Cinsel Dimorfizmi Keşfetmek: 5 Etkileyici Örnek

Cinsel dimorfizm, aynı hayvan türünün erkek ve dişileri arasındaki farklılıkları ifade eder. Bu farklılıklar belirsiz olsa da, bazı türler dramatik morfolojik değişiklikler gösterir.
Cinsel Dimorfizmi Keşfetmek: 5 Etkileyici Örnek

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2022

Cinsel dimorfizm, aynı türün erkek ve dişilerinin kökten farklı göründüğü duruma verilen addır. Genel olarak konuşursak, bu farklılaşma, rekabetçi çiftleşme yoluyla cinsel seçilim süreci tarafından tetiklenir. Cinsel dimorfizmi keşfetmek için oluşturduğumuz bu yazımızı okumaya devam edin!

Cinsel dimorfizmin tezahürü birçok şekilde ortaya çıkabilir: boyut, renk, davranış farklılıkları ve kuyruk tüyleri veya boynuzlar gibi ikincil cinsel özelliklerin varlığı.

İnsanlar nispeten düşük derecede cinsel dimorfizme sahip olsalar da, diğer türler oldukça aşırı farklılıklar gösterebilir. Burada yüksek derecede eşeysel dimorfizme sahip türlerin bazı örneklerini göreceğiz.

Cinsel dimorfizmi keşfetmek

Daha önce de belirtildiği gibi, cinsel dimorfizm, bir türün erkek ve dişi arasında gösterdiği tüm fiziksel farklılıkları ifade eder. Bu özellikler bazen çok belirgin olabilir, ancak bazı durumlarda fark edilmeyebilir.

Cinsel dimorfizmin kökeni seks hormonlarında bulunur. Biyolojileri nedeniyle, her cinsiyet farklı fizyolojik değişiklikler üreten farklı bir hormon şeması üretir. Bu nedenle, dimorfik özelliklerin çoğu, bir tür cinsel olarak olgunlaştığında ortaya çıkar. Bununla birlikte, diyet, genetik ve çevre gibi diğer faktörler de örneğin fiziksel değişikliklerini etkiler.

Cinsel dimorfizm türleri

Etkilenen özelliklere bağlı olarak, cinsel dimorfizmi keşfederken farklı türlere ayırabiliriz. En yaygın olanları arasında şunlar bulunur:

  • Cinsiyetlerden biri diğerinden daha büyüktür.
  • Yayılan ışığın deseni veya yoğunluğundaki farklılıklar. Burada ateşböceklerinin özel bir durumu var.
  • Savunma özelliklerinde fiziksel farklılıklar. Dişilerin yavrularını daha iyi savunmalarını sağlayan ekstra özellikleri vardır.
  • Her cinsiyetin farklı ses kalıplarının olması. Bu, seslendirmelerini kur yapmak için kullanan kuşlarda ve amfibilerde görülür.
  • Her cinsiyetin rengindeki farklılıklar. Erkekler genellikle kadınları çekmek için daha çarpıcı renklere sahiptir. Esas olarak kuşlarda görülür, ancak bazı sürüngenler ve eklembacaklılar da gösterebilir.

Eşeysel dimorfizm bir türe ne gibi avantajlar sağlayabilir?

Eşeysel dimorfizm aslında türün soyunu geliştirmesine yardımcı olan evrimsel bir avantajdır. Bu nedenle hayvanlar, dimorfik özelliklerini geliştirmek için büyük miktarda enerji ve kaynak harcarlar. Bu farklılıkların sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır:

1. Cinsel seçimi etkiler

Bu kavram, belirli cinsel partnerlerin çiftleşme için tercih edilmesini ifade eder. Bir birey seçilirse, üreme şansını artıracaktır. Parlak renkli tüyler veya kürk gibi bazı özelliklerin bireysel çekiciliği artırma işlevi vardır. Bu özelliklerin hayvana maliyeti yüksektir.

Bu anlamda, abartılı özellikler çekiciliği desteklerken avcılara maruz kalmayı arttırır. Erkekler bu maliyeti üstlenir.

Evrimin nihai oyununda, genlerinizi çoğaltmak ve aktarmak genellikle uzun süreli hayatta kalmaktan daha önemlidir.

2. Doğal seçilim sürecine müdahale eder

Doğal seçilimin, belirli bir niş içindeki rollerini geliştirmek için herhangi bir türdeki en uygun organizmaların hayatta kalması olduğuna dikkat edilmelidir. Doğal seçilimin her birinde farklı davranması için, erkek ve dişilerin türlerinde genellikle farklı rollere sahip oldukları düşünülürse mümkündür.

Örneğin, birçok dişi kuşun, çevreleriyle uyum sağlamalarına izin veren donuk renkleri vardır. Yumurtaları korumaktan sorumlu olduklarında, daha koyu renkli olanlar avcılardan daha iyi saklanabilecek ve böylece hayatta kalabilecek ve genlerini aktarabilecektir.

Hayvanlar aleminde cinsel dimorfizm örnekleri

Bazı örnekler oldukça açık ve aşikar olsa da, gözle fark edilmeyebilecek türler de vardır. Aşağıdaki liste, hayvanlar alemindeki en ilginç cinsel dimorfizm örneklerini derler.

1. Black seadevils: Dramatik bir boyut farkı

Çoğu durumda, bir türün erkeği ve dişisi arasında boyut farklılıkları olduğunda, erkek daha büyüktür. Ancak, bazı türlerde, dişi daha büyük olduğu için bu durum tersine çevrilir.

