Panter: Özellikleri, Davranışları ve Yaşam Alanları

Panter: Özellikleri, Davranışları ve Yaşam Alanları

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2018

Panter, var olan en ilgi çekici ve en zarif hayvanlardan biridir. Parlak kürkü ve derin bakışları, pek çok insanda bu güzel canlı varlık hakkında her zaman daha çok şey öğrenme isteği ve merakı uyandırmıştır. Siz de bu hayvan ile ilgili daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? O halde makalemizi okumaya devam edin!

Panterler ile İlgili Daha Çok Şey Öğrenin

“Panter” kelimesi belirli bir hayvana değil, kedigillere ait bir grubu ifade eder. Ancak Amerika’da insanlar, tüylerindeki belirli özellikler sebebiyle leoparlara ve jaguarlara farklı isimler vermeye karar vermişlerdir. Bugüne kadar iki çeşit panter vardır: Siyah panterler ve beyaz panterler. Her ikisinin de birbirine benzer özellikleri vardır; ancak tüylerinin rengi farklıdır.

Fiziksel Özellikleri

Panterlerin enine uzunlukları kuyrukları da dahil olmak üzere 1.20 ile 1.80 m. aralığında, yükseklikleri ise ortalama 1.20 m. olarak ölçülür. Kafaları çok büyük değildir ve özel bir şekli vardır. Bunun yanı sıra dışa doğru dönük kulakları, büyük gözleri ve bir fili bile parçalara ayırabilecek kuvvette dişleri ve çenesi vardır.

siyah panter

Görünen o ki, panterler vücudunda izleri olmayan tek kedigiller ailesine ait hayvandır. Hatta panterlerin, derisinin tamamının koyu renk olmasını sağlayan, melanin hücrelerinin (deriye renk veren hücreler) çok fazla olması anlamına gelen melanizm denen bir durumu vardır. Tüylerinin tamamının siyah olmasının sebebi de budur. Yani aslında bakılırsa bu hayvanlar bir jaguar ya da bir leopar da olabilirler.

Doğal Yaşam Alanları

Panterler genel olarak Amerika ‘nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Her ne kadar bu hayvanlar dağlarda da yaşayabilseler de yine de bunu yapmazlar; çünkü dağlar pumaların (dağ aslanları) hakim olduğu bölgelerdir. Bir panterin bir pumaya karşı yapacağı bir dövüşü kaybetmesi çok yüksek bir ihtimaldir. Bu iki tür arasındaki barışı sürdürebilmenin bir yolu olarak, her iki tür de kendi bölgesinde yaşamını sürdürür.

Davranış

Panterlerin dış görünüşleri diğer bütün kedigillerden farklıdır ve aynı zamanda yine diğer bütün kedigillerden farklı davranışlar sergilerler. Örneğin panterlerin kükreme yeteneği vardır. Kükremek, örneğin yaban kedisi, vaşak ve pumanın yapamadığı bir şeydir. Puma öyle sinsi bir hayvandır ki; isminin dışında aynı zamanda Ormanların Hayaleti olarak da bilinir.

Aynı zamanda panterler yalnız yaşayan hayvanlardır ve eğer yavrularıyla birlikte olan dişi bir panterden söz etmiyorsak, diğer panterlerle çok fazla zaman geçirmezler. Sürü halinde avlanmazlar ve her biri tek başına avlanır. Ancak evlerini uzun süre kendileri için tutmak adına birbirleriyle iletişim kurarlar.

Çok iyi tırmanıcılardır. Ağaçlara inanılmaz derecede rahat bir şekilde tırmanırlar. Yavru panterler bir saldırı esnasında kaçma yöntemlerinden biri olarak tırmanmayı öğrenirler.

Beyaz Panterlerin Varlığından Haberiniz Var Mı?

Muhtemelen panter ismini duyduğunuzda aklınıza siyah renkli bir hayvan geliyordur; ancak beyaz panterler de vardır. Bu hayvanlar leopar ya da beyaz pumalardan farksızdırlar.

Bu olağanüstü olay albinizm olarak bilinen bir şey sebebiyle gerçekleşir. Albinizm, cilde, gözlere ve tüylere rengini veren melanin adlı maddenin üretimini engelleyen genetik bir bozukluktur. Bu melanin eksikliği bölgesel ya da bütünsel olabilir; ancak beyaz panterlerin durumunda cildin ve tüylerin tamamında melanin eksikliği gözlenir; ancak gözlerde böyle bir durum söz konusu olmaz.

Albinizme ek olarak, bir panterin beyaz olmasına sebep olan lösizm adı verilen bir başka bozukluk daha vardır.  Bu bozukluk da bir çekinik gen sebebiyle meydana gelir. Bu iki bozukluk arasındaki fark ise, albino olan panterlerin güneş ışığına aşırı derecede bir hassasiyetleri olur; ancak lösizme maruz kalmış panterlerde böyle bir hassasiyet gözlenmez.

Bu zarif, vahşi; ancak bir o kadar da büyüleyici hayvan hakkında daha fazla şey öğrenmekten keyif aldınız mı? Bu hayvan, doğanın kesinlikle hakkında bir şeyler öğrenmeye değer güzelliklerinden bir tanesidir. Panterlerin belirli bir hayvanı ifade etmemeleri ilginç bir gerçektir. Bu hayvan yukarıda bahsettiğimiz üç hayvandan biri olabilir; ki insanların çoğu bu konu ile ilgili pek bir şey bilmezler. Sonuç olarak, sizlerle panterler ile ilgili bir takım bilgiler paylaşmak bizler için büyük bir zevkti!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Caro, T. I. M. (2005). The adaptive significance of coloration in mammals. BioScience, 55(2), 125-136.
  • Castelló, J. R. (2020). Felids and Hyenas of the world: wildcats, panthers, lynx, pumas, ocelots, caracals, and relatives. Princeton University Press.
  • Schneider, A., David, V. A., Johnson, W. E., O’Brien, S. J., Barsh, G. S., Menotti-Raymond, M., & Eizirik, E. (2012). How the leopard hides its spots: ASIP mutations and melanism in wild cats. PloS one, 7(12), e50386.
  • da Silva, L. G., Kawanishi, K., Henschel, P., Kittle, A., Sanei, A., Reebin, A., … & Eizirik, E. (2017). Mapping black panthers: Macroecological modeling of melanism in leopards (Panthera pardus). PloS one, 12(4), e0170378.
  • da Silva, L. G. (2017). Ecology and evolution of melanism in big cats: Case study with black leopards and jaguars. Big cats, 6, 93-110.
  • Aminuddin, O. P., Reddy, B. V., Krishnendu, B., & Mishra, S. R. (2018). The First Record of Melanistic Leopard in Udanti-Sitanadi Tiger Reserve, Chhattisgarh, India.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.