Hamilelik Döneminde Bir Köpeğe Sahip Olmanın Faydaları

 

Gebelik testi sonucunuz pozitif çıktığı sırada evinizde zaten tüylü bir arkadaşınız varsa, aklınıza şu sorular gelebilir: Bir köpek ve bir bebekle aynı anda nasıl başa çıkacağım? İyi anlaşabilecekler mi?  Hiç endişelenmeyin, çünkü siz eski köpeğiniz ve yeni doğacak bebeğiniz arasında seçim yapacak kadar kötü bir insan değilsiniz. Bu yazımızda bazı endişelerinizi gidermeye çalışacağız. Hamilelik döneminde bir köpeğe sahip olmanın, ailenize sayısız faydası dokunabilir. Hamilelik döneminde bir köpeğe sahip olmanın neden harika bir fikir olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Cesur olmanız ve yeni bebeğinizin köpek beslediğiniz evinize gelişine hazır olmanız için 9 nedeni sizler için listeledik.

Hamileliğiniz sırasında köpeğiniz sizinle ilgilenecektir

hamile kadın ve köpeği

Muhtemelen, dünyada köpeklerden daha çok empati kurabilen bir varlık yoktur. Dişi veya erkek olması fark etmez – evcil hayvanınız nasıl hissettiğinizi anlayacak ve 24 saat saat size ilgi göstermek için yanınızda olacaktır.

Daha da fazlası, köpeklerin hamile kadınlarla özel bir bağı olduğu ve kadınların duygusal olarak hassas oldukları hamilelik dönemi boyunca nasıl hissettiklerini ve onları nasıl daha iyi hissettireceklerini içgüdüsel olarak bildikleri söylenir.

Ve endişelenmeyin, köpeğiniz kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlar sizi anlayacak, ve oyun oynamak için ısrar etmeyecektir. Bundan daha sevimli ne olabilir ki?

 

Köpeğiniz hamile olduğunuzu sizden önce fark eder

Bu konuda çok az bilimsel kanıt olsa da, anekdot niteliğinde kanıtlar, birçok köpeğin sahibinin hamile olduğunu, sahibinden önce fark ettiğini göstermektedir.

Bu kulağa oldukça çılgın gelse de, köpeklerin gelişmiş koku alma yetenekleri sayesinde kanser dahil birçok hastalığı tespit edebildikleri kanıtlanmıştır.

Köpeğiniz bebeğinizin ne zaman doğacağını bilir

Siz daha son kasılmaları yaşamadan önce, köpeğiniz terliklerinizi ve doğum çantasını alıp size getirirse şaşırmayın. Çünkü, köpeğiniz bebeğin dünyaya gelmek üzere olduğunu hissedebiliyor.

Köpeğiniz bir dakika bile yanınızda ayrılmayacaktır, ve hatta empati kurduğu için aynı sizin gibi inleyebilir.

Bu dönemi tek başınıza geçirmek zorunda kalmazsınız

Kadınlar, hamilelik döneminde evden dışarı fazla çıkmadıkları için çoğu zaman yalnız kalırlar.

Eğer bir köpeğiniz varsa, ya da hamilelik döneminde bir köpek sahibi olmayı düşünüyorsanız, köpeğiniz bu dönemde en sadık dostunuz olacaktır. Yanınızdan asla ayrılmayacaktır – ve çoğu insan hayatın en önemli dönemlerinden biri olan hamilelikte bir dostun yanınızda olmasını büyük bir rahatlık olarak değerlendiriyor.

Köpeğiniz sizi anne olmanız için hazırlar

Hamilelik öncesi bir köpek sahibi olmak annelik için bir alıştırma olacaktır. Kadınların evcil hayvanlarını çocukları gibi görmesi ya da onlarla anneleri gibi konuşmaları çok rastlanan bir durumdur.

 

Köpek sahibi olmak annelik için büyük bir alıştırmadır, çünkü köpekler de aynı çocuklar gibi ilgi ister ve tamamen bize bağımlıdırlar. Tüm bunlar, bir bebek sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Size karşı nazik olur

Köpeğinizin 50 kilo civarı olmasının bir önemi yok, hamile olduğunuzu anladığı anda köpeğinizin size karşı nazik davranmaya başladığını çok bariz fark edeceksiniz. Size zarar vermekten endişe duyduğu için etrafında olduğunuz zaman çok dikkatli ve nazik olacaktır.

Henüz gebelik testi yapmadıysanız ve köpeğiniz size karşı ilk defa böyle davranıyorsa, bir jinekologdan randevu almanızı tavsiye ederiz, size güzel haberler verebilir.

Ruh halindeki değişiklikleri anlar

hamile karnı ve köpek

Gülmeniz, çığlık atmanız ya da ağlamanız fark etmez – köpeğiniz nasıl hissettiğinizi anlar. Size karşı empati kurabilen bir varlığa sahip olmak, bu hassas dönemde kendinize olan saygınızı artıracaktır. Ayrıca hamilelik ve erken yaşta anne olmanın sebep olduğu depresif ruh haline bürünme olasılığınızı azaltacaktır.

Hamile olan her kadın, kaçınılmaz olarak birçok ani ruh hali değişimi yaşar, ve bu durum için çok az kişi empati kurabilir. Bu nedenle, tüm çılgınlıklarına ve ruh hali değişimlerine rağmen, bir insan ya da evcil hayvan tarafından sevildiği hissi, hamile kadınların ruhsal ve duygusal sağlığı için çok önemlidir.

 

Stresinizi azaltmaya yardımcı olur

İlk defa hamile kalan bir kadının korkuları ve şüpheleri olabilir, bu da strese yol açar. Hamilelik döneminde yanınızda size koşulsuz sevgi gösteren bir köpeğinizin olması, rahatlamanız ve bu zararlı streslerden kurtulmanız için size yardımcı olacaktır.

Ve yeni bebeğiniz geldiği zaman…

Yeni bebeğiniz geldiği zaman, büyük ihtimalle onunla en iyi köpeğiniz ilgilenecektir – belki de sizden bile daha iyi! Dahası, siz bebeğinizin yanındayken beden dilinizdeki değişiklikleri algılayabilecek ve herhangi bir yabancının küçük bebeğinizin yanına yaklaşmasına izin vermeyecektir.

Sonuç olarak, hamilelik döneminde bir köpeğe sahip olmaktan daha iyi bir şey olabilir mi?