Derin deniz maymunbalığı türlerinde aşırı ters cinsel dimorfizm vakasını öğrenmek çok ilginç. Bu türlerde dişiler erkeklerden çok daha iri olurlar ve avlanmak için kullanılan karakteristik cazibeye sahip olanlar onlardır. Bu aynı zamanda, biyolüminesans cazibesi ile ünlü Ceratiidae balık ailesinin “Black Seadevils” için de geçerlidir.

Ceratias holboelli  dişileri 77 santimetreye (30 inç) kadar, erkekler ise maksimum 14 santimetreye (6 inç) kadar gelirler. Ama dahası da var: erkekler hayatlarının büyük bir bölümünü asalak bir ilişki içinde geçirir.

Aslında, bir veya daha fazla erkek, kendilerini (ağızlarıyla) bir dişiye kalıcı olarak bağlar ve sonunda dolaşım sistemlerini onunkiyle birleştirir. Böylece olgun bir genetik kimera oluştururlar. Yavaş yavaş, erkek vücudunun geri kalanı körelirken büyük testisler geliştirir.

Peygamber Devesi.
Omurgalılar sadece cinsel dimorfizm göstermezler: birçok eklembacaklı da yapar.

2. Matriarchal baleen balinaları da (Anaerkil balina) ters cinsel dimorfizm sergiler

Yetişkin dişilerin erkeklerden çok daha büyük olması, 13 balenli balina türünün hepsinde ortak bir özelliktir.

Bu fark, beslenme alanları ile tropik üreme alanları arasında sıklıkla uzun mesafeli göçler yapan dişilerin rolünden kaynaklanıyor olabilir. Göç sırasında beslenmeyebilirler bile.

Ek olarak, dişiler, beslenmeyen dönemlerde hamilelik ve emzirme stresine sahiptir. Bu nedenle, ekstra enerji rezervlerine sahip büyük bir vücuda sahip olmak, hayatta kalmak için gereklidir.

3. Cinsel dimorfizm sadece görülmekle kalmaz, aynı zamanda duyulabilir

Memelilerden amfibiyenlere kadar birçok türde, cinsel olarak dimorfik seslendirmeleri takdir etmek mümkündür. Bu, yalnızca erkeklerin uzun ve ayrıntılı şarkılar söylediği kambur balinaların durumudur. Bu şarkıların işlevi çok fazla spekülasyona konu oldu – kadınları cezbetmek mi yoksa diğer erkeklerden kaçınmak mı?

Üreme alanlarında, dişilerde östrus zamanı ile şarkıları senkronize edebilirler. Kambur balina şarkısı özellikle ilgi çekici çünkü şarkılar zamanla değişiyor. Aynı balina popülasyonunun tüm üyelerinin benzer şarkılar söylediğini öğrenmek ilginç.

4. Davranış aynı zamanda cinsel dimorfizmin bir parçasıdır

Davranış da hormonlardan etkilenir ve bazı türler için dimorfik bir özellik oluştururlar. Bu tür dimorfizmin mükemmel örneği, beta balığının erkekleridir. Bu cinsiyet genellikle kadın muadilinden daha agresiftir.

Buna karşılık, hem peygamberdevesi hem de birkaç örümcek türünde dişiler genellikle saldırgan davranışlar sergiler. Aslında, çiftleşmenin sonunda kendi eşlerini yemelerine neden olan şey budur!

5. Tavus kuşunun ihtişamı: gözler kazanır

Dişiler kahverengi, gri ve krem rengi iken, erkek tavus kuşu enfes tüyleri ile ünlüdür. Ayrıntılı kuyruğu ağırlığına yansır: Erkekler 2,7 – 6 kilogram (6 ila 13 pound) arasındadır ve 1,4 – 1,6 metre (4,6 ila 5,2 fit) kanat açıklığına sahiptir ve uzunlukları 2 metreye (6,5 fit) ulaşabilir.

Dişi daha küçüktür, yaklaşık 95 cm (3,1 fit) uzunluğunda ve 2,75 – 4 kilogram (6 ila 8,8 pound) ağırlığındadır.

Açıldığında, erkeğin kuyruğu geniş bir yelpazede yayılır ve altın, kahverengi, yeşil ve siyah tüyler gösterir. Ocelli (göz lekeleri) bolluğu ve desenin karmaşıklığı ne kadar fazlaysa, fetihteki başarının da o kadar büyük olduğu gösterilmiştir.

Daha büyük üreme başarısı anlamına geliyorsa, erkeklerin bu muhteşem gösterilerin maliyetini kabul etmeleri şaşırtıcı değildir.

Erkek tavus kuşu.

Gördüğümüz gibi, cinsel dimorfizmi keşfederken, türün ve her tür içindeki erkek ve dişinin farklı ihtiyaçlarını görebiliriz. Kesin olan bir şey var: Erkekler, kişisel refahlarından çok, çocuk sahibi olma konusunda daha başarılı olmayı önemserler. İlginizi çekebilir ...

Erkek ve Dişi Serçeler Arasındaki 6 Fark
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Erkek ve Dişi Serçeler Arasındaki 6 Fark

Erkek ve dişi serçeler arasında onları birbirinden ayırmaya yardımcı olan bariz farklılıklar vardır. Onları nasıl tanımlayacağınızı öğrenin.