Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan 5 Kaplan Alt Türü

Bu kaplanların görünüşleri ve davranışları birbirine benzer ancak çoğunun nesli tükenme tehlikesi altındadır. 
Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan 5 Kaplan Alt Türü

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Kedigiller ailesinden olan kaplan yalnızca Asya kıtasında yaşar. Aslanla birlikte dünyadaki en büyük etçil yırtıcı hayvanlardır. Kaplanın toplamda 5 alt türü vardır. Onların neler olduğunu bilmek ister misiniz? O halde yazımızı okuyun.

Kaplan alt türleri nelerdir?

Postları, alışkanlıkları ve beslenmeleri açısından birbirlerine benzeseler de her bir kaplan alt türü kendine has özelliklere sahiptir. Var olan altı alt tür arasında en yaygın olan 5 tür bunlardır. Geriye bir tek Amoy kalır, onların da büyük ihtimalle nesillerinin tükendiği düşünülmektedir.

1. Sumatra kaplanı

Dünya genelinde sayıları 500’ü bulan Sumatra kaplanının – yukarıdaki resimde gördüğünüz hayvan – soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yalnızca Endonezya adasında, ormanda, ovalarda, düzlüklerde ve dağlarda yaşarlar.

Var olan kaplan türleri arasında boyutları en küçük olanlar bunlardır. Erkeklerinin boyu 2 metreyi biraz aşar, kiloları ise 120 civarındadır. Çizgileri incedir ve iyi gelişmiş yeleleri vardır. Ayrıca yüzmelerine yardımcı olan perdeli pençeleri vardır.

2. Malezya kaplanı

Malezya kaplanı da soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan (vahşi doğada yaklaşık 500 tane malezya kaplanı vardır) bir başka kaplan alt türüdür. Malezya ve Tayland’a ait olan Malay Yarımadası’nın belli bölgelerinde yaşarlar.

malezya kaplanı

Erkek kaplanların boyu 260 santimetreyi bulabilir. Dişi kaplanlar ise daha küçüktür: Yaklaşık 240 santimetredirler. Geyik, yaban domuzu ve domuzla beslenirler. Bazen ayı yavrularını, fil yavrularını ve gergedan yavrularını da avlarlar.

3. Çinhindi kaplanı

Corbett’in kaplanı olarak da bilinen Çinhindi kaplanı, Kamboçya, Laos, Çin, Malakka (Malezya kaplanı ile birlikte), Burma, Vietnam ve Tayland’da yaşar. Bu kaplanın nesli de tükenme tehlikesi altındadır. Vahşi doğada bulunan Çinhindi kaplanının sayısı 1300 civarındadır.

çinhindi kaplanı

Erkeklerin ağırlığı, 2o0 kilodan biraz daha azdır ve kürkleri diğer kaplan türlerine göre daha koyu renktedir. Sambar geyiği gibi orta ve büyük boylu toynaklılarla, yaban domuzu ve Hindiçin’e özgü öküzlerle beslenirler. Yalnız yaşarlar.

4. Bengal kaplanı

Bengal kaplanı, Asya’da – Hindistan, Bangladeş (bu iki ülkede milli hayvandır), Tibet, Nepal, Bhutan ve Burma’da- en çok bilinen ve en yaygın hayvanlardandır. Tıpkı diğerleri gibi Bengal kaplanının da nesli tükenme tehlikesi altındadır.

bengal kaplanı

Bengal kaplanının postu sarımsı kahverengi veya portakal rengindedir. Genetik mutasyon nedeniyle siyah çizgili beyaz postlu olanlar da olabilir. Erkekleri boyut olarak en büyük olan türlerdendir. Boyları 3 metreyi, kiloları ise 200 kilogramı aşar.

Yalnız yaşarlar ve yavruları tek başlarına ayakta durabilene kadar onlarla birlikte grup halindedirler. Yavruların çoğu 100 günlük hamilelik döneminden sonra Şubat ve Mayıs ayları arasında doğar. Bir kerede 6 yavru gözleri kapalı bir şekilde doğabilir. Yavrular 2 yıl boyunca anneleriyle birlikte kalırlar.

5. Sibirya kaplanı

Kaplan alt türlerinin sonuncusu olan Sibirya kaplanı, Amur kaplanı ve Hazar kaplanı gibi farklı isimlerle de anılır. Rusyanın güneydoğu kesimlerinde, Çin sınırında, Amur nehri civarında yaşarlar.

sibirya kaplanı kaplan kar

Tayga’da kurt, ayı, leopar, vaşak ve kutup porsuğu gibi diğer büyük yırtıcı hayvanlarla birlikte yaşarlar. Toynaklı hayvanlarla, yaban domuzuyla, boynuzlu geyikle ve japon sika geyiği ile beslenirler.

Sibirya kaplanı bölgenin kültüründe önemli rol oynar. Bu harika kaplan pek çok şehrin kenar mahallerinde (Vladivostok ve Irkutsk gibi) yaşar ve o bölgedeki futbol takımının bir parçasıdır. Hatta 1988 yılında Seul’de gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları’nın bir parçası olmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.