En Büyük Kedi Türlerinden Beşi

Kedilerle akraba olan bu büyük yırtıcı hayvanların yalnızca boyutları ortak değildir, aynı zamanda etoburdurlar ve kükreyen tek "yavru kedi"dirler.
En Büyük Kedi Türlerinden Beşi
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2023

Evcil kediler internetin tartışmasız yıldızlarıdır ancak onların daha büyük akrabalarını da unutmayalım. Büyük kedi türlerinin, evimizdeki kedilerle hala pek çok ortak noktası var. Gelin onlara daha yakından bakalım.

En büyük kedigiller ailesi

Gezegenin her yerinde yaşasalar bile büyük kedi türlerinin neredeyse tamamı aynı aileye aittir. Büyük boyutlarının yanı sıra etoburluk alışkanlıkları gibi başka ortak noktaları da var. Ayrıca kükreyen tek kedilerdir ve aktif avcılardır.

Ancak davranışları farklılık göstermektedir. Bu büyük kedigillerden bazıları gruplar halinde yaşayıp avlanırken, diğerleri yalnız hayvanlardır. Bazıları kuru alanlara uyum sağlamış, bazıları ise ormanlarda yaşamaktadır. Her biri bulunduğu ortamın ihtiyaçlarına göre gelişmiştir.

Evcil kediler de dahil olmak üzere diğer kedilerle de ortak noktalarının olduğu keşfedildi: Mutlu olduklarında veya kendilerini rahat hissettiklerinde mırlayabilirler ve ayrıca karton kutulara karşı bir zaafları vardır!

5.: Leopar

En büyük kedi türleri arasında leopar (bu makalenin başındaki fotoğrafta) beşinci sırada yer almaktadır. Normalde leopar ve kara panter iki farklı tür olarak görülür, ancak gerçekte çeşitli kürk renklerine sahip aynı hayvandır. O halde burada kahverengi rozetli ve aynı zamanda tamamen siyah olan hayvandan bahsediyoruz.

Leoparın büyük bir uyum sağlama yeteneği vardır ve birçok farklı habitatta hayatta kalabilir. Şu anda esas olarak Güney Afrika’da bulunuyor, ancak çöl hariç neredeyse bu kıtanın her yerinde ve Güney Asya’da da görülüyor.

Yüksekliğine gelince, omuzlarına kadar 60 ila 110 santimetre (24 ila 43 inç) arasındadır. Kuyruğu sayılmazsa neredeyse 2 metre (7 ft) uzunluğundadır. Yetişkin örneklerin ağırlığı 30 ila 90 kilogram (66 ila 198 lb) arasındadır. Ağırlıktaki bu büyük fark, bu türün çarpıcı cinsel dimorfizminin bir sonucudur.

4.: Jaguar

Jaguar, Güney ve Orta Amerika’nın neredeyse tamamında yaşıyordu, ancak nüfusu azaldıkça artık yalnızca Güney Amerika’nın kuzey yarısında bulunabiliyor. Pek çok örnek doğal rezervlerde güvenli bir şekilde yaşasa bile, habitatları insan faaliyetleri nedeniyle oldukça parçalanmış durumdadır.

Jaguar çimenlerin üzerinde oturuyor.

Bu hayvanın bir yetişkin olarak boyut ve ağırlık açısından da büyük farklılıkları vardır. Normalde ağırlığı 60 ila 90 kilogram (132 ila 198 lb) arasında değişir, ancak yalnızca 35 kilogramlık (77 lb) örnekler bulunmuştur. Omuzlara kadar olan yüksekliği yaklaşık 70 santimetredir (28 inç) ve kuyruğu saymazsak uzunluğu bir buçuk ila iki metre (5 ila 7 ft) arasındadır.

3.: Aslan

Tarih öncesi çağlarda aslan en yaygın kara memelisiydi. Ancak bugün yaşam alanı Sahra altı Afrika ve Güney Asya’nın küçük bölgeleriyle sınırlıdır. Ne yazık ki Avrupa’da, Avrasya’da ve hatta Kuzey Amerika’da yok oldu.

Aslan: En büyük kedi türlerinden biridir.

Aslanlar, 160 ila 260 kilogram (353 ila 573 lb) arasındaki ağırlıklarıyla en büyük kedi türlerinden biridir. Kuyrukları sayılmazsa uzunlukları 180 ila 270 santimetre (6 ila 9 ft) arasındadır, bu da onları jaguarlardan çok daha sağlam kılar. Üstelik kuyruk tek başına 1 metreden (3 ft) fazla ölçüm yapabilir.

2.: Kılıç dişli kedi: En büyük kedi türlerinden biri, nesli tükendi

Bu büyük kedinin nesli artık tükendi ama bir zamanlar dünyadaki en büyük kedigillerden biriydi. Aslında tarihteki neredeyse en büyük kedidir. Smilodon olarak da bilinen kılıç dişli kedi, aslında aralarında birkaç fark olmakla birlikte üç büyük kedinin oluşturduğu bir ailedir.

Kılıç dişli kedinin nesli artık tükendi.

Ait olduğu türe bağlı olarak yetişkin bir Smilodon’un ağırlığı 300 kilograma (660 lb) kadar çıkabilir. En büyük çeşitlilik olan Smilodon popülasyonu, omuzlara kadar bir buçuk metreye (5 ft) kadar ölçülmüştür.

Zamanla bu büyük kedi türleri insanlarla birlikte yaşamaya başladı. Neslinin tükenmesiyle ilgili en çok kabul gören teori, insanların kılıç dişli kediyle aynı avı avladığını ve dolayısıyla yiyecek eksikliğinin sonunda onların neslinin tükendiğini öne sürüyor.

1.: Kaplan: Var olan en büyük kedi türü

Halan dünayada olan ve şimdiye kadar var olan en büyük kedi türleri arasında kaplan birinci sıradadır. Çizgileriyle karakterize edilen bu kedi, yaşadığı yere göre de farklı boyutlara sahiptir.

Bengal kaplanı ormanda yürüyor.

Böylece, kuyruğu da sayarsak en büyük örneklerin ağırlığı 250 kilograma (550 lb) ve uzunluğu 3 metreden (10 ft) fazladır. Omuzlara kadar 122 santimetre (4 ft) yüksekliğe sahiptirler.

Son raporlar umut verici olsa da kaplanın nesli hala tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. İki yüzyıl önce kaplanlar Güneydoğu Asya’nın tamamında yaşarken, bugün yalnızca Güney Asya’daki küçük, parçalanmış bölgelerde hayatta kalıyorlar.

Büyük kedi türlerinin neredeyse tamamı birbiriyle yakından ilişkilidir. Bunun tek istisnası, söylediğimiz gibi binlerce yıl önce nesli tükenen kılıç dişli kedidir. Bu hayvanların pek çok ortak noktası var ve renkleri dışında özelliklerine baktığınızda akraba olduklarını tahmin edebilirsiniz. Buna rağmen gezegenin her yerine dağılmış halde yaşıyorlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.