Ünlü Tarih Figürleri ve Egzotik Evcil Hayvanları

Geçmişte sıra dışı evcil hayvanlara sahip birçok tarihi figür vardı: Şimdi bu ressam, oyuncu, şarkıcı ve politikacılardan bahsedeceğiz.
Ünlü Tarih Figürleri ve Egzotik Evcil Hayvanları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugünlerde dünya çapında tanınan tarihi figürlerin hayatları, alışkanlıkları ve başarıları hakkında pek çok bilgiye sahibiz. Bazı ünlü tarih figürleri sadece yetenekleriyle değil, tuhaf egzotik evcil hayvanları ile dikkat çekmesiyle de biliniyor.

Ünlü Tarih Figürleri ve Egzotik Evcil Hayvanları

Okumaya devam etmeden önce ehli ve vahşi hayvan arasındaki farkı bilmek gerekir. Vahşi hayvanlar evcilleştirildiğinde çeşitli hastalıklar ya da davranışsal problemler geliştirebilir. Bu sebeple de birçok hayvanın esir tutulması yasaktır ve para cezası uygulanır.

Ancak uzun yıllar boyunca vahşi hayvanları evcilleştirmek egzotik ya da soyluluk göstergesi olarak algılandı. Bu yüzden de birçok tarihi figürün vahşi hayvanları evcil hayvan gibi evlat edindiğini görüyoruz; fakat şu an böyle bir şeye izin verilmiyor.

Elvis Presley ve Valabisi

Rock ‘n’ Roll Kralı Elvis’in hayvanları ne kadar çok sevdiği ve hayatı boyunca birçok hayvan sahiplendiği bilinen bir şeydi. Evinde köpek, tavuk, domuz, kaz, keçi beslerdi; hatta ufak bir kanguru cinsi olan bir valabiyi evcilleştirmeye çalışmıştı.

tarihi figürler ve evcil hayvanları

Bu enteresan hayvan Elvis’e, 1950’lerdeki bir konserinde Avustralyalı fanları tarafından verilmişti. Bu keseli hayvan kanguruya benzer, fakat daha küçüktür ve farklı alışkanlıklara sahiptir.

Evcilleştirme denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan Elvis bu valabiyi Memphis Hayvan Bahçesi’ne bağışlamak zorunda kalır. Ancak Rock ‘n’ Roll Kralı’nın valabiler ile macerası henüz bitmemiştir. 1962’de Elvis, Memphis Hayvanat Bahçesi’ne ikinci kez bağışta bulunur: Bu seferki ise başka bir valabidir.

Josephine Baker ve Çitası

Bir diğer tarihi figür olan bu meşhur dansçı kariyeri boyunca birçok egzotik hayvan sahibi oldu. Ancak, kuşkusuz en meşhur olanı Chiquita adındaki dişi çitasıydı. Şehrin içinde çitasıyla yaptığı yürüyüşün fotoğrafları meşhur olsa da üzücü bir görüntü oluşturur.

ünlülerin egzotik evcil hayvanları

Chiquita, Baker ile birlikte birkaç müzik ve dans şovunda yer almıştı. O kadar başarılıydı ki Baker’in dans ettiği kulübün sahibi hayvanı ona hediye etti.

John Quincy Adams’ın Timsahı

Altıncı ABD başkanı John Quincy Adams ilginç bir tarihi karakterdi. Başkan olarak elde ettiği başarıların yanı sıra Beyaz Saray’da beslediği timsahıyla da biliniyordu.

taş üstünde timsah

Bu timsah ona Marquis de Lafayette tarafından, 1824 ve 1825 yılları arasında yaptığı Amerika ziyaretinde verilmişti. Birkaç yıl boyunca sarayın Doğu Odası’nda yaşadığı iddia ediliyor.

Beyaz Saray’ın timsah ile ilişkisi sadece Adams’dan ibaret değil. 1930’lu yıllarda Herbert Hoover’in oğlu evde beslediği iki timsahıyla beraber saraya babasını ziyarete giderdi.

Frida Kahlo ve Geyiği Granizo

Diego Rivero ve muhteşem karısı Frida Kahlo çok sayıda egzotik hayvan beslemişti. Çift değerli köpeklerinin yanı sıra maymun, vahşi kuşlar ve Granizo adında bir geyiği evcilleştirmeye çalıştı.

karların üzerinde geyik

Granizo Frida’nın hayatında öyle önemli bir yere sahipti ki Yaralı Geyik adlı tablosunun ortaya çıkmasında ilham oldu. Frida bu tabloda, kendi kafasını dokuz okla yaralanmış bir geyiğin bedeniyle birleştirmişti.

Audrey Hepburn’un Erkek Geyiği

Audrey Hepburn’un Hollywood dünyasının en çok sevilen ve en ünlü figürlerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Bu ünlü aktris, Green Mansions (Yeşil Köşkler) filminin çekimlerinde beraber çalıştığı geyik yavrusuna aşık olur. Hepburn film çekimleri esnasında minik yavruyu biberonla beslerdi, adını da Pippin koymuştu.

ünlülerin egzotik evcil hayvanları

Kısa sürede Pippin de aktrise aşık oldu ve onu gittiği her yerde takip ederdi. Film bittiğinde Audrey ve Pippin için yolların ayrılma vaktiydi.

Lord Byron ve Evcil Ayısı

Şair Lord Byron, tarihin dünya çapında eşi benzeri olmayan bir figürüydü. Byron, 1805’te Trinity College’a okumak için gittiği zaman köpeği Boatswain’i de götürmek istemişti. Ancak okul köpeklere izin vermediği için yanında götüremedi.

çalılar önünde bir ayı

Trinity College’nin defalarca reddetmesine aldırmayan Byron’ın aklına kuralları çiğnemek için harika bir fikir gelmişti. Şair evcil hayvan olarak bir ayı almaya karar verdi ve okuldan bu hayvanın kampüse getirilmesini yasaklayan kuralı göstermesini talep etti. Böyle bir kural olmadığı için de rektör ayıyı kabul etmek zorunda kaldı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.