömürleri sekiz yılı bulabilmektedir.

Bu keseli hayvanın davranışı tahmin edilemezdir. Zararsız olsalar da bazıları gergin ve hiperaktif anormallikler göstermektedir. Uygun koşullar altında tutulmadıkları bazı zamanlarda agresifleşebilirler.

Opossumlar, savunma mekanizmaları ile bilinirler. Tehdit altında hissettikleri zaman, kalp atışları azalır ve vücudu tamamen sertleşir ve ağzı açık bir şekilde donarak ölü gibi yere düşerler. Daha sonrasında tehlike geçtiği zaman ayağa kalkar ve hayatlarına devam ederler.

Beslenme şekilleri

Hepçil bir tür olduğu için yoluna çıkan yiyecekleri heba etmez. Beslenme düzenlerinde yapraklar, çiçekler, meyveler, böcekler, sürüngenler, kuşlar ve hatta küçük memeliler bile bulunur.

Buna ek olarak, doğal ortamlarından şehir ve şehir sınırlarına taşınmış olan opossumlar, yiyecek artıklarını ve diğer hayvan kalıntılarını da yerler. Çok keskin dişleri ve avlarını acımasızca parçalamalarını sağlayan olağanüstü güçlü çeneleri vardır.

Üreme

Bu memeliler 10. aylarında cinsel olgunluğa erişirler. Çiftleşme döneminde, dişiler insanlar için çok da hoş olmayan bir koku bırakır. Bu, erkeklere üremek için uygun oldukları bilgisini iletir. Dişilerin üreme sistemleri iki vajina, iki uteri ve iki servise ayrılmıştır. Erkeklerin de iki yönlü penisleri vardır.

anne ve yavru opossum

Gebelik süresi nispeten daha kısadır çünkü 16 yavruyu büyütmek için iki hafta gibi bir süre yeterlidir. Doğum sırasında, yavrular annenin kese içerisinde meme uçlarını ararlar ve yaklaşık olarak 50 gün boyunca orada kalırlar. Annelerinin keselerinden çıktıktan sonra, kendi ayakları üzerinde kalana kadar annelerinin sırtında yaşarlar.

Yavru opossum bulursanız ne yapmalısınız?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, yetim yavru opossumlara rastlamak mümkündür. Bu türün yavrusuna ya da tek bir üyesine rastlarsanız diye, aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır.

İlk olarak hayvanın hayatını kurtarmaya çalışmalısınız. Bunun için vücut sıcaklığınızı ve kıyafetlerinizi kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, yavruyu nazikçe göğsünüze ya da midenize yakın yerleştirin ve bir kumaş parçası ile üstünü örtün. Bu sayede, ihtiyacı olan sıcaklığı sağlamış olursunuz. Daha sonrasında, vücudu normal sıcaklığa ulaştığı zaman, kıyafete sarılı bir şekilde küçük bir karton ya da plastik kutuya yerleştirin.

Yavruyla ilgilenebilmeleri için Türkiye Yaban Hayatı İlk Yardım Hattı’nı arayabilir ve bu tür durumlar için özel olarak yetiştirilmiş uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz. Sonuç olarak, uzmanlar bu tür durumlara gerekli hız ve sorumlulukla cevap vereceklerdir.

Yavru opossum besleme

Uzman yardımı yoldayken, yavru opossumu beslemek gerekir. Susuz kalmamaları için herhangi bir marka peynir altı suyu verebilirsiniz. Yavruya, her iki saatte bir ağırlıklarının 50 gramına iki mililitre peynir altı suyu verin. Sonucunu göreceksiniz.

Eğer evinizde peynir altı suyu yoksa, iki yemek kaşığı şekeri ve bir litre suda seyreltilmiş bir tutam tuzu karıştırabilirsiniz. Her kullanımdan önce yıkamalısınız ve her yavru için özel bir tane şırınga ile uygulamalısınız.

Bu tür durumlarda başvurabileceğiniz ilk yardımlardan bir tanesi budur. Ancak, yalnızca uzmanların etkili bir şekilde sağlayabileceği başka bakım türleri de vardır. Yerel vahşi yaşam hizmeti bulunmayan noktalarda veterinere gidebilirsiniz. Bu şekilde, veteriner yavrunun sağlığını iyileştirmek için yapabileceğiniz işlemleri size anlatabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.